Spotkanie w MCK w Brodnicy

poniedziałek, 23 maja 2022 r., godz. 08:16  |  Wersja do druku

Co dalej po szkole podstawowej? Jakie są możliwości? Czy podjąłem słuszną decyzję? W celu odpowiedzi na te najbardziej nurtujące uczniów klas ósmych pytania Młodzieżowe Centrum Kariery w Brodnicy zorganizowało w dniu 18 maja spotkanie pt. "Jak mądrze wybrać szkołę?"

Podczas spotkania zaproszeni uczniowie z klasy ósmej wraz z wychowawcą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy mieli okazję do zapoznania się z ofertą Ochotniczych Hufców Pracy. Pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery omówił możliwości podejmowania prac krótkoterminowych oraz stałych, a także pomoc przy wyborze pracodawców na praktyczną naukę zawodu.

Doradca zawodowy z MCK w Brodnicy Grażyna Moszczyńska w trakcie spotkania zadała zgromadzonym ósmoklasistom pytanie: z czego wynika niechęć u niektórych uczniów do wyboru szkoły branżowej I stopnia? Od razu nawiązała się dyskusja i padały odpowiedzi: - Bo trzeba chodzić na praktyki – powiedziała jedna z uczennic. – Nie można zdać matury – dodał uczeń. – Bo panuje przekonanie, że szkoła branżowa jest czymś gorszym – zaznaczył kolejny uczeń.

W trakcie rozmowy bardzo szybko wszyscy zgodzili się, że to tylko krzywdzące stereotypy a szkoła branżowa nie zamyka drogi dalszego rozwoju i edukacji. Niezwykle ciekawym punktem spotkania była również wizyta przedstawicieli dwóch lokalnych pracodawców, którzy od lat współpracują z Ochotniczym Hufcem Pracy w Brodnicy. Uczniowie dowiedzieli się w jakich zawodach mogą odbywać praktyki oraz w jaki sposób osoby zainteresowane rozpoczęciem nauki zawodu mogą się zgłaszać.

Obydwie panie reprezentujące poszczególnych pracodawców, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w kształceniu uczniów wyjaśniły szczegółowo ofertę dla uczniów. W szczególności dodatek na pokrycie dojazdów dla uczniów dojeżdżających spoza Brodnicy na praktyki, możliwość otrzymania premii za zaangażowanie oraz szansa na zatrudnienie po ukończeniu nauki zrobiły na uczniach pozytywne wrażenie. Miła atmosfera sprzyjała bezpośredniemu zadawaniu pytań.

Następnie Komendant Hufca Pracy w Brodnicy Dariusz Malinowski opowiedział o prowadzonym naborze do Hufca oraz przedstawił liczne korzyści wynikające z uczestnictwa w OHP. Teraz jest dobry moment na podjęcie decyzji i zapisanie się do OHP. Życzymy ósmoklasistom powodzenia na zbliżających się egzaminach oraz zapraszamy do skorzystania z oferty.

Źródło: Grażyna Moszczyńska, Monika Wiśniewska

Spotkanie informacyjno-promocyjne w Młodzieżowym Centrum Kariery w Brodnicy/fot. nadesłane:

Dzialkowicz.jpg