Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brzozie

środa, 04 sierpnia 2021 r., godz. 07:10  |  Wersja do druku

Po trwającym ponad pół roku remoncie Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu pokazała się w nowej odsłonie. Przeprowadzona modernizacja i bajkowa aranżacja wnętrz wprowadza dzieci i dorosłych w świat magii, wróżek i bajkowych postaci. Dzięki temu biblioteka na pewno zyska nowych czytelników i stanie się ulubionym miejscem pobytu w wolnych chwilach.



Zaczęło się niewinnie. Jak wspomina Ewelina Motylińska, dyrektor biblioteki, miała być mała modernizacja jednego pomieszczenia i drobny remoncik. Skończyło się imponująco, bo cała biblioteka lśni nowością i prezentuje niezwykłą, plastyczną oprawę, o którą zadbała przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz. Na uroczyste otwarcie i poświęcenie odnowionych pomieszczeń zaproszono gości, którzy nie kryli podziwu nowym wyglądem.

Wszystko odbyło się jak w domu - nieduże grono gości, pyszny tort w kształcie książki, ciasta, kawa. Po krótkim przemówieniu dyrektor biblioteki i wójt Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej, poświęceniu nowych pomieszczeń, uroczyście przecięto wstęgę i tradycji stało się zadość. Po części oficjalnej tort został pokrojony, kawa roztaczała smakowity zapach i prowadzono rozmowy, które gdyby nie napięty czas, mogłyby trwać i trwać.

Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska powiedziała: - Bardzo mi zależy, żeby gmina Brzozie się rozwijała, a biblioteka jest miejscem bardzo ważnym dla mieszkańców, bo nie mamy ośrodka kultury, więc pełni ona też rolę krzewienia kultury i integrowania społeczności. Moim marzeniem było, żeby biblioteka stała się takim miejscem, jednak marzenie to nie wszystko, bo trzeba mieć osoby, które pomogą je zrealizować. Po zatrudnieniu dyrektor pani Eweliny Motylińskiej ja widziałam ten potencjał i że da się w bibliotece coś zrobić wspólnie. Inicjatywa jest moja, ale cały pomysł adaptacji biblioteki to pomysł pani dyrektor, która analizowała wspólnie ze mną, co możemy zrobić w zakresie budżetu, bo zostało to w całości sfinansowane z budżetu Gminy Brzozie. Tym razem bez udziału środków zewnętrznych, co jest rzadkością, bo prawie wszystkie inwestycje realizowane są przy ich udziale. Środków nie było dużo, więc realizowaliśmy je we własnym zakresie. Ściany, podłogi, to dzieło moich pracowników Urzędu Gminy Brzozie, którzy wykonali tę pracę pod przewodnictwem pani dyrektor, która wszystkiego pilnowała. Później narodził się pomysł, żeby było piękniej i tu pani przewodnicząca (Maria Florkiewicz przyp. redakcji) zadziałała w czynie społecznym i spędziła na upiększaniu biblioteki wiele godzin. Zależało nam, żeby było to miejsce przyjazne dzieciom, bo bardzo mało ich przychodziło, a teraz przychodzą zobaczyć, poczytają i zostają. Mamy już nowe pomysły, bo chciałabym, żeby to jeszcze się rozwijało, ale na razie nie chcę o tym mówić i myślę, że jeszcze nieraz mieszkańców zaskoczymy.

Zapytaliśmy przewodniczącą Rady Gminy Brzozie Marię Florkiewicz o jej artystyczne pasje i o to, skąd wziął się pomysł na bibliotekę: - Jak weszłam do biblioteki i zobaczyłam na wejściu to stare budownictwo, to pomyślałam sobie, że to jak wejście do bajki i tylko wystarczy to zaczarować na granatowo-złoty kolor. Dlatego cała późniejsza aranżacja biblioteki poszła w tym kierunku, w klimat magiczny i bajkowy. Później skupiliśmy się na tym, żeby małe dzieci zachęcić do czytania przez obrazki, które będą na ścianie. I tak poszło dalej, powstały drzwi, takie drzwi do Narnii, teraz szukamy jeszcze do nich odpowiedniej klamki. Klamka musi być niezwykła, zaczarowana, taka, że jak otwieramy drzwi, to można się za nimi wszystkiego spodziewać. Te pomysły i ich realizacja, to moja odskocznia, takie przejście przez okno do innej części mojego życia. Mam w sobie w środku ogromną pasję, tworzę od dziecka i cały czas mam potrzebę tworzenia.

Dyrektor Biblioteki Ewelina Motylińska powiedziała na temat modernizacji: - Przyszłam do pracy do miejsca, które tak naprawdę powinno przyciągać, a które nie przyciągało. Książki nie były skatalogowane elektronicznie, więc pierwszą rzeczą, którą tu zrobiłam był zakup systemu bibliotecznego MAK+ i cały czas jesteśmy na etapie, żeby te wszystkie książki wprowadzić. Wtedy każdy z poziomu swojego telefonu czy laptopa będzie mógł wyszukać dla siebie książkę. Wiele z tych książek trzeba ubytkować, bo są bardzo stare, ale jeszcze mnóstwo pracy przed nami. Mam tu panią na stażu, która bardzo mi pomaga. Moja myśl o zmianie tego miejsca pokrywała się z zamiarem pani wójt. Dokładnie rok temu, w sierpniu 2020, kiedy panował okres pandemii i biblioteki nie mogły normalnie funkcjonować, to był dobry czas, żeby podjąć te działania co do zmian. Na początku ustalałyśmy, że może zmienimy jedno pomieszczenie, zrobimy kącik dla dzieci, okazało się jednak, że to był efekt domina. Jedno pociągało za sobą drugie. Jeśli udało się zrobić jedną rzecz, to zróbmy następną. Pani wójt zaglądała tu w trakcie zmian i wspólnie dochodziłyśmy do wniosku, że trzeba zrobić następne rzeczy. Włożyłyśmy tu ogrom pracy, bo tak naprawdę to i ja tu malowałam i pracownicy z Urzędu Gminy Brzozie, do tego ogromny wkład pani Marii Florkiewicz, która swój wolny czas poświęcała, żeby doprowadzić to miejsce do stanu, w jakim jest teraz. Nie będę ukrywała, że są jeszcze detale, które też chciałabym zmienić i zmienię. W przyszłym roku planujemy wymianę regałów na książki, bo mają one swoje lata. Nazywamy się najpiękniejszą gminą w Polsce i teraz z całą świadomością wiem, że pracuję w najpiękniejszej bibliotece w Polsce.

Tuż po uroczystości rozpoczęły się warsztaty szachowe "Wakacje z szachami", które potrwają do 5 sierpnia w godzinach 10:00 - 12:00 i zostaną zakończone Turniejem Szachowym o Medal Wójta Gminy Brzozie.

Biblioteka w nowej odsłonie:

































reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej