Zaloguj się | Rejestracja

Zawody ujeżdżeniowe w Wielkim Głęboczku

wtorek, 17 października 2023 r., godz. 11:23  |  Wersja do druku

W sobotę, 14 października w Stajni Milka w Wielkim Głęboczku odbyła się trzecia edycja Towarzyskich Zawodów Ujeżdżeniowych o Puchar Wójta Gminy Brzozie. Młode amazonki, piękne konie i emocje towarzyszące zawodom, to w skrócie cała esencja tych zawodów. Na szczęście pogoda dopisała i mogły się one odbyć na powietrzu.Ujeżdżenie to konkurencja, w której zawodnicy prezentują umiejętności kontrolowania ruchów konia na czworoboku. Dla wielu osób nie związanych z ujeżdżeniem jest to sport, który na pierwszy rzut oka wydaje się być niezbyt wymagającym. Obserwują bowiem jeźdźca i konia, którzy jakby się wydawało, bez żadnego wysiłku realizują następujące po sobie zadania. Otóż cała sztuka polega właśnie na tym, żeby wysiłek pary był dla publiczności niezauważalny, a poszczególne elementy były wykonywane z gracją, wdziękiem i lekkością.

Zawodnicy oceniani są za dokładność, elegancję, płynność ruchów konia oraz precyzję wykonania określonych figur i komend. Tak właśnie wyglądały III Towarzyskie Zawody Ujeżdżeniowe o Puchar Wójta Gminy Brzozie, które odbyły się w Stajni Głęboczek. Wszyscy, którzy na nie przybyli, z wielką przyjemnością oglądali urocze amazonki na pięknych koniach i jednego "rodzynka", którzy starowali w tych niełatwych zawodach. Oglądając parę jeździec i koń, można było podziwiać efekty niewątpliwie ciężkiej pracy człowieka ze zwierzęciem.

Trening konia w ujeżdżeniu polega na nauczeniu go efektownych ewolucji tak, aby wykonywał je chętnie, płynnie, dynamicznie, luźno, ale i z wielką uwagą. I z pewnością nie jest to łatwe osiągnąć w takich zawodach sukces. W zawodach ujeżdżeniowych, które odbyły się 14 października, startowało 13 osób.

W konkurencjach o różnym stopniu trudności startowały:
o godzinie 11:45
 • Maria Mierzwa na koniu Liza
 • Martyna Kukla na koniu Jaga
 • Marta Celuch na koniu Doux
 • Veronika Zhuk na koniu Lider
 • Liliana Olszewska na koniu Gwiazdor
 • Wiktoria Badaczewska na koniu Jaga
 • Maja Paczkowska na koniu Doux
 • Alicja Małkowska na koniu Liza
o godzinie 13:05
 • Chayenne Szpara na koniu Seco
 • Nikola Małecka na koniu Esta
 • Agata Nawrocka na koniu Ibiza
 • Michał Dynasiński na koniu Lider
 • Maria Mierzwa na koniu Seco
o godzinie 14:05
 • Nikola Małecka na koniu Esta
 • Chayenne Szpara na koniu Ibiza
 • Agata Nawrocka na koniu Seco

Zawody odbywały się o Puchar Wójta Gminy Brzozie, nic więc dziwnego, że sama wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska przyglądała się przejazdom i to właśnie ona wręczała puchary.
Zapytana o to, czy lubi konie odpowiedziała: - Uwielbiam konie i jazdę konną i jest to z pewnością dyscyplina bliska mojemu sercu. Jestem też pod wielkim wrażeniem poziomu zawodników. pokazuje to, że niezależnie od wieku można być dobrym w tym, co się robi. Jeżeli ktoś ma pasję i poświęca czas na to, żeby się uczyć, to może bardzo wiele osiągnąć. Jestem pełna podziwu, że takie zawody są tu w stajni Milka w Wielkim Głęboczku organizowane, a trzeba też dodać, że właścicielka tej stajni to kobieta niezwykła, która kocha to, co robi i widać, jak się rozwija jej działalność, jak szkoli to młode pokolenie. Są tu zasady, dyscyplina i to z pewnością pozwoli ich wychować na dobrych ludzi. Mam też przyjemność ufundować puchary dla zawodników na dzisiejszych zawodach ujeżdżeniowych.

Instruktor stajni Milka Justyna Konecka powiedziała: - My tu działamy cyklicznie. To kolejne nasze zawody ujeżdżeniowe, trzecie z kolei. Jesteśmy też po zawodach skokowych, zapraszamy już na kolejne zawody, bo są kolejni zawodnicy, kolejne ambicje i warto to kontynuować. Serdecznie na nie zapraszamy. W dzisiejszej imprezie puchary zostały ufundowane przez panią wójt i mamy nadzieję, że w przyszłym roku to się powtórzy. W tej chwili oglądamy klasę L1, to jedna z prostszych klas ujeżdżeniowych, z prostymi figurami. Zawodnicy musieli pokazać ładnie wyjechane koło i wiele innych figur. To wcale nie jest takie proste, choć może tak wygląda. Liczy się precyzja i żeby ją osiągnąć, trzeba wiele ćwiczyć i zgrać jeźdźca z koniem. Tu bardzo ważne jest nasze ciało, odpowiednie napięcie mięśni i nie tylko. Będą też dzisiaj trudniejsze programy, gdzie wszystko wymaga ogromnej pracy i zgrania z koniem.

Kategoria L-1 wyniki:

I miejsce Liliana Olszewska
II miejsce Martyna Kukla
III miejsce Marta Celuch
IV miejsce Maria Mierzwa

Kategoria L-6 RK wyniki:

I miejsce Maria Mierzwa
II miejsce Agata Nawrocka
III miejsce Michał Dynasiński

Kategoria P-1 wyniki:

I miejsce Agata Nawrocka
II miejsce Chayenne Szpara
III miejsce Nikola Małecka

Jedno jest pewne, to wielka przyjemność oglądać takie zawody i czuć emocje z nimi związane. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji, zapraszamy na kolejne. Stajnia Milka czeka.

Zawody ujeżdżeniowe w Wielkim Głęboczku:


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej