Wybory, wybory i po wyborach

wtorek, 09 kwietnia 2024 r., godz. 08:19  |  Wersja do druku

Wybory samorządowe 2024 za nami. W powiecie brodnickim są zmiany, którym będziemy się przyglądać. Nie udało się kobiecie objąć fotela burmistrza w Brodnicy, ale do grona samorządowców - kobiet dołączyła Marzanna Fettke, która pokonała trzech kandydatów w Jabłonowie Pomorskim i wygrała w pierwszej turze.

W mieście Brodnicy walka rozegrała się pomiędzy obecnym burmistrzem Jarosławem Radaczem (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYSZŁOŚĆ BRODNICY), a Joanną Rumińską (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW JOANNA RUMIŃSKA KOCHAM TO MIASTO). Wygrał Jarosław Radacz, na którego głosowało 5 151 osób (51,71%). Pani Joanna uzyskała 4 811 głosów, (48,29%).

W gminie Bartniczka startowało aż 3 kandydatów. Byli to: Wojciech Kusiński (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRA GMINA), Piotr Ruciński (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BARTNICZKA PRZYJAZNA GMINA) i Kamil Suchocki (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ NASZEJ GMINY BARTNICZKA). W pierwszej turze wygrał Piotr Ruciński, na którego głosowało 1 123 (54,33%). Kamil Suchocki zdobył 891głosów (43,11%), a Wojciech Kusiński zebrał 53 głosy (2,56%). Tym samym gmina Bartniczka ma nowego wójta.

W gminie Bobrowo startowało 2 kandydatów na wójta. Byli to obecny wójt Paweł Klonowski (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA BOBROWO) i Żaneta Karbowska (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DOBRY WYBÓR DLA GMINY BOBROWO). Wybory wygrał Paweł Klonowski, który zebrał 1906 głosów (76,79%), Żaneta Karbowska zebrała 576 głosów (23,21%).

W gminie Brodnica startował jeden kandydat obecny wójt Adam Zalewski (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW TRADYCJA I ROZWÓJ). W wyniku referendum został on ponownie wójtem, a głosów "za" zebrał 2 560 (87,94%). "Przeciw" było 351 osób.

W gminie Brzozie walka rozegrała się pomiędzy urzędującą wójt Danutą Kędziorską-Cieszyńską (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW DANUTY KĘDZIORSKIEJ), a wójtem poprzedniej kadencji Bogusławem Błaszkiewiczem (KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE). Wójtem została ponownie Danuta Kędziorska-Cieszyńska z wynikiem 1148 głosów (74,30%), Bogusław Błaszkiewicz zdobył 397 głosów (25,70%).

W mieście i gminie Górzno startowało 3 kandydatów. Byli to: Szymon Cieśliński (KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE), Mateusz Magalski (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SAMORZĄD-CZAS NA ZMIANY) i Jacek Ruciński (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW ZJEDNOCZENI WSPÓLNĄ WIZJĄ). Dwaj z kandydatów Jacek Ruciński (723, 41,10%) i Szymon Cieśliński (675 głosów, 38,37%) uzyskało prawo do kandydowania w drugiej turze wyborów, która odbędzie się 21 kwietnia. Mateusz Magalski zdobył 361 głosów (20,52%).

W mieście i gminie Jabłonowo Pomorskie startowało 4 kandydatów. Byli to: Monika Bauza (KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ), Marzanna Fettke (KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE), Rafał Gałuszewski (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA JABŁONOWO POMORSKIE) i Artur Lula (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SPOŁECZNA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA). W pierwszej turze wygrała Marzanna Fettke z wynikiem 1689 głosów (50,30%), a jej kontrkandydaci zdobyli: Rafał Gałuszewski 1174 głosy (34,96%) Monika Bauza 291 głosów (8,67%), Artur Lula 204 głosy (6,08%). Tym samym Jabłonowo Pomorskie ma nowego burmistrza.

W gminie Osiek odbyło się referendum, ponieważ do wyborów zgłosił się tylko obecny wójt Paweł Chudy (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PAWŁA CHUDEGO). W wyniku referendum został on ponownie wójtem, a głosów "za" zebrał 1 092 (88,64%). "Przeciw" było 140 osób.

W gminie Świedziebnia startowały 2 osoby. Obecny wójt Szymon Zalewski (KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) i Kamil Durszlewicz (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KAMILA DURSZLEWICZA). Wójtem został Kamil Durszlewicz z wynikiem 1623 głosy (71,53%), a jego kontrkandydat Szymon Zalewski zdobył 646 głosów (28,47%). Tym samym gmina Świedziebnia ma nowego wójta.

W gminie Zbiczno startowały 3 osoby. Były to: obecna wójt Magdalena Golubska (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MAGDALENY GOLUBSKIEJ), Katarzyna Kwiatkowska (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KATARZYNY KWIATKOWSKIEJ) i wójt poprzedniej kadencji Wojciech Rakowski (KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW SPOŁECZNA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA). W wyniku głosowania w pierwszej turze wygrała Magdalena Golubska z wynikiem 1425 głosów (61,24%). Wojciech Rakowski zdobył 612 głosów (26,30%), a Katarzyna Kwiatkowska 290 głosów. (12,46%).

A teraz trochę statystyki:
  • startowało ogółem 23 kandydatów
  • w tym 7 kobiet i 16 mężczyzn
  • kandydaci na wójtów i burmistrzów mają średnio po 47,08 lat
  • wyższe wykształcenie ma 21 z nich, 1 ma średnie i 1 zawodowe
  • tylko 1 z nich przyznał się do przynależności do partii politycznej
  • pozostali nie należą do żadnej partii, nawet ten, który kandydował na posła w ostatnich wyborach i wtedy należał
  • mamy na razie 2 nowych wójtów i 1 burmistrza
  • jest jedno głosowanie w drugiej turze
  • największą frekwencję miała gmina Zbiczno (61,07%), a najmniejszą gmina Osiek (41,41%)

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy na rzecz mieszkańców. Gratulujemy również przegranym, bo do startu w wyborach trzeba mieć dużo odwagi.

Źródło: PKW