Zaloguj się | Rejestracja

Obchody Święta Niepodległości w Brodnicy

piątek, 13 listopada 2020 r., godz. 09:26  |  Wersja do druku

Znacznie skromniej i w sposób szczególny przedstawiciele społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności oraz uroczysta msza św. w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny w brodnickiej farze były głównymi punktami tegorocznych obchodów.W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie było otwartej dla gości defilady ani apelu w 4. Brodnickim Pułku Chemicznym, nie było też tradycyjnej świątecznej gali w Pałacu Anny Wazówny z udziałem przedstawicieli społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego. Nie odbyły się także organizowane od ponad dekady Brodnickie Nocne Manewry Patriotyczne, ani galowy koncert na żywo w Brodnickim Domu Kultury. Tegoroczne obchody z powodu epidemii COVID-19 zostały ograniczone do symbolicznych aktów oddania czci przez przedstawicieli miasta i powiatu bohaterom walki o suwerenność i początków odrodzenia polskiej państwowości przed Pomnikiem Wdzięczności w Brodnicy oraz podczas mszy za Ojczyznę w brodnickiej farze.

- Rok temu nikt nie mógł przypuszczać, że obchody Święta Niepodległości w roku 100-lecia powrotu Pomorza i Brodnicy do Macierzy będą wyglądać w ten sposób - skomentował starosta brodnicki Piotr Boiński. - Epidemia wymusiła na wszystkich dużo mniej uroczyste świętowanie niż w latach poprzednich. Oddaliśmy jednak należną cześć ludziom, którzy walczyli o niepodległość naszego państwa i naszego regionu. Zawsze pamiętamy i będziemy pamiętać o tych rzeszach polskich patriotów z okresu zaborów, rzeszach polskich kobiet, które przeniosły przez ten trudny okres zarzewie polskości, bohaterach wojny światowej, którzy często w różnych armiach walczyli o wolną Polskę, a także o tych, którzy mądrze i ponad podziałami przeprowadzili nas przez trudny czas tworzenia polskiej państwowości - dodał starosta.

We wtorek, 10 listopada o godz. 13:00 wiązanki kwiatów przed pomnikiem przy ul. 3 Maja, z zachowaniem warunków ochrony przed epidemią, złożyli przedstawiciele Brodnicy, powiatu brodnickiego oraz wojska. W imieniu społeczności powiatu kwiaty złożył wicestarosta Stanisław Kosakowski.

W środę, 11 listopada o godzinie 11:00 w brodnickiej farze, w zaostrzonym rygorze sanitarnym, odbyła się koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. kanonika Mariusza Stasiaka, proboszcza parafii farnej. W nabożeństwie w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny uczestniczył starosta Piotr Boiński.

Mieszkańcy miasta i powiatu wywiesili na swoich domach oraz balkonach mieszkań flagi narodowe. Zainteresowani mieli okazję do uczestniczenia w wydarzeniach bez kontaktu bezpośredniego. 10 listopada, młodzież wzięła udział w akcji on-line "Szkoła do hymnu", a dorośli mogli wspólnie zaśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego", przystępując do akcji propagowanej przez Biuro Programu "Niepodległa".

Wyjątkową okazją do celebracji odzyskania niepodległości w gronie najbliższych był koncert, podczas którego wykonana została Symfonia Brodnicka - utwór skomponowany przez Mateusza Kwiatkowskiego specjalnie na 100-lecie powrotu ziemi brodnickiej do Macierzy. Koncert w wykonaniu "Konglomerat Big Band", Nikoli Kołodziejczyk, Mateusza Kwiatkowskiego oraz solistów - Niki Lubowicz i Mateusza Smoczyńskiego można było wysłuchać i obejrzeć w południe 11 listopada w TV Eltronik oraz w internecie.


reklama

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej