Zaloguj się | Rejestracja

GOK w Górznie informuje

czwartek, 09 lipca 2020 r., godz. 11:48  |  Wersja do druku

Program EtnoPolska jest odpowiedzią na mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Wśród beneficjentów po raz kolejny znalazł się Gminny Ośrodek Kultury w Górznie. Projekt EtnoSpotkania właśnie ruszył.Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechniania wiedzy na temat tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej społeczności oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach. W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

Do programu wpłynęły 1264 wnioski. Po dokonaniu oceny wyłoniono 293 beneficjentów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, szczególnie w społecznościach oddalonych od dużych ośrodków życia kulturalnego. Wśród beneficjentów programu znalazł się Gminny Ośrodek Kultury w Górznie, który na zadanie EtnoSpotkania dostał dofinansowanie w wysokości 32 000 zł.

EtnoSpotkania w Górznie właśnie ruszyły. To tytuł kolejnego projektu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Były już pierwsze spotkania organizacyjne oraz warsztatowe. Odbyła się wideo konferencja z Aleksandrą Malczyk, specjalistką od etnodizajnu oraz pierwsze warsztaty z szydełkowania. 13, 14, 15 lipca są zaplanowane warsztaty z frywolitki (od 10:00 do 15:00) oraz warsztaty z haftu krzyżykowego (od 10:00 do 13:00). Natomiast 20 lipca w GOK-u od 10:00 di 15:00 odbędą się warsztaty z promocji i sprzedaży produktu lokalnego.

W działaniach uczestniczą członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Górzno, które są współautorkami projektu. Ma on na celu zwiększenie wiedzy na temat różnych form rękodzieła (tj. makramy, frywolitki, haftu krzyżykowego, szydełkowania, etnodizajnu oraz wiedzy z promocji i sprzedaży). Spotkania, warsztaty prowadzone będą z zachowaniem należytej ostrożności, z reżimem sanitarnym. Wszystko to dla bezpieczeństwa uczestniczących.

Przypominamy:

"EtnoKuchnia / Poszukiwania” to tytuł projektu, na który GOK w Górznie uzyskał w roku 2019 dofinansowanie w wysokości 20 000 zł z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska". We wrześniu i październiku 2019 roku przeprowadzone były działania badawczo-kulinarne, które miały na celu przybliżenie, nazwanie oraz spróbowanie wytworów kuchni regionalnej z pogranicza kuchni kujawskiej i pomorskiej. Na działania złożyły się spotkania z historykami i popularyzatorami kuchni regionalnej, warsztaty kulinarne oraz podsumowanie działań w postaci festynu dla mieszkańców.

W ramach projektu odbyły się:

10 września "Debata kulinarna pomiędzy Antkiem, a Śledziem". W debacie o kulinarnych zwyczajach, daniach, o tym jak i co podawano na stoły w naszych okolicach, udział wzięli Piotr Grążawski i Andrzej Szalkowski.

17 września "O kulinarnych zwyczajach na Kujawach, Pomorzu i Ziemi Dobrzyńskiej" spotkanie, które prowadził pracownik Muzeum Etnograficznego Grażyna Szelągowska.

23, 24 i 25 września dla członkiń kół gospodyń wiejskich odbyły się warsztaty kucharskie w Wapionce.

12 października na Rynku w Górznie odbył się festyn plenerowy na zakończenie projektu.


reklama

Źródło: UMiG w Górznie

"EtnoKuchnia / Poszukiwania” 2019:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej