Otwarcie targowiska w Brzoziu

poniedziałek, 20 grudnia 2021 r., godz. 13:03  |  Wersja do druku

W niedzielę, 19 grudnia uroczyście otworzono w Brzoziu nowe targowisko "Mój rynek", które ma na celu promocję lokalnych produktów. Była to też okazja do przedświątecznych zakupów, bowiem na nowym targowisku po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Mieszkańcy (i nie tylko) licznie dopisali, było świątecznie, wesoło i czuło się magię nadchodzących świąt.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kedziorska-Cieszyńska dopięła swego i Brzozie ma nowe targowisko. W ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 powstały nowoczesne centra lokalnego handlu (w tym w Brzoziu), umożliwiające mieszkańcom regionu zakup świeżych i tańszych produktów, a lokalnym wytwórcom pomagające znaleźć nabywców.

Całkowity koszt budowy targowiska wyniósł 205 866,71 zł, w tym 106,498 zł to wnioskowana kwota pomocy. Ze znanymi do tej pory targami i bazarami nowe targowisko niewiele ma wspólnego, bo posiada liczne udogodnienia dla sprzedawców i kupujących. Targowisko jest utwardzone i oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska oferują komfortowy sposób na sprzedaż produktów.

W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym między innymi senator Ryszard Bober, poseł Paweł Szramka, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, burmistrz Tomasz Kinicki, wójt Adam Zalewski, burmistrz Przemysław Górski, przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński, radny powiatowy Arkadiusz Orłowski, a także przedstawiciele posła Mariusza Kałużnego i poseł Joanny Borowiak.

Senator Ryszard Bober powiedział: - Ten projekt ma tak naprawdę służyć rolnikom. To właśnie w tym miejscu mają być sprzedawane przetwory, wytworzone w gospodarstwach wiejskich. Mamy coraz więcej osób chętnych do korzystania ze zdrowej żywności. Tylko w takich miejscach jest ona nieprzetworzona, bez szkodliwych dodatków. Pragnę pogratulować pani wójt, że rada wsparła ten projekt i dzięki temu w Brzoziu powstało targowisko.

- Zrównoważony rozwój województwa, sprawiedliwy podział środków i inwestycje w każdej gminie, to główne cele, jakie stawia przed sobą samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Takie inwestycje są bardzo potrzebne i są dla was drodzy mieszkańcy. Rynek będzie spełniał dwie funkcje, będzie służył celom gospodarczym, bo tu będzie można sprzedać i kupić, ale również będzie to miejsce integracji i budowy wspólnoty, a to jest teraz niezwykle ważne - dodał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Zapytana o otwarcie targowiska w Brzoziu wójt Danuta Kedziorska-Cieszyńska powiedziała nam: - Dzisiaj w Brzoziu mamy wielkie wydarzenie, pierwszy Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z otwarciem naszego targowiska "Mój rynek". Na ten cel otrzymaliśmy środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i myślę, że to będzie takie miejsce handlu nie tylko dla produktów rolniczych, ale także rękodzieła. Mamy wspaniałych mieszkańców, którzy posiadają liczne talenty i te wszystkie piękne przedmioty mogą tutaj wystawiać na sprzedaż. Chciałabym też podkreślić, że ten dzisiejszy dzień jest szczególny, ponieważ jest to też okres przedświąteczny, więc cieszymy się tą atmosferą, będziemy śpiewać kolędy, zawitał do nas św. Mikołaj, który będzie wręczał dzieciom prezenty. Do Brzozia przyjechali liczni goście, bardzo mnie to cieszy, że ta współpraca między samorządami jest bardzo dobra i myślę, że to też ma wpływ na te środki, które udaje się nam pozyskać dla gminy Brzozie. A przyszły rok to będzie prawdziwy rekord budżetu na inwestycje, bo przeszło 11 mln. Na tak mały samorząd to jest naprawdę bardzo dużo, a ja po cichu liczę, że tych środków będzie więcej. Oczekiwania są ogromne, planów mamy bardzo dużo i zrobimy wszystko wspólnie z Radą Gminy Brzozie, żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej i żeby gmina Brzozie była jeszcze piękniejsza.

Oficjalne przecięcie wstęgi pozwoliło na zaprezentowanie Jarmarku Bożonarodzeniowego w Brzoziu, który dostarczył wielu wrażeń. Dorośli mogli swobodnie zrobić przedświąteczne zakupy, a dzieci uganiały się za św. Mikołajem, który przyjechał z elfami nowoczesnym quadem. Była to też okazja, aby wspomóc rodzinę śp. Łukasza Gacka, która została bez środków do życia. Wręczono także nagrody w konkursie "Projekt Pocztówka Świąteczna 2021", a same prace wystawione były na terenie targowiska.

Jako, że pogoda nie rozpieszczała, buzowały miłym ciepełkiem koksowniki, znane ze stosowania podczas stanu wojennego w Polsce, a w centralnym miejscu urokliwie świeciła wielka, świąteczna bombka. Śpiewano wspólnie kolędy, a dodatkową atrakcją była Szopka Bożonarodzeniowa z żywymi zwierzętami, w której dumnie królował osiołek Marunio. Warto też wspomnieć, że pracownicy Urżędu Gminy Brzozie wraz z panią wójt na czele, prezentowali efektowne, świąteczne stroje, które wyróżniały ich z tłumu.

Wszyscy bawili się wyśmienicie i długo zapewne będą o tym pamiętać, a szopka będzie jeszcze przez jakiś czas cieszyć dzieci i dorosłych żywym inwentarzem. Teraz wypada tylko czekać, aż targowisko zapełni się gwarem sprzedających i kupujących, czego mieszkańcom serdecznie życzymy.

Otwarcie rynku w Brzoziu. Jarmark Bożonarodzeniowy:

Dzialkowicz.jpg