WiadomośćObchody Święta Niepodległości w Brodnicy
(Kategoria: Powiat Brodnicki · Brodnica - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek, 13 listopada 2020 r., godz. 09:26

Obchody Święta Niepodległości
Znacznie skromniej i w sposób szczególny przedstawiciele społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności oraz uroczysta msza św. w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny w brodnickiej farze były głównymi punktami tegorocznych obchodów.W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nie było otwartej dla gości defilady ani apelu w 4. Brodnickim Pułku Chemicznym, nie było też tradycyjnej świątecznej gali w Pałacu Anny Wazówny z udziałem przedstawicieli społeczności Brodnicy i powiatu brodnickiego. Nie odbyły się także organizowane od ponad dekady Brodnickie Nocne Manewry Patriotyczne, ani galowy koncert na żywo w Brodnickim Domu Kultury. Tegoroczne obchody z powodu epidemii COVID-19 zostały ograniczone do symbolicznych aktów oddania czci przez przedstawicieli miasta i powiatu bohaterom walki o suwerenność i początków odrodzenia polskiej państwowości przed Pomnikiem Wdzięczności w Brodnicy oraz podczas mszy za Ojczyznę w brodnickiej farze.

- Rok temu nikt nie mógł przypuszczać, że obchody Święta Niepodległości w roku 100-lecia powrotu Pomorza i Brodnicy do Macierzy będą wyglądać w ten sposób - skomentował starosta brodnicki Piotr Boiński. - Epidemia wymusiła na wszystkich dużo mniej uroczyste świętowanie niż w latach poprzednich. Oddaliśmy jednak należną cześć ludziom, którzy walczyli o niepodległość naszego państwa i naszego regionu. Zawsze pamiętamy i będziemy pamiętać o tych rzeszach polskich patriotów z okresu zaborów, rzeszach polskich kobiet, które przeniosły przez ten trudny okres zarzewie polskości, bohaterach wojny światowej, którzy często w różnych armiach walczyli o wolną Polskę, a także o tych, którzy mądrze i ponad podziałami przeprowadzili nas przez trudny czas tworzenia polskiej państwowości - dodał starosta.

We wtorek, 10 listopada o godz. 13:00 wiązanki kwiatów przed pomnikiem przy ul. 3 Maja, z zachowaniem warunków ochrony przed epidemią, złożyli przedstawiciele Brodnicy, powiatu brodnickiego oraz wojska. W imieniu społeczności powiatu kwiaty złożył wicestarosta Stanisław Kosakowski.

W środę, 11 listopada o godzinie 11:00 w brodnickiej farze, w zaostrzonym rygorze sanitarnym, odbyła się koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. kanonika Mariusza Stasiaka, proboszcza parafii farnej. W nabożeństwie w intencji miasta, powiatu i Ojczyzny uczestniczył starosta Piotr Boiński.

Mieszkańcy miasta i powiatu wywiesili na swoich domach oraz balkonach mieszkań flagi narodowe. Zainteresowani mieli okazję do uczestniczenia w wydarzeniach bez kontaktu bezpośredniego. 10 listopada, młodzież wzięła udział w akcji on-line "Szkoła do hymnu", a dorośli mogli wspólnie zaśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego", przystępując do akcji propagowanej przez Biuro Programu "Niepodległa".

Wyjątkową okazją do celebracji odzyskania niepodległości w gronie najbliższych był koncert, podczas którego wykonana została Symfonia Brodnicka - utwór skomponowany przez Mateusza Kwiatkowskiego specjalnie na 100-lecie powrotu ziemi brodnickiej do Macierzy. Koncert w wykonaniu "Konglomerat Big Band", Nikoli Kołodziejczyk, Mateusza Kwiatkowskiego oraz solistów - Niki Lubowicz i Mateusza Smoczyńskiego można było wysłuchać i obejrzeć w południe 11 listopada w TV Eltronik oraz w internecie.


reklama

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy
Źródło: Powiat Brodnicki - Brodnica > Portal mieszkańców
( http://powiatbrodnicki.pl/news.php?extend.12785 )