Zaloguj się | Rejestracja

60-lecie stacjonowania wojsk chemicznych w Brodnicy

czwartek, 26 października 2023 r., godz. 09:46  |  Wersja do druku

W środę, 25 października w Brodnicy odbyły się uroczystości z okazji 60-lecia stacjonowania wojsk chemicznych na ziemi brodnickiej. Odbyła się też defilada pojazdów oraz pokaz sprzętu 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.Początek powstania pułku to lata 50-te. Charakteryzowały sie one burzliwym rozwojem nowoczesnych środków masowego rażenia. 1 czerwca 1956 roku została sformowana 51. kompania rozpoznania chemicznego i odkażania uzbrojenia. W listopadzie 1957 roku kompania została przeformowana w 4. batalion rozpoznania chemicznego i odkażania uzbrojenia, a batalion przeniesiono do Torunia. 21 października 1961 roku batalion został przeformowany w 4. Batalion Zabiegów Specjalnych i Rozpoznania Skażeń. Na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 25 października 1963 roku nastąpiła zmiana dyslokacji batalionu z Torunia do Brodnicy.

W trakcie jubileuszowych uroczystości, które odbyły się na brodnickim Dużym Rynku, awansowano także czwórkę żołnierzy na wyższe stopnie oficerskie. Tego dnia odbyła się też defilada pojazdów oraz pokaz sprzętu 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego.

W uroczystościach uczestniczyli senator RP Ryszard Bober, poseł na Sejm RP Paweł Szramka, starosta brodnicki Piotr Boiński, wicestarosta brodnicki Stanisław Kosakowski, burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, zastępca burmistrza Brodnicy Krzysztof Hekert, przedstawiciele duszpasterstwa, samorządowcy, byli dowódcy 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, kombatanci i wielu innych.

Dowództwo i żołnierze brodnickiego garnizonu, realizują swoje zasadnicze specjalistyczne zadania obrony przed bronią masowego rażenia i uczestniczą w międzynarodowych misjach pokojowych oraz działaniach na polu walki.

60-lecie stacjonowania wojsk chemicznych w Brodnicy:
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej