Leśna Banda w gronie finalistów

piątek, 19 kwietnia 2024 r., godz. 10:51  |  Wersja do druku

Do pierwszej edycji nagrody Przewroty, przyznawanej przez Centrum Nauki Kopernik, napłynęło aż 366 zgłoszeń z całej Polski! Do finału trafił projekt Leśna Banda, który rozpoczął się w Brodnicy i rozszerzył na całą Polskę. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 24 maja 2024 roku.

Przewroty to nagroda przyznawana nowatorskim inicjatywom edukacyjnym, realizowanym w całym kraju. Współczesna edukacja jest całym ekosystemem, obejmującym szerokie i różnorodne spektrum środowisk edukacyjnych. Jego częścią jest system oświatowy, wraz z formalną metodologią i narzędziami, a także cała gama działań nieformalnych.

- Wiemy, że w różnych zakątkach kraju realizowane są różnorodne działania edukacyjne. Chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Liczymy też na to, że nagroda Przewroty skłoni środowisko, które pragnie rozwoju nowoczesnych metod i form uczenia się, do podjęcia dyskusji o kształcie edukacji, do szukania odpowiedzi na pytanie, jakiego przewrotu potrzebuje dziś edukacja, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości – mówi Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik, przewodniczący kapituły honorowej nagrody.

Potrzebujemy radykalnej zmiany myślenia o tym, czym jest wiedza i jak przebiega owocne uczenie się oraz przykładów działań stanowiących inspirację dla tej zmiany i redukujących lęk przed nią, jaki mogą odczuwać ludzie, którzy czują potrzebę zmiany, ale boją się jej skutków. To pokazuje znaczenie inicjatywy Centrum Nauki Kopernik jaką jest nagroda Przewroty – podkreśla prof. Dorota Klus-Stańska, członkini kapituły.

Nazwa nagrody nawiązuje do odkrycia przez Mikołaja Kopernika heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło nie tylko do przewrotu w astronomii, ale też zapoczątkowało zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, w jakim znajduje się człowiek. Nieco ponad 100 lat temu John Dewey postulował przewrót kopernikański w edukacji. Porównywał dziecko do Słońca, wokół którego powinny krążyć poczynania wychowawcze. Do nagrody Przewroty można było zgłaszać inicjatywy tworzone z myślą o dzieciach i o dorosłych, prowadzone w szkole i w domu, w świecie wirtualnymi rzeczywistym, w społeczności lokalnej lub w całej Polsce.

Spośród 366 kandydatów kapituła wewnętrzna nagrody wyłoniła 10 finalistów – twórców 5 projektów lokalnych i 5 projektów ogólnopolskich. Spektrum tematów było niesłychanie szerokie, a zgłoszenia napłynęły zarówno z wielkich miast, jak i z małych miasteczek i wsi. Wśród nich były zarówno projekty realizowane indywidualnie, jak i inicjatywy przygotowane przez całe zespoły i duże instytucje.

Wśród projektów ogólnopolskich znalazła się Leśna Banda - projekt, który rozpoczął się w Brodnicy i rozszerzył na całą Polskę. To cykl spotkań na łonie natury, podczas których dzieci pod opieką wychowawców biorą udział w warsztatach przyrodniczo-surwiwalowych. Laureaci nagrody Przewroty zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. Kapituła honorowa nagrody wybierze 1 projekt ogólnopolski i 1 lokalny.

A czym jest Leśna Banda? Leśna Banda to cykl 4 spotkań w przyrodzie, podczas których dzieci pod opieką wychowawców biorą udział w warsztatach przyrodniczo-surwiwalowych, prowadzonych przez trenera Leśnej Bandy. Każde zajęcia trwają ok. 3 godzin zegarowych i zawsze odbywają się w tym samym miejscu. Dzieci na Leśnych Bandach uczą się rozpalać ogień, rozpoznawać rośliny, zwierzęta i ich ślady. Dowiadują się jak zbudować schronienie, jak bezpiecznie pracować z nożem czy piłą do drewna, świetnie się przy tym bawiąc i integrując.

Do Leśnej Bandy może dołączyć każda zorganizowana grupa dzieci wraz z opiekunami, np. klasa szkolna. Zajęcia odbywają się w dni nauki szkolnej w godzinach lekcyjnych. Zajęcia nie są przeznaczone dla indywidualnych uczestników. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko wzięło udział w spotkaniach Leśnej Bandy, zaproponuj to wychowawcy w szkole i zorganizuj je dla całej klasy kontaktując się z trenerem z Twojej okolicy. Kontakty (także z powiatu brodnickiego) można znaleźć na stronie https://lesnabanda.pl/

W skład kapituły honorowej wchodzą:
1. Robert Firmhofer – założyciel i dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik.
2. Agnieszka Graclik – zoolożka, edukatorka, popularyzatorka nauki (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).
3. Sławomir Kasprzak – dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (w tym najlepszego technikum w kraju wedle rankingu „Perspektywy” 2019-2021 i 2023).
4. Prof. zw. dr hab. Dorota Klus-Stańska – kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
5. Jacek Łęgiewicz – dyrektor ds. korporacyjnych w Samsung Polska (partner strategiczny CNK).
6. Joanna Rajkowska – artystka znana przede wszystkim z instalacji tworzonych w przestrzeni publicznej.
7. Michał Senk – dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
8. dr Jędrzej Witkowski – prezes zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej największej polskiej organizacji pozarządowej działającej w obszarze edukacji.
9. Weronika Zielińska – uczennica, działaczka społeczna IX LO im. Hoffmanowej w Warszawie. Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy

Źródło: Natalia Zalewska, lesnabanda.pl