Zaloguj się | Rejestracja

PPIS w Brodnicy apeluje

czwartek, 16 września 2021 r., godz. 11:31  |  Wersja do druku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy, w dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, apeluje do mieszkańców powiatu brodnickiego o wykazanie odpowiedzialności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W chwili obecnej IV fala pandemii COVID-19 rozpędza się, co obrazuje zwiększająca się sukcesywnie liczba stwierdzanych przypadków zakażeń w skali kraju, województwa kujawsko-pomorskiego, a także powiatu brodnickiego.Nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które ograniczają rozprzestrzenianie się tego groźnego patogenu. Do zasad postępowania, o których winniśmy pamiętać należą: dystans społeczny (minimum 1,5 m), częste mycie i dezynfekcja rąk, prawidłowe stosowanie maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami (we wspólnych przestrzeniach przebywania dzieci w szkołach, np. na korytarzach, w toaletach, w sklepach, kościołach, urzędach i innych pomieszczeniach zamkniętych) oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wietrzenie pomieszczeń ma szczególne znaczenie w miejscach, w których przebywa większa liczba osób, np. w placówkach oświatowych, biurach. Walkę z „niewidzialnym” zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID ProteGo Safe, która jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie korzystać z tej aplikacji, tym szybciej i skuteczniej ograniczone zostanie tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Z uwagi na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów i kadry pedagogicznej placówek oświatowych na terenie powiatu brodnickiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy ze szczególnym apelem występuje do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych o wykazanie odpowiedzialności i nie posyłanie do placówek oświatowych chorych dzieci.

Jednocześnie PPIS w Brodnicy apeluje o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego wśród kadry pedagogicznej i obsługi placówek oświatowych, jak również instytucji i zakładów pracy.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gorączka, kaszel, ból gardła, katar, utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, biegunka) zaleca się kontakt z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Pozostanie przez chorego w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych ma istotne znaczenie dla ograniczenia szerzenia się chorób, w tym COVID-19 i innych chorób infekcyjnych.

PPIS podkreśla, iż w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego należy wszędzie, gdzie to możliwe organizować narady, spotkania, uroczystości, zwłaszcza w szkołach, w zakładach pracy, urzędach, instytucjach w trybie zdalnym.

W dobie panującej na całym świecie pandemii COVID-19 ogromnym dobrodziejstwem dla ludzkości jest szczepionka, która jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Wiele osób może zadawać sobie pytanie: Dlaczego warto się szczepić? Otóż pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje właśnie taką możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty były jak najlepsze wszyscy musimy wykazać się odpowiedzialnością i solidarnością. Każda osoba, która podda się szczepieniu, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie to nie tylko ochrona dla nas. Szczepiąc się przeciwko COVID-19 będziemy chronić naszych najbliższych – dziadków, rodziców, dzieci i przyjaciół.

W populacji zaszczepionej w niewystarczającym stopniu wirus krąży dalej i pojawiają się wciąż nowe warianty, co może doprowadzić do drastycznego obniżenia skuteczności dostępnych szczepionek.

Szczepienie jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Dlatego w 2021 roku szczepienia przeciw COVID-19 są dla nas priorytetem.

Im będzie większa liczba osób zaszczepionych, tym szybszy nastąpi powrót do zniesienia obostrzeń i poprawy jakości naszego życia.

Dzięki szczepieniom możemy absolutnie zapobiec ciężkiemu przebiegowi COVID-19, hospitalizacji, ale również unikniemy obecnie występujących chorób, które są skutkiem długofalowego stresu spowodowanego pandemią (m. in. depresji, cukrzycy, otyłości, alergii, choroby wrzodowej i innych chorób przewodu pokarmowego).

Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki PPIS apeluje, aby wraz z podjęciem decyzji o zaszczepieniu się bezwzględnie stosować standardowe środki ochrony, jak zachowanie dystansu społecznego, prawidłowe zakładanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz zachowanie środków higieny, w tym częste mycie rąk oraz zwracanie uwagi, by dzieci nie wkładały rąk do ust.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy prosi o zwrotną informację o podjętych działaniach w celu zminimalizowania narażenia na zakażenie wirusem SARS Co-V-2 i rozprzestrzeniania pandemii COVID-19.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje także, aby czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walczyć z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy

Danuta Kowalkowska-Szramka

Źródło: PSSE Brodnica


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej