Zaloguj się | Rejestracja

Mistrz mapy

czwartek, 12 maja 2022 r., godz. 09:25  |  Wersja do druku

W dwunastej edycji Powiatowego Konkursu Geograficznego "Mistrz Mapy" zwycięzcą został Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Rywalizacja najlepszych geografów w powiecie brodnickim zorganizowana została 21 kwietnia, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.Gospodarzem i organizatorem pierwszej po przerwie konfrontacji mistrzów mapy był Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim, występujący w tej roli już po raz trzeci. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem senatora Ryszarda Bobera, starosty brodnickiego Piotra Boińskiego oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół: Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie, I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Uczestników oraz patronów wydarzenia powitała dyrektor jabłonowskiego ZS Barbara Bober. - Konkurs wpisał się już na stałe w kalendarz przedsięwzięć powiatowych - stwierdziła. - A być może z czasem urośnie do rangi konkursu wojewódzkiego - wyraziła nadzieję.

- To jedyny taki konkurs w powiecie, który organizowany jest co roku w innej szkole - podkreślił Marcin Motofa, nauczyciel geografii w ZS w Jabłonowie, dodając, że wyniki egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym, która jest najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, co roku plasują powiat brodnicki w czołówce wszystkich powiatów w naszym województwie.

- Dzisiejsza młodzież uczy się geografii w realu, co nie było możliwe, gdy ja uczyłem się tego przedmiotu na różnych etapach - zwrócił się do uczestników, przywołując własne doświadczenia senator Ryszard Bober. - Wtedy można było pozwiedzać tylko na mapie i jedynie pomarzyć o wszystkich tych krainach. Honorowy gość życzył rywalizującym sukcesu i gratulował wszystkim, którzy stanęli w konkursowe szranki.

Satysfakcji ze zdobywania wiedzy i poznawania świata życzył z kolei uczestnikom starosta Piotr Boiński, który przypomniał wszystkim obecnym na konkursie o nowoczesnym i użytecznym narzędziu, jakim jest cyfrowa mapa powiatu brodnickiego.

Rywalizacja w XII Powiatowym Konkursie Geograficznym "Mistrz Mapy" przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy zmagali się testem pisemnym, w wyniku którego wyłonionych zostało 11 finalistów. W drugim etapie najlepsi udzielali przed komisją odpowiedzi ustnej i musieli wykazać się znakomitą znajomością mapy fizycznej świata, Azji i Polski. Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza Mapy" zdobył Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie. Drugie miejsce wywalczył Igor Nagórski, a trzecie Wiktor Kozłowski - obaj z III LO w Brodnicy.

W przerwie konkursu uczniowie wysłuchali prelekcji dr. Radosława Golby z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Katedry Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu na temat nowoczesnych metod pozyskiwania danych przestrzennych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej