Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Świedziebnia

poniedziałek, 30 sierpnia 2021 r., godz. 11:25  |  Wersja do druku

Największe w roku święto rolników – DOŻYNKI - jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy. Po 1990 r. dożynki zmieniły częściowo swój charakter. Stały się nie tylko świętem rolników, ale i uroczystością religijną, będącą podziękowaniem składanym Bogu za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. W niedzielę, 29 sierpnia w Świedziebni odbyły się Dożynki Parafialne.Święto plonów w Polsce ma bardzo długą i bogatą tradycję. Stopniowo ewoluowało z dawnych słowiańskich tradycji do dzisiejszych chrześcijańskich ceremonii. I choć w wielu miejscach kraju obchody częściowo różnią się od siebie, wszystkie są podobne i niosą to samo przesłanie.

W niedzielne popołudnie, 29 sierpnia odbyły się Dożynki Parafialne w Świedziebni. Dożynkowy pochód przy akompaniamencie Parafialno-Strażackiej Orkiestry Dętej udał się do kościoła p.w. św. Bartłomieja w Świedziebni, gdzie wszyscy brali udział w mszy św. dziękczynnej. W jej trakcie odbyły się dożynkowe uroczystości i liczne przemówienia - Wójta Gminy Świedziebnia Szymona Zalewskiego, Starosty Brodnickiego Piotra Boińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Górzno Tomasza Kiickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Pytlasińskiego. Były też podziękowania i upominki. Starostami dożynkowymi byli państwo Katarzyna i Sławomir Kalinowscy z Okalewka.

Po mszy świętej na placu przy świetlicy parafialnej rozpoczęło się spotkanie biesiadne, w którym uczestnicy mogli skosztować tradycyjnej grochówki oraz kiełbasek z grilla, a także wysłuchać koncertu Parafialno-Strażackiej Orkiestry Dętej. Podczas tegorocznego Święta Plonów była okazja, żeby pomyśleć również o zdrowiu - swoim, jak również innych, korzystając z informacji znajdujących się w namiocie profilaktycznym "Szczepimy się" oraz punktu szczepień.

Szczepienie jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson wykonywali pracownicy Szpitala Powiatowego w Brodnicy. Osoby, które miały problem z dotarciem do punktu szczepień, mogły zgłosić zapotrzebowanie na wykonanie bezpłatnego transportu w Urzędzie Gminy Świedziebnia. Zaszczepione osoby brały udział w loterii szczepionkowej, w której nagrodą był rower. Został również zorganizowany punkt spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, gdzie można było dokonać spisu.

Zakończenie zbiorów celebrowano od niepamiętnych czasów. Niemal od chwili, gdy ludzie nauczyli się uprawiać ziemię. To bardzo ważne święto dla wsi i jej mieszkańców, którzy wyrażają swoją radość przez urządzanie zabaw i ceremonii mających podziękować Bogu za opiekę i dobre plony.

Dożynki Parafialne w Świedziebni:reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej