Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica

piątek, 17 września 2021 r., godz. 14:59  |  Wersja do druku

Na ścianie szczytowej Szkoły Filialnej w Cielętach powstał mural patriotyczny pod tytułem "Nasze dziedzictwo - Niepodległa owocem marzeń i walki przodków". W piątek, 17 września odbyło się jego uroczyste odsłonięcie. Na realizację projektu Fundacja Brama Epok pozyskała środki z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego".Jak informuje Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok, Mural z Cieląt dotyczy Bitwy z 1920 roku, która rozegrała się między innymi na tutejszych polach. W 1920 roku rozegrały się tu epizody Bitwy pod Brodnicą, którą nazywamy także Cudem nad Drwęcą. Krótko po odzyskaniu niepodległości naród polski musiał chwycić za broń i zwyciężył w wojnie polsko-bolszewickiej. Musimy pamiętać o bohaterach tamtych dni, a także o miejscach, w których przyszło im walczyć. Wojna toczyła się właśnie o nasze małe Ojczyzny, miasto Brodnicę i wsie w jej okolicy. Wojna została wygrana, a niepodległość, która była owocem marzeń przodków - ocalona. To jest nasze dziedzictwo i historia, o której nie możemy zapomnieć.

Partnerami projektu są:
1. Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce wraz z dyrektorem Zenonem Matuszewskim oraz Marylą Wolentarską i pracownikami Szkoły Filialnej.
2. Urząd Gminy Brodnica wraz z wójtem Adamem Zalewskim.

Mural dofinansowano ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego". Wydarzenie, warsztaty oraz tablice pamiątkowe dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Wydarzenie wsparł finansowo także Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski, Patron Honorowy wydarzenia.

Joanna Kalenik z Fundacji Brama Epok udzieliła nam krótkiego wywiadu na temat powstania muralu: - W ramach konkursu "Mur, ale historia Wojska Polskiego" powstał mural w Cielętach, jako jeden z sześćdziesięciu ośmiu w Polsce. A to wszystko dzięki bardzo dobrej współpracy ze mną wójta gminy Brodnica pana Adama Zalewskiego i dyrektora szkoły pana Zenona Matuszewskiego. Dzisiejsza uroczystość też dostała dotację z programu NIEPODLEGŁA i dzięki temu spotykamy się dzisiaj. W jej ramach dzieci miały również w szkole warsztaty tworzenia lampionów patriotycznych, warsztaty z mincerzem na temat polskiej złotówki i historii pieniądza. Projekt muralu jest mój i dyrektora Matuszewskiego. Zależało nam, żeby był dostosowany do wieku dzieci i żeby dzieci czuły się z nim dobrze. Miał być kolorowy, ciekawy i przykuwać uwagę. Malował go Maciej Bukowski, pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, obecnie mieszkający w Andaluzji.

Uroczystość odsłonięcia muralu rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Część artystyczną przygotowała polonistka Justyna Krauza ze Szkoły Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce. Były przemówienia i chwile wzruszeń, a wszyscy przybyli otrzymali pamiątkowe numizmaty.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Wójt Gminy Brodnica Adam Zalewski, radny Gminy Brodnica Maciej Popławski, dowódca 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego płk dr Piotr Wachna, przedstawiciel dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Dorota Szwejser, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Anna Sawicka, sekretarz Urzędu Gminy Brodnica Justyna Klimowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szabdzie Arkadiusz Chojnowski, Joanna Kalenik Fundacja Brama Epok.

Wójt Adam Zalewski powiedział: - Szanowni Państwo jest mi niezmiernie miło, że w tak pamiętnym dniu mamy okazję przeciąć wstęgę i oficjalnie odsłonić ten piękny mural. Bardzo dziękuję pani Joannie Kalenik z Fundacji Brama Epok, że zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Dziękuję też Ministerstwu Obrony Narodowej, że sfinansowało ten projekt. My jako Gmina też wspieramy takie inicjatywy i prosimy o więcej. Ten mural będzie pamięcią o wszystkich ofiarach, jakie zostały złożone, żeby odzyskać niepodległość.

Kilka słów o muralu:

Stojąc frontem - lewa strona muralu to nasza teraźniejszość. W namalowanych oknach przedszkola widać również przyszłość dzieci, a także ich obecne zabawki. Drzewo - jabłoń - jest łącznikiem z prawą stroną muralu - są na niej autentyczne sylwetki, zaczerpnięte z archiwalnych zdjęć: sanitariuszka i dwóch żołnierzy z 1920 roku. Nie widać broni czy wojny, chodzi o Ich cichą obecność, tuż za rogiem naszej teraźniejszości. Żółte promienie słońca, wykonane w indywidualnym dla artysty stylu, opowiadają o jasnej przyszłości, którą mamy dzięki przodkom. Niepodległość jest owocem ich walki i marzeń. Przed muralem jest przestrzeń, aby ustawiły się tam obecnie uczące się w szkole dzieci - cienie na muralu będą uzupełnieniem tej sceny.

Wykonawcą jest Maciej Bukowski, pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, projektant graficzny oraz edukator. Urodzony w 1986 roku w Chełmży od pierwszych lat swojego życia wykazywał duże zainteresowanie różnymi formami sztuki. Pochłonięty popularną w latach 90. kulturą hip-hopową zaczął tworzyć ilustracje na ścianach, deskorolkach i ubraniach. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczał na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku historia. W 2014 przeprowadził się do Andaluzji na południu Hiszpanii, gdzie jego pasja malarska nabrała innego wymiaru.

Od tego czasu, regularnie spędzając letnie okresy w Polsce, razem z uznanym polskim ilustratorem wielkoformatowym Andrzejem Poprostu wzięli udział w wielu projektach artystycznych, a ich murale zaczęły być częścią polskiego krajobrazu. Nabierając coraz większego doświadczenia artystycznego, od 2017 roku Artlion zaczyna prowadzić także warsztaty artystyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. W czerwcu 2018 roku wziął udział w wystawie zbiorowej "Młodzi i zainspirowani" w galerii BCS w Bydgoszczy.

Od 2019 roku jest rozpoznawalnym artystą nie tylko w Polsce lecz również w południowej Hiszpanii oraz na Gibraltarze. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach w tych częściach Europy. Nie tylko w prywatnych domach oraz apartamentach, także w gibraltarskim ratuszu. Artysta dalej kontynuuję swoją artystyczną drogę i jest zaangażowany w kilka projektów w Polsce oraz zagranicą. Na początku 2021 roku w ArtShopie w Toruniu odbyła się pierwsza autorska wystawa malarstwa i rysunku Artliona. Współpracuje z polskimi markami streetwear, muzykami różnych gatunków z całego świata, fotografami oraz artystami wizualnymi.


Odsłonięcie muralu na szkole w Cielętach:reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej