Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Osiek

sobota, 17 listopada 2018 r., godz. 14:00  |  Wersja do druku

Uzyskał poparcie 60,79% wygrywając w pierwszej turze. Zwolennik dialogu i współpracy z mieszkańcami. Były radny gminy, pasjonat muzyki. Paweł Chudy został właśnie nowym wójtem gminy Osiek i opowiedział nam, jak mu się udało tego dokonać.Na nowego wójta gminy Osiek głosowało w pierwszej turze 60,79% wyborców. Zaufały Panu 1 104 osoby. To wielka odpowiedzialność, która spada na Pana barki. Czy kampania była trudna i jak się Pan czuje w nowej roli?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Na wstępie chciałbym serdecznie podziękować wyborcom, za ogromne poparcie i zaufanie. Jestem dumny, zadowolony i trochę zaskoczony, ale oczywiście pozytywnie. Taki wynik bardzo mobilizuje mnie do pracy. To też duże zobowiązanie wobec mieszkańców, dlatego uczynię wszystko, żeby nie zawieść zaufania. Tegoroczna kampania była bardzo kulturalna i rzeczowa, bez niesmacznych zagrań. Niezmiernie się cieszę z tego powodu i dziękuję kontrkandydatom za ich postawę godną naśladowania.

Trudno nie zapytać o przegrane wybory o fotel wójta gminy Osiek w 2014 roku. Wtedy Pan przegrał 90 głosami. Dlaczego zdecydował się Pan ponownie kandydować i czy obecny wynik wyborów okazał się dużym zaskoczeniem?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Sama decyzja o kandydowaniu w wyborach przyszła w sposób naturalny. Będąc radnym gminy Osiek, przyglądałem się jak wygląda praca, przebieg i organizacja pracy urzędu. Nikt nie lubi przegrywać. W 2014 roku poznałem smak porażki, ale poparcie, które wtedy otrzymałem było dobrą prognozą na przyszłość. Z poprzedniej kampanii wyciągnąłem wnioski, co przełożyło się na tegoroczny wynik. Myślę, że wzory należy czerpać z dobrych działań, a ze złych wyciągać wnioski i ich nie powtarzać.

Pięć lat to długi okres, w którym można zrobić naprawdę wiele. Jakie ma Pan doświadczenie w sferze samorządności i czego mogą spodziewać się mieszkańcy gminy Osiek po nowym wójcie?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Nie jestem osobą, która pracowała w administracji, zawsze pracowałem na własny rachunek. Byłem radnym Rady Gminy Osiek. Bardzo dobrze znam naszą gminę. Jeżeli chodzi o fundusze publiczne, to podchodzę do nich jak do własnego kapitału. Nie lubię marnotrawstwa, bezsensownego wydawania pieniędzy. Inwestycje muszą być przemyślane. W moim programie jasno określiłem priorytety i przedsięwzięcia, które chcę zrealizować. Jestem zwolennikiem dialogu i współpracy z mieszkańcami. Chcę prowadzić urząd w sposób jasny i klarowny. Będę wprowadzał zmiany i aktywnie uczestniczył w życiu gminy, bo tego oczekują mieszkańcy. Dla mnie najważniejszy jest człowiek.

W wielu takich samorządach, gdzie od kilkunastu lat rządzi ta sama osoba, najczęściej te same firmy wygrywają przetargi i mamy do czynienia ze zjawiskiem układu zamkniętego. Czy według Pana dwukadencyjność uzdrowi samorządy?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Zastanawiałem się nad tym, bo mamy przykłady, gdzie od lat są te same twarze i społeczność jest zadowolona. Trudno mi ocenić, czy dwukadencyjność uzdrowi samorządy. Nie mam na ten temat zdania, ale skoro dwukadencyjność wprowadzono w samorządach, to należałoby też wprowadzić w sejmie i senacie. Może to odświeżyć samorządy, ale czy będzie lepiej, trudno powiedzieć. O tym przede wszystkim powinni decydować sami mieszkańcy, uczestnicząc w wyborach samorządowych.

Jakie według Pana są największe problemy gminy i czy ma Pan pomysł jak je rozwiązać?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Uważam, że obecnie największym problemem gminy jest zły stan techniczny stacji uzdatniania wody w Obórkach i gminnych dróg, w szczególności gruntowych. Do rozwiązania pozostaję również problem odprowadzenia wód opadowych w Osieku, czego przykładem była majowa powódź i szereg podtopień. Zadań jest wiele, ale jestem optymistą i wierzę, że z wszystkimi problemami zdołamy się uporać.

Wprowadził Pan 10 radnych ze swojego komitetu. Wszystko więc wskazuje na to, że rada będzie dla Pana wsparciem, a nie opozycją. Czy jest Pan zadowolony z Rady Gminy Osiek?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Jestem zadowolony ze składu Rady Gminy Osiek. Takiego wyboru dokonali mieszkańcy. Cieszę się, że wyborcy docenili kandydatów z mojego komitetu. Mimo, iż mamy w radzie większość, to liczę na współpracę z całym składem rady. Nie chciałbym tworzyć podziałów, bo przecież cel jest ten sam. Wszyscy się znamy, szanujemy i myślę, że razem będziemy współpracować. Cenię sobie odrębne zdania, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Będzie to na pewno owocna współpraca.

Jakie pomysły ma Pan dla młodych mieszkańców gminy?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Chciałbym pobudzić do działania Gminny Ośrodek Kultury, który u nas istnieje, ale jego oferta jest bardzo skromna. GOK musi być instytucją otwartą na całą gminę. Trzeba wyjść poza mury budynku, zwiększyć ofertę programową. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju spotkania i lokalne działania. Poprzez współpracę z różnymi organizacjami będziemy poszerzać ofertę kulturalną w naszej gminie. Mam kilka pomysłów i propozycji współpracy.

Bycie wójtem na pewno nie jest łatwe. Gdy na dobre zagości Pan w Urzędzie Gminy Osiek co będzie absolutnie, ale to absolutnie najważniejsze?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Po objęciu urzędu najważniejsze jest dla mnie stworzenie planu, w którym określę priorytetowe działania. Obecnie zapoznaję się z urzędem i jego organizacją. Chciałbym jak najszybciej zająć się najbardziej pilnymi inwestycjami. Każda sprawa do załatwienia jest dla mnie ważna. Mam w planach doposażyć gminę w sprzęt niezbędny do pracy w terenie, jak chociażby koparko-ładowarka.

Jak spędza Pan czas wolny i jakie jest Pana hobby?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Lubię grać i śpiewać. Dobrze czuje się na scenie. Dużą frajdę sprawia mi gotowanie, co na pewno widać po mojej osobie. Mam wspaniałą rodzinę. Razem z żoną Justyną wychowujemy dwuletnią córkę Polę, której poświęcamy każdą wolną chwilę.

To pytanie zadaję każdemu z nowo wybranych wójtów. Czego życzyć Panu na nadchodzące 5 lat?

Paweł Chudy, wójt gminy Osiek: - Na pewno zdrowia, mądrych decyzji i budżetu z gumy. Cierpliwości empatii i mądrości życiowej, żeby nie zapomnieć o tym, co się wyborcom obiecało. Zaufanej i kompetentnej ekipy do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Paweł Chudy, wójt gminy Osiek

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama