Dzień Edukacji Narodowej w Brodnicy

wtorek, 16 października 2018 r., godz. 07:23  |  Wersja do druku

Starosta brodnicki Piotr Boiński przyznał nagrody wyróżniającym się nauczycielom, dyrektorom szkół i pedagogom, a okazją ku temu był Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego, które zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 roku.

W ramach podziękowania nauczycielom za ich trud włożony w edukację i wychowanie uczniów, nagrodzeni podczas uroczystego spotkania w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Brodnicy, które odbyło się w piątek, 12 października, otrzymali podziękowania z listami gratulacyjnymi. Wyróżnionym gratulowali osobiście starosta brodnicki Piotr Boiński, przewodniczący Rady Powiatu w Brodnicy Roman Pytlasiński oraz Stanisław Czajkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy.

Nagrody starosty brodnickiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymali:

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy: Jacek Gniadkowski - dyrektor, Anna Rmińska, Alicja Wiśniewska, Sławomir Krawulski, Włodzimierz Gaca, Krzysztof Suchorab.

I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy: Wiesław Łupina - dyrektor, Arkadiusz Kłosowski.

Zespół Szkół Specjalnych w Brodnicy: Anna Słomińska - dyrektor, Anna Rutkowska.

Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim: Barbara Bober - dyrektor, Sławomir Żochowski.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Brodnicy: Hanna Królikowska - dyrektor, Mirosława Sośnicka.

Tego samego dnia w Pałacu Anny Wazówny burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz złożył życzenia oraz wręczył awanse zawodowe piętnastu nauczycielom brodnickich placówek oświatowych. Awans na nauczyciela mianowanego otrzymało pięciu nauczycieli natomiast dyplomowanego osiemnastu. Na spotkanie zaproszeni zostali także Roman Pawlak, przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Sobiechowski, przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania i Sportu Rady Miejskiej, Grażyna Wysocka, prezes zarządu Oddziału ZNP i Zofia Olszewska, przewodnicząca NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty.

Źródło: Przemysław Majchrzak rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe