Zaloguj się | Rejestracja

Domy dla seniorów w powiecie brodnickim

czwartek, 01 marca 2018 r., godz. 09:52  |  Wersja do druku

Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny mogą korzystać z usług opiekuńczych świadczonych przez działające w regionie domy dziennego pobytu. Marszałkowskie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły utworzenie miejsc opieki w 33 takich placówkach. W powiecie brodnickim także powstają placówki opiekuńcze dla seniorów.Domy dziennego pobytu to ośrodki wsparcia przeznaczone dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek bądź niepełnosprawność. Oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne, zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy i spotkania towarzyskie. Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie. W każdym z domu może przebywać do 30 podopiecznych.

Samorząd województwa rozdysponował wsparcie na działalność 33 domów dziennego pobytu w regionie. Z usług tych placówek skorzysta w sumie 1,1 tysiąca osób – seniorów i niepełnosprawnych wymagających opieki oraz ich opiekunów. Ośrodki prowadzą samorządy lokalne, firmy i organizacje pozarządowe. Usługi świadczone przez te placówki są z zasady bezpłatne (możliwe jest pobieranie jedynie symbolicznych opłat). Część z domów już działa lub właśnie rozpoczyna działalność, pozostałe są na etapie rekrutacji podopiecznych lub przygotowują się do rozpoczęcia naborów. Wartość wsparcia z RPO na realizację tych przedsięwzięć to 55 milionów złotych.

W powiecie brodnickim działa już Dzienny Dom Pobytu WIGOR w Grążawach (otwarcie odbyło się październiku 2017). To pierwsza placówka dla seniorów w powiecie. W Dziennym Domu Pobytu WIGOR zajęcia obywają się od godz. 8:00 do 16:00 każdego dnia już od czerwca. Uczestniczy w nich 30 seniorów, w dwóch grupach po 15 osób każda. Urząd Gminy nie zapomniał o wyposażeniu placówki w sprzęt do rehabilitacji osób starszych, powstała także siłownia na świeżym powietrzu, świetlica oraz pokój wypoczynkowy z kilkoma tapczanami, stołówka z kuchnią. Władze samorządowe zakupiły także auto przystosowane do przewozu osób na wózkach, którym dowożone są uczestnicy na zajęcia w DDP.

Samorząd województwa rozdysponował także środki dla kolejnego domu, który powstanie w Górznie. Dzienny Dom Pomocy, który powstaje w Górznie otrzymał wsparcie w kwocie 3 426 818, 62 zł i będzie obsługiwał 36 osób. Wsparcie otrzymały również Caritas Diecezji Toruńskiej dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy na projekt "Więcej miejsc, więcej rozwiązań" (566,078, 62 zł) i Gmina Bartniczka dla Dziennego Domu Pobytu WIGOR w Grążawach na bieżące utrzymanie domu (1 089 480,62 zł).


reklama

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie zaprasza do organizowania imprez okolicznościowych. Czeka na Państwa restauracja z 90 miejscami, kominkiem i przepięknym widokiem na jeziora. Pyszne domowe jedzenie zadowoli każde, nawet wybredne podniebienie. Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie,
ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65,
+48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

MROWKA.jpg
Market Budowlany Mrówka to sposób na udany i niezbyt uciążliwy remont w Twoim domu. U nas znajdziesz wszystko, w atrakcyjnych cenach. Przyjdź i sprawdź. Przy zakupach od 1000 zł - transport w obrębie 10 km gratis. Market Mrówka - budujące pomysły, czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 7-20, w niedzielę 10-18. Trasa Brodnica-Toruń, Szabda 104.

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama