Zaloguj się | Rejestracja

Piknik Niepodległościowy w Brodnicy

środa, 15 września 2021 r., godz. 11:39  |  Wersja do druku

W dniu 25 września w Brodnicy od godziny 12:00 do 16:30 na Dużym Rynku oraz Przedzamczu odbędzie się Piknik Niepodległościowy, w trakcie którego nastąpi wkopanie Kapsuły Czasu z okazji 100. Rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy.- Pandemia pokrzyżowała nam plany i nie mogliśmy zorganizować tej uroczystości rok temu – mówi burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz - Piknik Niepodległościowy będzie więc dobrą okazją do przypomnienia sobie o tak ważnej dla naszego miasta rocznicy – dodaje.

Impreza będzie miała charakter plenerowy. Odbywać się będzie w dwóch ważnych dla Brodnicy miejscach: na Dużym Rynku, gdzie 101 lat temu wojsko polskie pod dowództwem generała Stanisława Pruszyńskiego witane było entuzjastycznie przez brodniczan oraz na ul. Zamkowej w sąsiedztwie Pałacu Anny Wazówny i zamku krzyżackiego.

Piknik Niepodległościowy rozpocznie się o godz. 12:00 na Dużym Rynku mini inscenizacją odtwarzającą wkroczenie wojsk polskich do Brodnicy w 1920 roku. Wezmą w niej udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające tamte czasy i wydarzenia, Kompania Honorowa 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego, harcerze oraz orkiestra dęta. O godz. 12:30 na ul. Zamkowej, na skwerze przy Pałacu Anny Wazówny zostanie wkopana Kapsuła Czasu, która upamiętni 100. Rocznicę odzyskania przez Brodnicę niepodległości. Potem organizatorzy wydarzenia zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa ”Widoki naszego miasta w zbiorach Muzeum w Brodnicy”. Wystawa prezentowana będzie w Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny.

Od godz. 13:00 na Przedzamczu rozpocznie się Piknik Niepodległościowy, podczas którego będzie można obejrzeć przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne prezentacje oraz pokazy umundurowania i uzbrojenia wojsk polskich z 1920 roku. Będzie można wziąć również udział w warsztatach artystyczno – rękodzielniczych, konkursach sprawnościowych: strzelaniu z karabinków ASG, strzelaniu z łuku, potyczkach na szable piankowe. Harcerze w swoim miasteczku przeprowadzać będą pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz nabór do swoich drużyn. Pracownicy instytucji kultury BDK i MiPBP przygotowali dla dzieci i młodzieży animacje, a także gry i zabawy nawiązujące tematycznie do czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Natomiast na parkingu przy pałacu, wojsko i straż pożarna zaprezentują sprzęt wojskowy i strażacki. W czasie trwania imprezy na scenie wystąpią młodzi artyści z BDK, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Lidzbarka Welskiego oraz zespół 5. Struna Basu. Poza tym, na uczestników pikniku czekać będzie jeszcze wiele atrakcji takich jak: pokazy tańca i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rozwiązywanie krzyżówek historycznych, mini kiermasz książki, poczęstunek okolicznościowym tortem, harcerską grochówką.

Organizatorem Pikniku Niepodległościowego jest Burmistrz Brodnicy i Rada Miejska w Brodnicy. Partnerami: 4. Brodnicki Pułk Chemiczny, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Brodnicy, Brodnicki Dom Kultury, Muzeum w Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy, Stowarzyszenie Sagitta.

Piknik Niepodległościowy w Brodnicy:Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej