Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem Gminy Świedziebna

poniedziałek, 16 stycznia 2023 r., godz. 11:43  |  Wersja do druku

Nie był to łatwy rok dla gminy, ale obecny będzie z pewnością rokiem dużych wyzwań. O inwestycjach minionego roku, a także obawach i planach związanych z obecnym rokiem, rozmawialiśmy z Wójtem Gminy Świedziebnia Szymonem Zalewskim.



Nie był to z pewnością łatwy rok, czy dał się gminie mocno we znaki?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Miniony rok nie był taki zły. Sztandarowa inwestycja, do której przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, to droga Zasady-Zduny, która została oddana do użytku. Jej koszt to prawie 5 mln złotych, czyli wysiłek jak na nasz skromy budżet olbrzymi. Otrzymaliśmy na nią dofinansowanie z Urzędu Wojewódzkiego w wysokości 2 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Oprócz tego kolejny kilometr dróg na pograniczu Rokitnicy i Świedziebni z dofinansowaniem z budżetu województwa na zadania określone w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych (dawny FOGR). Nie jest to nawierzchnia asfaltowa, ale w technologii sprysku bitumicznego. Kolejną inwestycją, którą udało się rozpocząć, jest rozbudowa budynku w Świedziebni, w którym mieści się biblioteka i OSP. Planowany termin zakończenia rozbudowy, to czerwiec 2023 roku, a całkowity koszt to prawie 2,5 mln złotych z dofinansowaniem z Polskiego Ładu. Gdzie tylko uda nam się pozyskać dofinansowanie, tam realizujemy inwestycje.

Są też z pewnością mniejsze zadania, które także są ważne dla gminy i jej mieszkańców.

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Rzeczywiście, oprócz tych największych zadań, mamy i te mniejsze rozpoczęte w zeszłym roku. W tym roku kończymy klimatyzację w świetlicy wiejskiej w Okalewku, jest nowa chłodnia w świetlicy wiejskiej w Zasadach, klimatyzacja w świetlicy wiejskiej w Kłuśnie, za chwilę będziemy montowali nowe ogrzewanie w świetlicy wiejskiej w Okalewku. Realizujemy nie tylko te wielkie zdania, ale również te mniejsze, które są bardzo potrzebne lokalnej społeczności. Chcemy, żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej i wygodniej. Przygotowujemy się już też do dużych inwestycji w tym roku.

Wiele gmin dostało na razie tylko 10-20% węgla, który zamówiło. Ale są i takie, które nie otrzymały go jeszcze w ogóle. Jak to wygląda w gminie Świedziebnia?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - W naszej gminie budynki użyteczności publicznej są zaopatrzone w węgiel, który dokupujemy sukcesywnie. W ramach rządowej sprzedaży węgla, za pośrednictwem gmin, mamy na terenie gminy dobrze zrealizowaną dystrybucję. Są cztery punkty sprzedaży w gminie, na dzień dzisiejszy sprzedajemy węgiel cały czas i nie widzę żadnych zagrożeń. Sprzedaż przebiega harmonijne.

Jak się zapowiada bieżący rok w gminie? Czy będzie łatwiejszy, a może wręcz przeciwnie?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - Ten rok 2023 to rok dużych wyzwań dla nas. Wydawało się, że poprzedni stawia przed nami duże wyzwania, ale i w tym roku musimy się poruszać w tych realiach, jakie mamy i planować zadania na miarę naszego budżetu. W tym roku planujemy budowę oczyszczalni. Mamy już pozyskane środki z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego, przed nami przetarg. Myślę, że w przeciągu dwóch miesięcy będziemy do niego gotowi. Jest niestety wielką niewiadomą, jaka kwota w wyniku tego przetargu dla nas wyniknie i czy środki, którymi dysponujemy okażą się wystarczające. Kolejne duże zadanie, to kilka kilometrów dróg, zarówno nowych, jak i tych do remontu. Nowe nawierzchnie będą na drogach Zasady-Gotownica, Janowo-Brodniczka i w Księtem. Powstaną nowe drogi w Kłuśnie i w Dzierznie plus wyremontowana w Dzierznie. Przed nami duże wyzwanie, czy te środki finansowe, które pozyskaliśmy nam wystarczą. Wszystkie zadania są pilne, ale najistotniejsze jest wykonanie nowych nawierzchni asfaltowej w Zasadach i na drodze Janowo-Brodniczka, bo te nawierzchnie są naprawdę w złym stanie i ich remonty pochłaniają duże kwoty, szczególnie wiosną. Będziemy rozbudowywać stację utrzymywania ciśnienia w sieci wodociągowej w Zdunach. Są przygotowane na to środki i projekt, czekamy na pozwolenia.

W tym roku w Świedziebni odbędą się Dożynki Powiatowo-Gminne. To spore wyzwanie, dacie radę?

Szymon Zalewski, wójt gminy Świedziebnia: - W zeszłym roku Dożynki Powiatowo-Gminne odbyły się w Osieku, w tym roku czas na Świedziebnię. To duże wyzwanie organizacyjne, ale mamy już doświadczenie i z pewnością damy sobie radę doskonale. Przy okazji będzie też oddana do użytku świetlica w Świedziebni. Trwają prace wewnątrz obiektu. Czeka nas też remont budynku Urzędu Gminy Świedziebnia, bo wykupiliśmy część budynku od Banku Spółdzielczego. Budynek jest już w całości nasz, aplikujemy o środki unijne na ten cel. Być może komuś może się wydawać, że to wszystko mało, ale z naszego punktu widzenia to są ogromne zadania. Każda pozyskana kwota się liczy, nawet najdrobniejsza, bo my te środki wykorzystamy z korzyścią dla wszystkich. I to jest dobra puenta na koniec naszej rozmowy.

Dziękuję za rozmowę.


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej