Zaloguj się | Rejestracja

Odrestaurowanie Pomnika w Buku Pomorskim

wtorek, 19 października 2021 r., godz. 07:05  |  Wersja do druku

W Buku Pomorskim odrestaurowano Pomnik Poległych i Umęczonych. Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika, uczczono ofiary wydarzeń sprzed 82 lat, które zginęły tragicznie przeciwstawiając się agresji niemieckiej w walce o wolną i suwerenną Polskę.Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu państwowego oraz wciągnięcia flagi na maszt. Następnie przedstawiono rys historyczny, a także odczytano apel poległych, będący świadectwem heroizmu i odwagi ofiar tamtych wydarzeń.

Następnie hołd bohaterom poległym i umęczonym w Buku Pomorskim oddali: delegacja Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych koło w Jabłonowie Pomorskim, burmistrz Przemysław Górski, przewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego Zbigniew Mikulicz wraz z radnymi, prezes Stowarzyszenia Razem dla Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Marcin Olszewski, przewodnicząca Stowarzyszenia Do Korzeni Ewa Rzepka, delegacja Klubów Seniora, delegacja instytucji kultury, delegacja Szkoły Podstawowej w Płowężu, delegacja Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim.

Uroczystość pod Pomnikiem Poległych i Umęczonych w Buku Pomorskim dopełnił koncert Alicji Tomaszewskiej, animatora kultury z Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Była to też okazja, aby uhonorować Ewę Rzepkę i Marcina Olszewskiego za trud włożony w upowszechnianie historii wśród społeczności lokalnej, a także udział w rekonstrukcji miejsc pamięci na terenie miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie.

Pomnik Poległych i Umęczonych w Buku Pomorskim jest namacalnym świadectwem zbrodni dokonanej przez hitlerowców, w tym miejscowych Niemców (Selbstschutz) oraz przyjezdne oddziały gestapo. Jak podaje Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce w tym miejscu w okopach pozostawionych we wrześniu 1939 roku przez wojsko polskie na przestrzeni lat 1939-1944 hitlerowcy zakopali około 40 ofiar. Cześć z nich została pozbawiona życia wcześniej w różnych miejscach, w tym w areszcie w Jabłonowie Pomorskim.

Część zwłok pod osłoną nocy przywieziono z nieznanego kierunku. W chwili obecnej wiemy, że na pewno w tym masowym miejscu zbrodni pochowano 11 osób rozstrzelanych w dniach 6-12 września 1939 roku w areszcie w Jabłonowie Pomorskim. Wszyscy przed śmiercią zostali poddani okrutnym torturom, a ich ciała były zmasakrowane. W lipcu 1944 roku hitlerowcy zacierając ślady zbrodni odkopali ciała i wywieźli w nieznanym kierunku. Jak przypuszczają historycy zwłoki zostały spalone, a szczątki zakopane przez zbrodniarzy w niezidentyfikowanym dotąd miejscu.

Wśród ofiar znaleźli się: Bogacki (ojciec), Marian Bogacki (syn) – Lembarg, Franciszka Górska – Bukowiec, Antoni Kiełpikowski – Buk Pomorski, Franciszek Kochalski, Władysław Raczyński – Jabłonowo Pomorskie, Franciszek Sarosiek, Karol Sarosiek (ojciec) - Kamień, Jan Wierzbowski (ojciec), Edward Wierzbowski (syn) – Płowęż oraz 6 osób niezidentyfikowanych.

Pomysłodawcą renowacji projektu jest Marcin Olszewski, realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Razem dla Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie przy wsparciu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie i Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji ORLEN z Programu Czuwamy! Pamiętamy!

Źródło: Oskar Olszewski

Odrestaurowanie Pomnika Poległych i Umęczonych w Buku Pomorskim/fot. nadesłane:
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej