Zaloguj się | Rejestracja

Mały ZUS plus o rok dłużej

środa, 02 sierpnia 2023 r., godz. 08:10  |  Wersja do druku

Od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z małego ZUS plus będą mogli o rok dłużej płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Podpisana przez prezydenta ustawa wydłuża okres korzystania z ulgi z 36 do 48 miesięcy.Dzięki nowelizacji przepisów przedsiębiorcy, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2023 r. byli na małym ZUS plus, będą mogli kontynuować korzystanie z ulgi przez dodatkowe 12 miesięcy, o ile nadal spełniają pozostałe warunki ustawowe- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Jednym z warunków skorzystania z małego ZUS plus jest, aby przychód przedsiębiorcy w poprzednim roku nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Stosujący ulgę przedsiębiorca oblicza składki na ubezpieczenia społeczne od połowy swojego przeciętnego miesięcznego dochodu w poprzednim roku. Podstawa wymiaru składek nie może być jednak niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku i wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, (czyli w 2023 roku między 1047 zł a 4161 zł) Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości – dodaje rzeczniczka.

Przedłużenie ulgi o dodatkowe 12 miesięcy. Do kiedy zgłoszenia?

Jeśli komuś ulga wyczerpała się np. na początku roku i nadal prowadzi działalność, to ma czas do 31 grudnia br., aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z nowym (0590, 0592). Natomiast przedsiębiorcy, którzy w pierwszej połowie 2023 r. po wykorzystaniu 36 miesięcy korzystania z ulgi wyrejestrowali się z ubezpieczeń z uwagi na zaprzestanie/zawieszenie działalności, zgłaszają się do małego ZUS plus po rozpoczęciu/wznowieniu wykonywania działalności. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne będzie można płacić nie wcześniej niż od kolejnego miesiąca, w którym zgłoszenie zostało złożone w Zakładzie. Na przykład jeśli przedsiębiorca złoży dokument ZUS ZUA/ZUS ZZA w sierpniu 2023 r., to zostanie objęty przedłużeniem ulgi od 1 września 2023 r. i od tego miesiąca przez kolejne 12 miesięcy będzie mógł płacić niższe składki.

Nieco inaczej wygląda sytuacja tych, którzy aktualnie korzystają z małego ZUS plus. Oni nie muszą ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. ZUS z automatu przedłuży ulgę o 12 dodatkowych miesięcy.

Po wykorzystaniu pełnego okresu ulgi tj. 48 miesiącach przedsiębiorca powinien pamiętać, aby się z niej wyrejestrować i przystąpić do tzw. dużego ZUS-u.

Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej