Oni tworzyli naszą historię

czwartek, 18 lutego 2021 r., godz. 08:55  |  Wersja do druku

Już po raz trzynasty uczniowie VII i VIII klas szkół podstawowych, uczniowie liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa mogą wziąć udział w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię". Prace należy złożyć do 12 kwietnia.

Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii. Organizatorem tegorocznej, trzynastej edycji konkursu jest Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK, Wojskowej Służby Polek w Toruniu, Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Do konkursu można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce znanej z poprzednich edycji konkursu: "O ludziach", "O wydarzeniach", "Album rodzinny" lub też napisać pracę na jeden z dwóch nowych tematów: "Oblicza codzienności" i "Powrót Pomorza do macierzy".

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach:
  • uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych
  • uczniowie liceów, techników i szkół branżowych

Dla laureatów konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – o wartości do 1,500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce – do 500 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężą w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

Prace "O ludziach" powinny przedstawiać sylwetki związanych z regionem bohaterów historycznych wydarzeń: uczestników Powstania Wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 roku, walki wyzwoleńczej podczas II wojny światowej, podziemia powojennego, działaczy opozycji demokratycznej do roku 1989, lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami historycznych wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Zadaniem uczniów piszących prace w ramach kategorii "O wydarzeniach" jest przedstawienie relacji żyjących w naszym regionie uczestników i świadków historycznych wydarzeń: związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, walkami Powstania Wielkopolskiego, okupacją hitlerowską, walkami wyzwoleńczymi i działalnością podziemnego państwa polskiego podczas II wojny światowej, podziemiem powojennym, Sierpniem 1980 r. i powstaniem NSZZ "Solidarność", Bydgoskim Marcem 1981, działalności opozycji demokratycznej do roku 1989, wyborami kontraktowymi 4 czerwca 1989 r.

Prace "Album rodzinny" muszą zawierać fotografie rodziny uczestnika konkursu związane z wydarzeniami historycznymi o randze lokalnej lub ogólnopolskiej. Fotografie mogą także dotyczyć życia codziennego społeczności lokalnej poprzez ukazanie interesujących aspektów jej aktywności społecznej, politycznej i gospodarczej. Album powinien zawierać komentarz wstępny charakteryzujący rodzinę, jej historię i aktywność.

W ramach kategorii "Oblicza codzienności" oczekiwane są prace poświęcone sylwetkom osób związanych z naszym regionem oraz ich działalności zawodowej, aktywności społecznej i politycznej. Mogą to być m.in. biografie urzędników, działaczy społecznych i politycznych, księży, nauczycieli, żołnierzy lub dotyczyć całych środowisk, stowarzyszeń i organizacji.

Prace "Powrót Pomorza do macierzy" winny dokumentować przebieg wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Pomorza do wolnej Polski oraz opisywać postanowienia traktatu wersalskiego z 1919 roku, na mocy którego Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce określonych ziem, w tym Pomorza.

Prace konkursowe należy przesłać na adres:

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej,

ul. gen. Jana H. Dąbrowskiego 4; 87 – 100 Toruń

z dopiskiem "Oni tworzyli naszą historię"

lub dostarczyć osobiście w zamkniętej kopercie do sekretariatu biblioteki (drugie piętro, pokój 22).

Termin nadsyłania prac konkursowych: do 12 kwietnia 2021 r.

Data ogłoszenia wyników: do 12 maja 2021 r.

Więcej informacji można uzyskać w Departamencie Edukacji pod numerem telefonu (056) 62 15 829.

Laureaci i wyróżnieni w wojewódzkim konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej "Oni tworzyli naszą historię" mogą ubiegać się stypendium w ramach projektu "Humaniści na start!" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020.

Źródło: Departament Kultury i Edukacji oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Dzialkowicz.jpg