Zaloguj się | Rejestracja

GOK Górzno

poniedziałek, 14 października 2019 r., godz. 06:30  |  Wersja do druku

W sobotę, 12 października w Górznie uroczyście zakończono projekt "EtnoKuchnia / Poszukiwania”, który jest odpowiedzią na mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich."EtnoKuchnia / Poszukiwania” to tytuł projektu, na który GOK w Górznie uzyskał dofinansowanie w wysokości 20 000 zł z programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska". We wrześniu i październiku przeprowadzone były działania badawczo-kulinarne, które miały na celu przybliżenie, nazwanie oraz spróbowanie wytworów kuchni regionalnej z pogranicza kuchni kujawskiej i pomorskiej. Na działania złożyły się spotkania z historykami i popularyzatorami kuchni regionalnej, warsztaty kulinarne oraz podsumowanie działań w postaci festynu dla mieszkańców. EtnoKuchnia jest swego rodzaju dyskusją nad dziedzictwem kulinarnym. Projekt ten wzmocnił poczucie tożsamości kulinarnej członkiń kół gospodyń wiejskich z gminy Górzno, które aktywnie zaangażowały się w przygotowanie dokumentacji projektowej.

W sobotę, 12 października odbył się festyn plenerowy, który był zakończeniem projektu. Na Rynku w Górznie koła gospodyń wiejskich z gminy Górzno (KGW Miesiączkowo, KGW Gminy Górzno, KGW Górzno Wybudowanie oraz KGW Zaborowo) pokazały mieszkańcom i przybyłym gościom, co dobrego potrafią ugotować. Wśród smakołyków znalazły się między innymi: szczupak faszerowany, kulki z gęsiną, kartoflanka z grzybami, zagraj, bigos, kluski ziemniaczane z twarogiem, leczo, placki ziemniaczane, naleśniki z dynią i z jabłkami, gofry, chleb ze smalcem i smakowite wypieki.

W trakcie spotkania dużym powodzeniem cieszyły się animacje dla najmłodszych, festynowi towarzyszyła także muzyka na żywo ("Kapela Podwórkowa z Kopyta" z Konina). Festyn odwiedziła również Fundacja Edukacyjna Promyk Energii, której celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Całość festynu zgrabnie poprowadziła dwójka młodych ludzi Angelika Rucińska i Dawid Przybyłowski - narybek z Górznieńskiego Domu Kultury, którzy brali już udział w wielu projektach.

Dyrektor górznieńskiego GOK-u Krzysztof Magdziak powiedział nam:

- Dzisiaj kończymy projekt EtnoPolska 2019, który w Górznie realizowaliśmy pod nazwą "EtnoKuchnia / Poszukiwania”. Za nami przeszło miesiąc wykładów merytorycznych ze specjalistami, regionalistami, historykami, zajęcia praktyczne, warsztaty kulinarne, które odbywały się w Dworku Wapionka, no i dzisiejszy festyn, który jest niejako zwieńczeniem tego święta. To takie poszukiwania tożsamości kulinarnej, poszukiwania tego, co mamy wartościowego w kulinariach. Nie chcieliśmy wyprzeć frytek i waty cukrowej, ale żeby mieć swój, własny styl, danie, które będzie charakteryzowało każde z kół gospodyń wiejskich z gminy Górzno. Staraliśmy się ten festyn uatrakcyjnić, będą animacje dla najmłodszych i nie tylko, mamy edukacyjną przyczepkę, której celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przyjedzie również kapela podwórkowa z Konina, będą też tańce, a niebawem film promujący to wydarzenie i filmy promujące koła gospodyń wiejskich.

W ramach projektu odbyły się również:

10 września "Debata kulinarna pomiędzy Antkiem, a Śledziem". W debacie o kulinarnych zwyczajach, daniach, o tym jak i co podawano na stoły w naszych okolicach, udział wzięli Piotr Grążawski i Andrzej Szalkowski.

17 września "O kulinarnych zwyczajach na Kujawach, Pomorzu i Ziemi Dobrzyńskiej" spotkanie, które prowadził pracownik Muzeum Etnograficznego Grażyna Szelągowska.

23, 24 i 25 września dla członkiń kół gospodyń wiejskich odbyły się warsztaty kucharskie w Wapionce.


reklama

"EtnoKuchnia / Poszukiwania”:
Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama