Sterylizacja w gminie Brzozie

wtorek, 10 maja 2022 r., godz. 13:48  |  Wersja do druku

W gminie Brzozie istnieje możliwość dofinansowania zabiegów sterylizacji psów i kotów. Gmina zapewnia właścicielom psów i kotów dofinansowanie w wysokości do 50% kosztów zabiegu, ale nie więcej niż 100 zł brutto na jedno zwierzę. Właściciel zwierzęcia może otrzymać dofinansowanie na zabieg sterylizacji/kastracji psa/kota w ilości maksymalnie dwóch sztuk zwierząt rocznie.

W Gminie Brzozie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie zabiegów sterylizacji i kastracji psów i kotów. Wartość dofinansowania wynosi 50% kosztów zabiegu, ale nie więcej niż 100 zł brutto na jedno zwierzę i przysługuje właścicielowi zwierzęcia do dwóch sztuk rocznie. Dofinansowanie przysługuje właścicielom zwierząt zamieszkującym na stałe na terenie gminy Brzozie.

Zabiegi można wykonać w w Przychodni Weterynaryjnej “Na Wiejskiej” Marcina Marciniaka, ul. Wiejska 15, 87-300 Brodnica, z którą Gmina ma podpisaną umowę. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Wójta Gminy Brzozie oraz łączne spełnienie poniższych warunków:
  • należy złożyć wniosek na druku stanowiącym załącznik do regulaminu
  • właściciel zwierzęcia jest zobowiązany do okazania dowodu tożsamości, książeczki zdrowia zwierzęcia, rodowodu lub paszportu bądź innego dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia
  • właściciel psa/suki zobowiązany jest przedstawić ważne zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie

Termin składania wniosków: od 16 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. lub do dnia ogłoszenia o zakończeniu akcji.

Ilość środków przeznaczonych na ten cel jest ograniczona, w związku z tym decyduje kolejność zgłoszeń.

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Brzozie, pok. nr 7.

Szczegółowe informacje: Urząd Gminy Brzozie, pok. nr 7, tel. 56 49 129 17

Dla tych nieprzekonanych o słuszności zabiegu cytujemy fachowców:

Sterylizacja chirurgiczna to zabieg usunięcia macicy i jajników. Wykonywany jest najczęściej jako metoda trwałego uniemożliwienia zajścia w ciążę, jednak również ze względów zdrowotnych jako metoda leczenia ropomacicza, usuwania niechcianej ciąży, cyst jajnikowych czy zapobiegania nowotworom. Na szerszą skalę sterylizacja ma również bardzo duże znaczenie w walce z bezdomnością zwierząt.

Coraz większa grupa właścicieli suczek decyduje się poddać je zabiegowi, jednak razem z podjęciem tej decyzji pojawia się zazwyczaj wiele pytań.

- Suka powinna choć raz mieć szczenięta ze względów zdrowotnych.

Pies jest gatunkiem stworzonym i wyhodowanym przez człowieka, jest nadal zwierzęciem, a więc działa instynktownie, ale to człowiek jest jednostką odpowiedzialną za podejmowanie świadomych i dobrych decyzji. Zwierzęta nie mające wartości hodowlanej nie powinny być rozmnażane ze względu na ogromny stopień bezdomności, przepełnienie schronisk i ilość zwierząt usypianych z tego powodu. Ciąża i poród to niepotrzebne narażanie suki na niebezpieczeństwo i zdecydowanie lepiej jest wysterylizować zwierzę.

- Lepiej hormonalnie blokować cieczkę, bo jest to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Każdy lekarz weterynarii ma obowiązek poinformować właściciela suki o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem preparatów hormonalnych. To, co wydaje się nieszkodliwy zastrzykiem, całkowicie zmienia gospodarkę hormonalną organizmu suki, który jest na to bardzo wrażliwy. Stosowanie tych preparatów hormonalnych, szczególnie przez dłuższy okres czasu, drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego oraz ropomacicza, a są to sytuacje zagrażające życiu zwierzęcia. Warto też wspomnieć, że stosowanie blokady hormonalnej nie wyklucza całkowicie ryzyka zajścia w ciążę.

Źródło: UG w Brzoziu

Dzialkowicz.jpg