Zaloguj się | Rejestracja

Festyn Ludowy w Świedziebni

sobota, 25 sierpnia 2018 r., godz. 12:07  |  Wersja do druku

Od 20 lat w dzień św. Bartłomieja w Świedziebni odbywa się Festyn Ludowy. W tym roku po raz dwudziesty pierwszy odbył się on tradycyjnie 24 sierpnia. Publiczność dopisała, pogoda nie sprawiła zawodu, było kolorowo i bardzo wesoło.Na festynie czekało wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. W parku w Świedziebni ustawiono stoiska gastronomiczne, a w samym centrum scenę, na której występowali zaproszeni artyści. Pogoda dopisała, a mieszkańcy powiatu i turyści licznie przybyli na imprezę, która jak każdego roku udała się znakomicie.

Konkursy z nagrodami zgromadziły wielu chętnych, a wesołe miasteczko, stoiska i stoły biesiadne pełne były gości. Policjanci z brodnickiej komendy prezentowali swoje wyposażenie i samochód, które szczególnie najmłodsi oglądali z wielkim zainteresowaniem.

Na scenie zaprezentował się folklorystyczny zespól "Kruszynioki", który wypadł niezwykle barwnie, a Piotr Pręgowski - słynny Patryk Pietrek z serialu "Ranczo", jak zwykle rozbawił wszystkich do łez. Było wspólne śpiewanie, nauka tańca i dużo dobrego humoru. Gwiazdą wieczoru był występ Don Vasyla i gwiazd cygańskiej pieśni, które wypadły niezwykle ekspresyjnie i bardzo kolorowo. Cygański folklor zachęcił też do wspólnej zabawy.

Po koncercie Don Vasyla i gwiazd cygańskiej pieśni rozpoczęła się zabawa ludowa z zespołem SĄGORSI, która trwała do późnych godzin nocnych.

Poseł Zbigniew Sosnowski tak powiedział nam o idei Festynu Ludowego:

- To już dwudziesta pierwsza impreza, odkąd zostałem posłem na Sejm i jak zapowiedziałem zostając nim, tak długo jak będę czuł wsparcie ludzi i będę posłem, to będą te festyny. Słowa więc dotrzymałem, festyny i to o dość bogatej treści odbywają się co roku i zawsze staramy się zaprosić takich artystów, którzy są w stanie zaspokoić oczekiwania społeczne. Za rok będzie kolejny festyn, a później, to już zależy od tego, co zrobią wyborcy. Zaczynałem tu jako poseł, a teraz pomagają mi koledzy samorządowcy - radny sejmiku województwa Paweł Zgórzyński, wicestarosta Mariusz Klonowski i radny powiatowy Piotr Burkwicz. Trzeba powiedzieć, że te festyny wymagają dużego nakładu pracy i to jest poważne przedsięwzięcie. Pomagają nam mieszkańcy gminy, możemy też zawsze liczyć na życzliwość Pana wójta Szymona Zalewskiego. Park jest miejscem publicznym, ale to wójt zawsze zapewnia, że jest on wysprzątany, że nie musimy angażować dodatkowych sił i środków. Jest życzliwość Pana wójta i to dobre dla nas, a wszyscy razem robimy to dla ludzi. Proszę mi wierzyć, mieszkańcy czekają na ten dzień, kiedy jest festyn i najlepszym potwierdzeniem tego jest duża frekwencja. Ten festyn - Festyn Ludowy jest powszechny i jest dla ludzi, staramy się, żeby na nim panowała atmosfera życzliwości, staramy się też pamiętać o najmłodszych. To dla nich jest tyle konkursów, żeby dzieci mogły mieć satysfakcję, że także brały udział w tym przedsięwzięciu.

Organizatorami Festynu Ludowego byli: poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, wicestarosta Mariusz Klonowski, radny powiatowy Piotr Burkwicz i radny sejmiku województwa Paweł Zgórzyński. W organizacji przedsięwzięcia pomagali gospodarze gminy z wójtem Szymonem Zalewskim. Na zaproszenie organizatora na festynie obecni byli prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i poseł na Sejm VIII kadencji Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, władze gmin i powiatu.


reklama

Korzystając z okazji, poprosiliśmy o kilka słów Piotra Pręgowskiego, znanego aktora komediowego, nieodłącznie kojarzącego się wszystkim z Patrykiem Pietrkiem z serialu "Ranczo".

PowiatBrodnicki.pl: - Nie wszyscy wiedzą, że oprócz bycia aktorem, od 2014 jest Pan także radnym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak Pan ocenia takie festyny?

Piotr Pręgowski: - Bardzo lubię spotkania z ludźmi na pierwszej linii, czyli jak to mówię na "linii frontu". Jestem otwarty, ludzie mi oddają dobrą energię, darzą mnie sympatią, a ja z tego korzystam z premedytacją i bez skrupułów, bo to jest bardzo dobry pomysł, żeby się z ludźmi spotykać. Dzisiaj mamy tu wyjątkowo dużą frekwencję, bo jak pokazują w mediach, nie wszędzie tak bywa. Nie ma żadnych wrogich okrzyków, jest doskonała atmosfera i mam nadzieję, że nie dojdzie do żadnych ekscesów, bo to nikomu nie jest potrzebne i nie taki jest cel dzisiejszego spotkania. Warto walczyć do końca, warto się nie poddawać, trzeba nie bać się, ludzie to czują, ludzie czują szczerość. Coraz trudniej na szczęście ludzi nabrać. Nie znaczy to, że nie dają się nabrać, bo ludzie chcą wierzyć, szukają tego momentu, tego błysku w oczach, sposobu mówienia. Szukają kogoś, komu mogą zaufać i dzięki komu mogą zyskać poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i nadziei, jakiej wszystkim nam potrzeba. I trzeba w to wierzyć, ja uważam, że będzie dobrze, trzymam kciuki i tyle. Pozdrawiam wszystkich, którzy będą czytali te moje wynurzenia.

PowiatBrodnicki.pl: - Od 20 lat mieszka Pan w powiecie lipnowskim, o czym zapewne wie niewiele osób.

Piotr Pręgowski: - Czerpię dobrą energię w Kujawsko-Pomorskiem. Mieszkam na wsi i absolutnie nie mam poczucia wstydu czy obciachu. Ludzie dzielą się na tych, którzy całe życie spędzili w blokowisku, takich, którzy marzą o tym, by być korporacyjnymi niewolnikami, ale też na takich, którzy budują swój świat i własne poczucie bezpieczeństwa na wsi, która w ostatnich latach zmieniła się na dobre.

PowiatBrodnicki.pl: - Gdzie możemy teraz Pana oglądać?

Piotr Pręgowski: - Nie licząc powtórek serialowych, w tym szczególnie "Rancza", związałem się z niezależnymi projektami teatralnymi. Jeździmy po Polsce i gramy dla ludzi spektakle teatralne. Aktualnie gram w spektaklu "Andropauza", "Mężczyzna idealny", przygotowujemy następne komedie. Ludzie chcą się bawić, mają już dość codzienności i sentymentalizmu. Życie dostarcza nam problemów, przychodzi pora, żeby się pobawić, odstresować, myślę, że teatr jest dobrym do tego miejscem.

PowiatBrodnicki.pl: - Dziękuję za rozmowę.

Festyn Ludowy w Świedziebni:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama