WiadomośćMistrz mapy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
czwartek, 12 maja 2022 r., godz. 09:25

Mistrz mapy
W dwunastej edycji Powiatowego Konkursu Geograficznego "Mistrz Mapy" zwycięzcą został Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Rywalizacja najlepszych geografów w powiecie brodnickim zorganizowana została 21 kwietnia, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.Gospodarzem i organizatorem pierwszej po przerwie konfrontacji mistrzów mapy był Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim, występujący w tej roli już po raz trzeci. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem senatora Ryszarda Bobera, starosty brodnickiego Piotra Boińskiego oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W konkursie wzięli udział uczniowie pięciu szkół: Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Górznie, I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy oraz Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.

Uczestników oraz patronów wydarzenia powitała dyrektor jabłonowskiego ZS Barbara Bober. - Konkurs wpisał się już na stałe w kalendarz przedsięwzięć powiatowych - stwierdziła. - A być może z czasem urośnie do rangi konkursu wojewódzkiego - wyraziła nadzieję.

- To jedyny taki konkurs w powiecie, który organizowany jest co roku w innej szkole - podkreślił Marcin Motofa, nauczyciel geografii w ZS w Jabłonowie, dodając, że wyniki egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym, która jest najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, co roku plasują powiat brodnicki w czołówce wszystkich powiatów w naszym województwie.

- Dzisiejsza młodzież uczy się geografii w realu, co nie było możliwe, gdy ja uczyłem się tego przedmiotu na różnych etapach - zwrócił się do uczestników, przywołując własne doświadczenia senator Ryszard Bober. - Wtedy można było pozwiedzać tylko na mapie i jedynie pomarzyć o wszystkich tych krainach. Honorowy gość życzył rywalizującym sukcesu i gratulował wszystkim, którzy stanęli w konkursowe szranki.

Satysfakcji ze zdobywania wiedzy i poznawania świata życzył z kolei uczestnikom starosta Piotr Boiński, który przypomniał wszystkim obecnym na konkursie o nowoczesnym i użytecznym narzędziu, jakim jest cyfrowa mapa powiatu brodnickiego.

Rywalizacja w XII Powiatowym Konkursie Geograficznym "Mistrz Mapy" przebiegała w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczestnicy zmagali się testem pisemnym, w wyniku którego wyłonionych zostało 11 finalistów. W drugim etapie najlepsi udzielali przed komisją odpowiedzi ustnej i musieli wykazać się znakomitą znajomością mapy fizycznej świata, Azji i Polski. Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrza Mapy" zdobył Tymoteusz Moczadło z Zespołu Szkół w Jabłonowie. Drugie miejsce wywalczył Igor Nagórski, a trzecie Wiktor Kozłowski - obaj z III LO w Brodnicy.

W przerwie konkursu uczniowie wysłuchali prelekcji dr. Radosława Golby z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Katedry Geomatyki i Kartografii UMK w Toruniu na temat nowoczesnych metod pozyskiwania danych przestrzennych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg

Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.14962 )