Zaloguj się | Rejestracja

Wkrótce kolejne obwodnice

wtorek, 16 lutego 2021 r., godz. 10:14  |  Wersja do druku

W tym roku planowane jest rozpoczęcie prac, które pozwolą ominąć Lubraniec (powiat włocławski) i uwolnić miasto od ruchu ciężarowego. Trwają intensywne przygotowania także do realizacji kolejnych inwestycji. Miasto Brodnica przygotowało dokumentację dla II etapu obwodnicy od strony południowo-wschodniej. Pozwoli on wyprowadzić poza centrum ruch tranzytowy w kierunku Lidzbarka. Dla 3,5 kilometrowej trasy również wydana została decyzja środowiskowa i powstał projekt.Inwestycja w Lubrańcu realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. W ubiegłym roku podpisano umowę o wartości 48 mln zł. Zakończenie prac projektowych planowane jest w drugiej połowie tego roku. Po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, wykonawca przystąpi do budowy. Obwodnica powstanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Będzie miała długość 5 kilometrów. Trasa otrzyma parametry techniczne drogi o nośności do 11,5 ton na oś. Jezdnia będzie miała szerokość 8 metrów (wraz z opaskami), zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra. Obwodnica objęta zostanie 7-letnią gwarancją. Zakończenie prac planowane jest za dwa lata.

Zlecenie kolejnych inwestycji

Przygotowano też koncepcję niezbędną do budowy obwodnicy Tucholi. Trasa o długości 10 kilometrów ominie miasto od strony południowo-zachodniej. Wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum, osiedla Rudzki Most i Bladowa. Przebieg trasy uzgodniony został w konsultacjach społecznych. Prace nad dokumentacją zostaną zakończone po wydaniu ostatecznego postanowienia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który już od 2 lat rozpatruje odwołanie jednego z mieszkańców.

Podobna dokumentacja powstaje dla obwodnicy Więcborka. Nowa trasa ominie zarówno miasto Więcbork jak i miejscowość Witunia od zachodu. Będzie miała 5,5 kilometra długości. Taki przebieg trasy zyskał najwięcej pozytywnych opinii w trakcie konsultacji społecznych. Wykonawca dokumentacji wystąpił z wnioskiem o wydanie przez gminę decyzji środowiskowej. Koncepcja wraz z decyzją środowiskową będzie gotowa na początku przyszłego roku.

W związku z pracami zleconymi przez GDDKiA nad obwodnicą Sępólna Krajeńskiego planowane jest też opracowanie niezbędnego do połączenia drogi wojewódzkiej nr 241 od strony Więcborka z obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr 25. Pozwoli to docelowo wyprowadzić cały tranzyt z Sępólna Krajeńskiego.

Gotowe koncepcje i ostateczne decyzje środowiskowe pozwolą na rozpoczęcie rozmów z gminami o podziale kosztów budowy nowych dróg i zmianach w układzie dróg wojewódzkich.

Weryfikacja gminnych dokumentacji

Część samorządów dysponuje już wstępnymi opracowaniami związanymi z budową obwodnic. Gmina Mogilno opracowała projekt i uzyskała decyzję środowiskową niezbędną do budowy II etapu obwodnicy pomiędzy rondem w miejscowości Świerkówiec i miejscowością Żabno. Długość tej trasy wyniesie 1,3 km.

Miasto Brodnica przygotowało natomiast dokumentację dla II etapu obwodnicy od strony południowo-wschodniej. Pozwoli on wyprowadzić poza centrum ruch tranzytowy w kierunku Lidzbarka. Dla 3,5 kilometrowej trasy również wydana została decyzja środowiskowa i powstał projekt.

Obie dokumentacje zostały przekazane Zarządowi Dróg Wojewódzkich. W trakcie weryfikacji zwracana jest uwaga na możliwość ich wykorzystania pod kątem budowy dróg wojewódzkich (sprawdzanie wydanych decyzji, uzgodnień, opinii, parametrów i rozwiązań projektowych). Tylko obwodnice o parametrach dróg wojewódzkich mają szansę na dofinansowanie unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-27. Należy się liczyć z koniecznością ich aktualizacji. Warto podkreślić, że proces przygotowania koncepcji wraz decyzją środowiskową zajmuje co najmniej 2 lata. To zazwyczaj trwa dłużej niż same prace budowlane.

Współpraca z kolejnymi gminami

W ubiegłym roku podpisano też listy intencyjne związane z przygotowaniem koncepcji dla kolejnych dwóch obwodnic:
  • Golubia-Dobrzynia (w ciągu drogi wojewódzkiej nr 534)
  • Rypina (kolejny etap obwodnicy otaczający miasto od strony północno-wschodniej)

Wcześniej również inne samorządy zdecydowały się przygotować dokumentacje niezbędne do budowy obwodnic. Są wśród nich między innymi obwodnice:
  • Białych Błot ( w ciągu drogi wojewódzkiej nr 223, w powiecie bydgoskim)
  • Lisewa ( w ciągu drogi wojewódzkiej nr 548, w powiecie chełmińskim)

Prowadzone są też rozmowy z kolejnymi samorządami, które są zainteresowane wspólnym przygotowaniem kolejnych zadań inwestycyjnych do realizacji.


Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej