Interpelacja w sprawie akcji protestacyjnej ratowników

wtorek, 14 września 2021 r., godz. 12:06  |  Wersja do druku

W związku z ogólnopolskim protestem ratowników medycznych, którzy domagają się nie tylko wzrostu wynagrodzeń, ale także poprawy warunków pracy, poseł Paweł Szramka wystosował do Ministra Zdrowia interpelacje poselską, której treść zamieszczamy. W brodnickim szpitalu 38 ratowników złożyło wypowiedzenia, podobna sytuacja jest w powiatach golubsko-dobrzyńskim, wąbrzeskim, rypińskim i lipnowskim.

Treść interpelacji, którą poseł Paweł Szramka skierował do Ministra Zdrowia.

Szanowny Panie Ministrze,

od początku września trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych. Domagają się oni nie tylko wzrostu wynagrodzeń, ale także poprawy warunków pracy.

13 września w kilku powiatach województwa kujawsko-pomorskiego wypowiedzenia złożyło 111 ratowników medycznych zatrudnionych na kontraktach. Jest to 100% wszystkich ratowników zatrudnionych w powiatach: brodnickim, rypińskim, wąbrzeskim i golubsko-dobrzyńskim. Sytuacja taka występuje analogicznie także w innych rejonach naszego kraju.

Ponieważ zawód ratownika medycznego jest jednym z tych zawodów, dzięki którym społeczeństwo może mieć zapewnione podstawy bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Jakie są plany ministerstwa, gdy po okresie wypowiedzenia zakończą pracę wszyscy ratownicy, którzy w ostatnich dniach zadeklarowali odejście z tego zawodu?

Czy można spodziewać się wówczas zatrudnienia tychże ratowników na umowy o pracę?

Czy są rozważane jakiekolwiek plany, w jaki sposób zastąpić tychże ratowników?

Czy zwiększenie stawki za tzw. dobokaretkę przełoży się bezpośrednio na podwyżki dla ratowników medycznych, czy też dyrektorzy szpitali będą mogli przeznaczać tę kwotę na dowolny cel?

Źródło: Paweł Grabowski dyrektor Biura Poselskiego w Brodnicy

Dzialkowicz.jpg