Zaloguj się | Rejestracja

Gminny Dzień Ochrony Zabytków w Bobrowie

wtorek, 24 maja 2022 r., godz. 09:09  |  Wersja do druku

W dniu 18 maja młodzież ze szkół z terenu gminy Bobrowo wzięła udział w XIV Obchodach Gminnego Dnia Ochrony Zabytków. Teren gminy podzielono na dwie trasy, które pokonywali uczniowie ze szkół w Bobrowie, Drużynach, Nieżywięciu, Małkach i Kruszynach.Teren gminy podzielony został na dwie trasy. I trasa skupiała się wokół miejscowości Bobrowo, Grzybno, Wichulec. Trasę tę pokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobrowie, Szkoły Podstawowej w Drużynach wraz z opiekunami, odwiedzając następujące miejsca: kościół parafialny w Bobrowie wraz z urządzeniem wnętrza, budynek plebani; park podworski; obelisk ku czci Jana Zumbacha; grodzisko wczesnośredniowieczne; obelisk ku czci zmarłej ludności ewangelickiej; pomnik ku czci poległych mieszkańców Gminy Bobrowo w I wojnie światowej zlokalizowany po lewej stronie przy wejściu na cmentarz parafialny w Bobrowie przy drodze do Wichulca, mogiłę zastrzelonego w Wichulcu 27 września 1943 roku przez patrol niemiecki Zygmunta Piotrowskiego, znajdująca się na cmentarzu parafialnym w Bobrowie; kościół parafialny w Grzybnie, dąb Karwat w Wichulcu.

II trasa skupiała się wokół miejscowości Nieżywięć, Kruszyny, Brudzawy oraz Kawki. Trasę tę pokonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nieżywięciu, Szkoły Podstawowej w Małkach, Szkoły Podstawowej w Kruszynach wraz z opiekunami, odwiedzając następujące miejsca: kościół parafialny wraz z urządzeniem wnętrza w Nieżywięciu; budynki byłej szkoły podstawowej, tablica pamiątkowa pomordowanych nauczycieli na budynku Szkoły Podstawowej Nieżywięciu, tablica pamiątkowa urodzonego w miejscowości Nieżywięć pilota ppłk. Kazimierza Benz; kościół parafialny w Kruszynach wraz z urządzeniem wnętrza, cmentarz przykościelny, budynek byłej szkoły podstawowej, kościół parafialny w Brudzawach wraz z przyległym cmentarzem, budynek byłej szkoły podstawowej, miejsce pamięci tablica pamiątkowa zamordowanego nauczyciela, kościół filialny w Kawkach oraz miejsce pamięci - grób jeńców radzieckich.

Trasa dodatkowa skupiała się wokół miejscowości Słoszewy i obejmowała: zespół dworsko-parkowy: dwór, kuźnia, spichlerz, stajnia, park z drzewostanem, grodzisko wczesnośredniowieczne. Następnie młodzież zwiedziła Izbę Pamięci Jana Zumbacha w GOK Bobrowo po której oprowadziła Agnieszka Kowalska. Po powrocie z wycieczki młodzież mogła poczęstować się przygotowanymi kiełbaskami z grilla oraz napojami.

O godz.13:00 w podsumowaniu imprezy wzięli udział wójt gminy Paweł Klonowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Bobrowo Krzysztof Cichewicz, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Władysław Szulc wraz z radnymi Aliną Prokopowicz i Danielem Wierzchowskim. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli ksiądz proboszcz Waldemar Konczalski oraz dyrektorzy szkół podstawowych w Kruszynach Maria Linettej i Bobrowie Sławomir Linettej. Opiekunami grup zwiedzających zabytki byli nauczyciele ze Szkół Podstawowych z Kruszyn Danuta Jagiełło, z Małk Beata Klonowska, z Drużyn Kinga Ćwiklińska, z Nieżywięcia Iwona Kosobucka. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bobrowie i Nieżywięciu przedstawili krótkie prezentacje z przebytych tras i najważniejsze informacje o zabytkach.

Na zakończenie wójt wręczył podziękowania oraz książki pt. "Poznaję Polskę - Podróże Marzeń" dla uczestniczących szkół.

Źródło: UG Bobrowo

Gminny Dzień Ochrony Zabytków/fot. nadesłane :


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej