Zaloguj się | Rejestracja

Debata samorządowa

poniedziałek, 06 września 2021 r., godz. 07:03  |  Wersja do druku

W piątek, 3 września w Jabłonowie Pomorskim odbyły się obrady wojewódzkiego Forum Samorządowego. Tematem debaty była sytuacja samorządu terytorialnego w Polsce, a wśród gości znaleźli się m.in. marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki oraz członkowie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego. Gospodarzem całego wydarzenia był senator Ryszard Bober.W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci samorządów terytorialnych wszystkich szczebli z całego regionu. Szczegółowo omawiano sytuację samorządu terytorialnego w Polsce i zagrożenia dla samorządności. Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki mówił o tym, że władza stopniowo ograniczając finansowanie samorządów, próbuje cofnąć nas z rodziny krajów demokratycznych. W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że samorząd to jest jedno z największych osiągnięć Polski po 1990 roku i jeden z filarów demokratycznego państwa. To przecież lokalne władze najlepiej wiedzą i widzą, co jest potrzebne na ich terenie, a nie władza centralna. Dlatego senat stoi murem po stronie samorządu.

- Będziemy go strzec, wspierać i pomagać mu. W ciężkim boju z władzą, która dąży do centralizacji, która ma zapędy autokratyczne, robimy co możemy, aby samorządy wspierać, wzmacniać i tak prowadzić legislację, aby przemycać pewne zapisy, które dla was są lepsze - mówił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki podczas Debaty Samorządowej w Jabłonowie Pomorskim.

W debacie, zorganizowanej przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczyli także: przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zygmunt Frankiewicz oraz senatorowie Ryszard Bober, Beniamin Godyla, Janusz Gromek i Janusz Pęcherz. Obecny był także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz samorządowcy z terenu województwa.

Senator Ryszard Bober powiedział nam w trakcie debaty w Jabłonowie Pomorskim: - Na dzisiejsze spotkanie zaproszeni zostali samorządowcy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego ze strony stanowiącej czyli przewodniczący rad gmin, powiatów, miast, jak również organy wykonawcze, wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz prezydenci miast. Chcemy rozmawiać o roli samorządów, o przyszłości, jak również o zagrożeniach, które płyną ze strony rządzących. Ograniczają oni kompetencje samorządów, a w Polskim Ładzie pokazują nam to, że samorządy mogą stracić. Wszelkie ulgi, które służą obywatelom, odbiją się na przychodach samorządów. Było pokazane, że Grudziądz straci rocznie około 30 mln złotych. Są to potężne środki, których zabraknie kiedyś na inwestycje. Najbardziej budzi niepokój ograniczanie środków w ramach regionalnych programów operacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Według wstępnego podziału będzie około 250 mln euro mniej środków niż było w poprzedniej perspektywie finansowej. Te środki nie wspomogą samorządów i nie wspomogą inicjatyw lokalnych. Centralizacja władzy skutkuje tym, że ktoś z Warszawy wie lepiej, co w danej gminie jest potrzebne, a tak naprawdę służy polityce. Polityka wkracza do samorządów bardzo szeroko i bliżsi władzy otrzymują więcej. W ramach lokalnych inicjatyw, te dane pochodzą z senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, widzimy w jaki sposób te środki są dystrybuowane. Samorządy bliższe władzy, bliższe posłom tej władzy, są dofinansowywane, a pozostałe nie. Mieliśmy tu przykład z powiatu brodnickiego, gdzie w którejś perspektywie żaden samorząd nie uzyskał wsparcia finansowego. To pokazuje, że rozwój Polski, o którym się mówi, że ma być równomierny, zostaje rozwojem centralistycznym, gdzie rozwijają się ci lepsi, kosztem tych drugich. Samorząd w Polsce jest jeden i to obywatele w którymś momencie uwierzyli, że mają wpływ na wybór władz lokalnych, na to, co dzieje się w ich otoczeniu i na co przeznaczyć środki finansowe. Jeżeli będą ograniczone przychody samorządów, to zabraknie tych środków na dołożenie do inwestycji. Te gminy, które są biedniejsze stracą najwięcej, bo zamiast im wyrównywać szanse rozwojowe, to będą coraz bardzie pokrzywdzone. Stąd dzisiaj ta debata, która ma pokazać, że my w senacie patrzymy i postrzegamy ten problem. Że my tam chcemy stanowić prawo, które jest przyjazne samorządom, które będzie przyjazne ludziom.

Podczas wizyty w Jabłonowie Pomorskim Marszałek Senatu RP złożył także kwiaty przed pomnikiem patronki miasta, błogosławionej Matki Marii Karłowskiej, założycielki i pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Na zakończenie wizyty w Jabłonowie Pomorskim prof. Tomasz Grodzki wspólnie z przewodniczącym Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej senatorem Janem Filipem Libickim oraz senatorem Ryszardem Boberem wręczył nagrody laureatom okręgowym konkursu "List do Taty", którego celem jest promowanie odpowiedzialnego ojcostwa,

Debata samorządowa:


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej