Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z Ryszardem Boberem

środa, 21 listopada 2018 r., godz. 17:40  |  Wersja do druku

Wybory samorządowe za nami. O podsumowanie wyników wyborów do sejmiku województwa, a także o zmianach w gminach powiatu brodnickiego, rozmawialiśmy z przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszardem Boberem.Koalicję rządzącą samorządem województwa kujawsko-pomorskiego utworzyła KO i PSL. Jest to kontynuacja koalicji PO-PSL z poprzednich kadencji. Jednak wynik PSL nie był zbyt dobry.

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - To nieprawda, nie przełożyło się to tylko na mandaty, bo przy metodzie D’Hondta tak się złożyło, że otrzymaliśmy do sejmiku tylko 4 mandaty, w głosach było to jednak więcej niż 4 lata temu. W naszym okręgu, czyli grudziądzko-brodnickim, PiS zdobywa 35 tys., PO zdobywa 27,5 tys., PSL 25 tys. głosów. Zabrakło nam do zdobycia drugiego mandatu 2 500 głosów, a przecież bardzo mocna lista SLD z byłym wicemarszałkiem Sejmu, odbierała głosy wszystkim, również nam. Analizując ten wynik, to jest on naprawdę dobry. Przy całej nagonce, jaka była, opluwaniu przez media centralne, które stały się tubą rządu, przy tej całej nienawiści, antypatii do PSL i pokazywaniu z jak najgorszej strony naszych działań, które tak naprawdę służyły ludziom, ten wynik jest bardzo dobry. Myśmy powstrzymali PiS w drodze po władzę samodzielnego rządzenia w województwie kujawsko-pomorskim. I to, że mamy 4 mandaty zostało przez naszych partnerów doceniono w rozmowach przy budowaniu koalicji, bo mieli świadomość, że gdyby nie nasz wynik, to prawdopodobnie byśmy w tym województwie nie mogli rozmawiać o jakimkolwiek współrządzeniu, tylko rządziłby PiS. A tak się udało dzięki temu, że była ciężka praca kandydatów PSL na listach do sejmiku województwa. Analizując okręg inowrocławski, to do drugiego mandatu zabrakło 500 głosów, we Włocławku zabrakło ponad 300 tys. głosów. Ten wynik jest naprawdę bardzo dobry. Więc dlatego na pierwszej sesji sejmiku zostały wybrane najważniejsze organy stanowiące, gdzie zostałem po raz kolejny przewodniczącym sejmiku. Jak również został wybrany marszałek Piotr Całbecki i członkowie zarządu w składzie, który pracował w poprzedniej kadencji sejmiku. Świadczy to o tym, że te cztery lata nie były zmarnowane dla naszego województwa. W sposób właściwy pokazaliśmy, że możemy współrządzić tym województwem w sposób zadowalający mieszkańców. I taka jest prawda o tych wyborach.

W naszym powiecie po wyborach samorządowych mamy 4 nowych wójtów, w tym dwie kobiety. Proszę o kilka słów na temat tych zmian.

Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku: - Zmiany zawsze są elementem niewiadomym. Jeżeli mieszkańcy danych gmin zaufali tym osobom, świadczy to o tym, że być może dotychczasowi wójtowie nie w pełni wykonywali swoje funkcje, że mieszkańcy byli z tych decyzji niezadowoleni i stąd są zmiany. Ważne jest jednak to i tego życzę, żeby wójtowie współpracowali między sobą na szczeblu powiatu, żeby działali na rzecz swoich lokalnych ojczyzn. Każdy wynik jest jakimś zaskoczeniem, ale myślę, że są to osoby na tyle energiczne, które mają świadomość swojej misji. Pełniąc tę funkcję to jest nie tylko wykonywanie określonego zawodu, ale jest to misja i służenie swoim obywatelom i jeżeli będą taką doktryną się posługiwali, to myślę, że ta misja zakończy się sukcesem, czego im z całego serca życzę. Każda gmina zasługuje na dobrego gospodarza, który będzie tworzył, budował, rozwijał i dbał o mieszkańców we wszystkich obszarach życia społeczno-gospodarczego.

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Ryszard Bober

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama