Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z PPIS w Brodnicy

piątek, 15 stycznia 2021 r., godz. 09:13  |  Wersja do druku

Szczepić się czy nie szczepić przeciwko COVID-19? Pytanie to nurtuje niejednego z nas, tymczasem na portalach społecznościowych rośnie grupa osób przeciwnych szczepionce. Jak to więc jest z tymi szczepieniami, czy są w pełni bezpieczne i czy warto się zaszczepić - zapytaliśmy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy Danutę Kowalkowską-Szramkę.



Szczepić się czy nie szczepić przeciwko koronawirusowi? Należy pamiętać, że COVID-19 może powodować poważne powikłania. Aktualnie nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, jak zakażenie SARS-CoV-2 wpłynie na nasz organizm. Przejdziemy je lekko, ciężko czy może trafimy do szpitala lub...

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Zaczynamy masowe szczepienia przeciw COVID-19. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie www.gov.pl/szczepimysie Na tej stronie zamieszczony jest Narodowy Program Szczepień, gdzie m.in. podany jest wykaz punktów szczepień w woj.kujawsko-pomorskim. Drugą niezwykle ważną sprawą jest tzw. biała księga pod tytułem "Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” pod adresem www.naukaprzeciwpandemii.pl Materiał ten powstał w wyniku pracy specjalistów, naukowców i lekarzy chorób zakaźnych. To także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, którzy poszukują popartej wiedzą medyczną faktów na temat szczepień przeciw COVID-19 i typów stosowanych szczepionek. Publikacja to pierwszy, tak kompleksowy, dokument przygotowany przez przedstawicieli nauki i medycyny praktycznej na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19. Zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami. Niezależnie od tego na naszej stronie www.pssebrodnica.pl, jak również na Facebooku, Twitterze, Instagramie znajdują się szczegółowe informacje i będziemy tam zamieszczać kolejne na temat szczepień. Serdecznie zachęcam do wchodzenia na nasz profil społecznościowy.

Jak duże jest zainteresowanie szczepieniami w powiecie brodnickim?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Powiedziałabym, że średnie. Wydaje mi się, że może się to zmienić, jak zaczniemy szczepić indywidualnie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy zachęca serdecznie do zaszczepienia się przeciwko zakażeniu SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19. Jest szczepionka i jest to wielkie dobrodziejstwo. Tylko i wyłącznie dzięki szczepieniom mamy eradykowane choroby takie jak ospa prawdziwa, przymierzamy się do eradykacji poliomyelitis, ale jeszcze w dwóch krajach występują te zakażenia i widzimy, że tylko masowe szczepienia spowodowały zahamowanie i wygaszenie epidemii. Nie ma innej metody.

A kiedy my jako kraj zaszczepimy się przeciwko COVID-19? Ilość szczepień nie powala i jeśli w tym tempie je utrzymamy, to w tym roku mogą się one nie skończyć.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Druga grupa może zacząć się szczepić w czerwcu, w drugim kwartale i zostaje grupa trzecia. Wygląda więc, że do końca roku będziemy się szczepić, jeżeli oczywiście zachowamy to obecne tempo. Może to się da naprawić, zobaczymy jakie będą dostawy tej szczepionki, widzimy, że z tym nie jest najlepiej. Szczepionki są różnego rodzaju, mamy szczepionki oparte na kwasie rybonukleinowym mRNA jako matrycę do produkcji białek wirusowych, które mają wywołać produkcję przeciwciał. Samo mRNA podane w szczepionce nie jest stabilne, szybko degraduje, dlatego do przechowywania tej szczepionki wymagane są bardzo niskie temperatury. W przypadku tej szczepionki materiał genetyczny wirusa nie wbudowuje się do ludzkiego genomu. Takie szczepionki oferują firmy Pfizer i Moderna. Są też szczepionki wektorowe i rekombinowane, ale my zazębiamy się na szczepionce opartej na kwasie rybonukleinowym. Chcę powiedzieć, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa, po przyjęciu szczepionki nie nastąpi wbudowanie jakiegoś genu, nie ma takiej możliwości. W białej księdze ta sprawa jest dokładnie opisana, zachęcam do jej przeczytania. To nie jest materiał tylko dla personelu medycznego, to jest materiał dla wszystkich.

A jak wyglądają terminy szczepień?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - W tej chwili, według teoretycznych informacji, jakie posiadamy, do końca pierwszego kwartału planowane jest zaszczepienie około 3 mln osób. Dobiegają końca szczepienia osób z grupy 0, a więc medyków, obsługi szpitalnej, pracowników niemedycznych, lekarzy i pielęgniarek z POZ, diagnostów, farmaceutów, mają też w tej grupie być szczepieni rodzice wcześniaków przebywających na szpitalnych oddziałach. Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Seniorzy mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie pod nr 989, przez internet (Internetowe Konto Pacjenta) lub w punkcie szczepień. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Proszę na bieżąco śledzić strony internetowe www.gov.pl/szczepimysie, naszego szpitala, swoich POZ i nasze portale społecznościowe.

Czy osoba, która dostanie pierwszą dawkę szczepionki jest już uodporniona?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Są dwie dawki szczepień. Pacjent otrzyma 2 wstrzyknięcia podawane w odstępie co najmniej 21 dni. Po pierwszej dawce szczepionki pacjent powinien otrzymać drugą dawkę tej samej szczepionki po upływie 21 dni, aby ukończyć cykl szczepienia. Osoba zaszczepiona otrzymuje zaświadczenie, gdzie od razu wpisany jest termin drugiej dawki i wtedy nie trzeba się już rejestrować. Siedem dni po drugiej dawce szczepionki można mówić o uodpornieniu. Szczepienie jest nieodzowne i jest to bardzo ważna decyzja. Szczepimy się nie tylko dla siebie, szczepimy się, żeby uzyskać odporność zbiorowiskową, stadną. Szczepienia pozwolą nam na powrót do sytuacji sprzed pandemii, co oznacza brak maseczek, swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół, rozwój gospodarki, ochrona miejsc pracy, swobodny dostęp do kin, teatrów, basenów, poprawę jakości naszego życia.

Jaki procent społeczeństwa musi się zaszczepić, żeby wróciły warunki sprzed pandemii?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Przynajmniej 70% społeczeństwa, to jeszcze przed nami daleka droga. Najważniejsze jest to, żebyśmy podjęli odpowiedzialną decyzję o szczepieniu i przerwali transmisję koronawirusa z człowieka na człowieka. Nasze zaszczepienie to nie tylko ochrona dla nas, ale ochrona dla naszych bliskich. Im więcej osób się zaszczepi, tym prędzej będzie można wrócić do normalności. W tej chwili sytuacja nie jest bezpieczna, bo ciągle przybywa zakażeń i niestety przypadków śmiertelnych. Od początku pandemii w Polsce zachorowało 1 404 905 osób, wyzdrowiały 1 147 123 osoby, a zmarły 32 074 (stan na dzień 13 stycznia 2021).

Pomiędzy 11 a 15 stycznia 2021 odbywa się testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Czy ma to sens?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Badanie nauczycieli w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 trwa, mamy wytypowanych 29 szkół i około 341 nauczycieli wraz z pionem administracyjnym. Wymazy są wykonywane z samochodu w punkcie drive thru przy naszym szpitalu w Brodnicy. Wyłączyliśmy z tej grupy ozdrowieńców, a to testowanie ma wykazać status nauczyciela. Nie ma to żadnego wpływu na proces szczepienia, nie ma też wpływu na powrót do szkół, bo to zależy od sytuacji epidemiologicznej. Chciałabym w tym miejscu podziękować naszemu punktowi drive thru, dyrekcji szpitala, dyrektorom szkół, bo dzięki współpracy wszystko poszło dobrze i sprawnie logistycznie.

Dziękuję za rozmowę.

#SzczepimySię:


#SzczepimySię:



Źródło: PPIS w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka


reklama
Dzialkowicz.jpg


Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej