Zaloguj się | Rejestracja

RPO niezagrożony mimo kary za Turów

wtorek, 12 kwietnia 2022 r., godz. 08:21  |  Wersja do druku

Województwo kujawsko-pomorskie nie straci środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020 w związku z decyzją Komisji Europejskiej o sukcesywnym pomniejszaniu funduszy europejskich dla Polski tytułem egzekwowania kary nałożonej na nasz kraj wobec dalszego funkcjonowania kopalni Turów – poinformował na konferencji marszałek Piotr Całbecki.
Jak wyjaśnił gospodarz województwa, nasz RPO chroni mechanizm przekazywania unijnych pieniędzy – nie otrzymujemy ich wprost z Brukseli, ale za pośrednictwem budżetu państwa. Wysokość przelewów do regionalnego budżetu gwarantuje Kontrakt Terytorialny dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, konkretnie jego art. 9A.

- Rząd na razie wywiązuje się z kontraktu i mamy zapewnienie, że nic się w tej kwestii nie zmieni. Żaden z beneficjentów naszego RPO nie straci – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Sprawa kopalni Turów trafiła do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na wniosek Czech, które żądały jej zamknięcia. Ponieważ polski rząd zdecydował, że kopalni nie zamknie, we wrześniu TSUE orzekł, że Polska ma w związku z tym płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie. Choć w lutym Polska i Czechy doszły do porozumienia, kara nie została anulowana i KE rozpoczęła jej egzekwowanie właśnie w lutym, obcinając na razie Polsce ponad 30 mln euro ze środków należnych na Program Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) i właśnie nasz RPO (cała naliczona kara to 69 mln euro).

Odnosząc się do wdrażania RPO 2014-2020, marszałek Piotr Całbecki stwierdził, że strategia, by realizować program we własnym tempie, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozkładając interwencję na kolejne lata, zdała egzamin. Pozwoliło to elastycznie reagować na sytuacje kryzysowe (pandemia Covid-19 i obecny kryzys humanitarny związany z wojną na Ukrainie), a dodatkowo uniknięto luki inwestycyjnej wynikającej z wyczerpania unijnych środków kończącej się perspektywy, zanim pojawi się dedykowana pula w ramach perspektywy nowej.

Obecna na konferencji dyrektor Departamentu Wdrażania RPO Barbara Jesionowska poinformowała, że nie ma ryzyka dla realizacji programu. Poziom kontraktacji środków wynosi 96 proc. (3 242 umowy z beneficjentami na łącznie ponad 8 miliardów złotych), poziom certyfikacji 70 proc. Oba wskaźniki powinny osiągnąć 100 proc. do końca przyszłego roku.

W spotkaniu z przedstawicielami mass mediów uczestniczyli również dyrektor Wydziału Certyfikacji RPO Anna Sąsiadek-Chuchra i dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Rafał Pietrucień.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej