Zaloguj się | Rejestracja

Maseczki górą

poniedziałek, 01 marca 2021 r., godz. 10:07  |  Wersja do druku

Od soboty, 27 lutego, obowiązują nowe przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust. Nie wolno już zasłaniać ust i nosa szalikami, chustami, a także zabronione jest stosowanie przyłbic. Co się zmieniło w przepisach, a także gdzie i kto musi nosić maseczki, a kto z noszenia jest zwolniony, o tym w artykule poniżej.Bezwzględnie utrzymany zostaje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tu jednak wchodzą nowe zakazy ws. używania zamienników maseczek. To wynik zaleceń Rady Medycznej, które uznała, że zamienniki maseczek nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią przed zakażeniem. W przypadku przyłbic, szalików, bandan i chust nie ma już miejsca na wątpliwości, od soboty, 27 lutego są zakazane.

- W przypadku przyłbic oznacza to, że mogą być stosowane dodatkowo, razem z maseczką - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono zmiany.

Wszystkie maseczki są dopuszczalne, a rekomendowane przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne, a także bardziej specjalistyczne, np. z filtrami. Maseczki chirurgiczne i FFP2 uważane są za lepsze rozwiązanie niż np. maseczki bawełniane. W niektórych krajach europejskich (np. w Czechach czy w Niemczech) już dziś dopuszczalne są jedynie maseczki medyczne. Maseczki, które szczelnie osłaniają usta i nos są w stanie ograniczyć transmisję patogenów o nawet 90 proc.

Maseczki bawełniane stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju maseczki antywirusowe można używać wielokrotnie, jednak tylko wtedy, gdy przed kolejnym zastosowaniem zostaną one wyprane w odpowiedni sposób. Woda powinna mieć 60 st. C i zawierać mydło lub detergent.

Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w:
 • środkach publicznego transportu zbiorowego
 • na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej
 • na drogach i placach
 • na terenie cmentarzy
 • promenad
 • bulwarów
 • miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych
 • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej
 • w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym
 • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)

Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.

Z nakazu noszenia maseczek są zwolnione:
 • dzieci do ukończenia 5 roku życia
 • osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa
 • osoby sprawujące kult religijny podczas jego sprawowania
reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej