Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

poniedziałek, 19 października 2020 r., godz. 11:47  |  Wersja do druku

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury realizuje projekt "Górzno - nowe spojrzenie". GOK zebrał i opracował informacje o oczekiwaniach mieszkańców wobec oferty kulturalnej, możliwościach rozwoju, dotychczasowej i przyszłej działalności instytucji kultury.Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej. W ramach programu złożono 120 wniosków i wyłoniono 50 beneficjentów.

Pierwszym etapem było przeprowadzenie diagnozy zasobów i oczekiwań w zakresie kultury wśród mieszkańców miasta i gminy. Drugi etap zakładał realizację ze środków NCK kilku inicjatyw lokalnych. Wyłonione one zostały w zorganizowanym przez GOK naborze w nawiązaniu do diagnozy przeprowadzonej w pierwszym etapie. Stan epidemii zmusił GOK do zastosowania innych metod konsultacyjnych - odbywały się wideokonferencje, uruchomiona została internetowa ankieta.

"Życie Kołem się toczy"- to inicjatywa realizowana przez grupę nieformalną "Na skrzydłach marzeń". Na pierwszym spotkaniu odbywającym się w ramach projektu, które poprowadził Piotr Grążawski rozmawiano jak kiedyś funkcjonowały KGW, jakie było ich znaczeni i jaką funkcję społeczną spełniały. Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu był wyjazd do Torunia. Tam wzięto udział w warsztatach zielarskich o zastosowaniu ziół i roślin dzikorosnących, poprowadzonych przez Sarę Orzechowską. Następnie udano się do Muzeum Piernika, gdzie pod czujnym okiem mistrza cukierniczego i wiedźmy poznawano tajniki pieczenia pierników. W ramach inicjatywy jest wyjazd do wioski tematycznej oraz zwieńczająca działania wystawa archiwalnych zdjęć i artefaktów KGW w świetlicy wiejskiej w Zaborowie.

Kolejną inicjatywą zaproponowaną przez mieszkańców dla mieszkańców w ramach projektu jest inicjatywa "Szlakiem gminnych kapliczek i krzyży" przygotowana przez KGW Miasta Górzno oraz Parafialny Klub Seniora. W ramach tego działania odbywają się wyjazdo\spacery do kapliczek i krzyży znajdujących się na terenie gminy, w celu zapoznania się z ich historią.

Następną inicjatywą jest "Edukacja ekologiczna poprzez zapoznanie się z podstawami zielarstwa w kuchni", której pomysłodawcą jest KGW Gminy Górzno. Uczestnicy tej inicjatywy wzięli udział w warsztatach zielarskich, podczas których zdobyli wiedzę o dawnych tradycjach zielarskich. Każda z uczestniczek stworzyła swój własny ”Poradnik zielarski - moje inspiracje”- który zawiera informacje między innymi o tym jak zbierać zioła, jak używać ich w domowym leczeniu oraz przepisy kulinarne na bazie ziół. Przed uczestnikami jeszcze wizyta studyjna w gospodarstwie i przedsiębiorstwie ekologicznym oraz warsztaty rękodzielnicze.

"Odbijanki" to inicjatywa zaproponowana przez mieszkańca gminy. To wynik chęci podzielenia się swoją wiedzą na temat techniki druku wypukłego - linorytu. Podczas spotkań, odbywających się w Gminnym Ośrodku Kultury, młodzież poznaje podstawy projektowania, techniki linorytu, tworzenia negatywu, robienia odbitek. Cykl spotkań zamknie wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu.

Wszystkie inicjatywy są realizowane w ramach projektu "Górzno - Nowe spojrzenie" z programu Narodowego Centrum Kultury "Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2020".


reklama

Źródło: GOK Górzno

"Górzno - nowe spojrzenie":

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej