Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z senatorem Ryszardem Boberem

środa, 30 grudnia 2020 r., godz. 10:50  |  Wersja do druku

O przejmowaniu kontroli nad mediami, rozwodzie z Kukiz'15, podejściu do szczepionek przeciwko koronawirusowi, a także o tym, jak z perspektywy senatora ocenia ten rok - inny od wszystkich dotychczasowych, rozmawialiśmy z senatorem RP Ryszardem Boberem.Proszę o skomentowanie zakupu Polska Press przez Orlen. Mimo że prezes Orlenu mówi o inwestycji biznesowej, jasnym się wydaje, że jej prawdziwym celem jest pomoc PiS w nacjonalizacji prasy zagranicznej i doprowadzeniu do upadku niezależnych mediów.

Ryszard Bober, senator RP: - Orlen zakupił lokalne media i tak naprawdę zmierzamy do tego, że PIS zawłaszcza kolejny obszar naszego życia społecznego i to bardzo ważny obszar, bo przez niego będą mogli docierać do większej ilości mieszkańców. Jest to powielanie modelu węgierskiego, gdzie 90 procent środków masowego przekazu jest dziś pod kontrolą rządu. Media powinny być niezależne i obiektywne, powinny informować społeczeństwo o zaistniałych faktach, a nie kreować politykę jednej partii. W momencie przejęcia prawdopodobnie tak się zadzieje, że PIS nie tylko przez swoje media, a mam tu na myśli telewizję publiczną i publiczne radio, będzie docierał do kolejnej grupy społeczeństwa z przekazem, który ma służyć PIS-owi, a nie mieszkańcom całej Polski. Jest to niedopuszczalne, ale takie są fakty. Pomału widać, że repolonizacja mediów następuje poprzez brutalne ich przejęcie i jest to oddziaływanie na nasze umysły i serca, a potem na zachowania przy urnie wyborczej. Ta propaganda PIS-u będzie docierała w różnym natężeniu i przekazie, tak, żeby utrwalić swoją władzę i budować państwo, które będzie służyć niewielkiej grupie społeczeństwa.

Nad czym obecnie pracuje Pan w Senacie?

Ryszard Bober, senator RP: - W Senacie po sławetnej już "piątce Kaczyńskiego", w którą się mocno zaangażowałem, i która pokazuje niezrozumienie problemów rolnictwa, na ostatnim posiedzeniu Senatu wnieśliśmy bardzo ważny z punktu społecznego projekt dotyczący emerytur dla strażaków. Projekt, o którym mowa, nowelizuje ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników, dodając do ich treści zapisy dotyczące "dodatku strażackiego". Zgodnie z proponowanymi przez Senat przepisami, dodatek ten przysługiwałby "osobie, która była co najmniej przez 20 lat czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej, lub pełniła służbę w jednostkach spełniających funkcje analogiczne do funkcji ochotniczych straży pożarnych. Dodatek, zgodnie z projektem, wynosić ma 20 złotych miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia czynnym członkiem ochotniczej straży pożarnej. Taki projekt został jednogłośnie przyjęty przez Sejm i jestem posłem sprawozdawcą, który z ramienia Senatu wnosi ten projekt i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się przekonać rządzących, że to bardzo ważna sprawa. To co strażacy ochotnicy robią na zasadach wolontariatu, tracąc swój czas i zdrowie, poświęcając się dla innych, musi mieć odzwierciedlenie finansowe.

PSL zakończył współpracę z politykami Kukiz'15 w ramach Koalicji Polskiej m.in. z powodu głosowań, w których poparli uchwałę PiS ws. negocjacji unijnego budżetu. Jak dziś ocenia Pan tę współpracę?

Ryszard Bober, senator RP: - Ostatni okres współpracy to rozchodzenie się od pewnych zasadniczych elementów. Dla nas Unia Europejska jest wartością i to, że Polska jest w rodzinie państw europejskich pozwoliło budować społeczeństwo europejskie. Dzięki środkom unijnym Polska rozwijała się we wszystkich obszarach naszego życia społeczno-gospodarczego, a polska wieś jest największym beneficjentem tego, że należymy do jednej rodziny europejskiej. Ostatnio Paweł Kukiz ma inne zdanie w tej sprawie, uważając, że nie do końca jest nam to potrzebne. W pozostałych elementach dotyczących sędziów pokoju, czy dnia referendalnego jesteśmy zgodni i dalej mamy to w programie jako Koalicja Polska. Nowa Koalicja Polska będzie zabiegała o jak największą rzeszę osób, które patrzą w tę samą stronę i budowa takiej europejskiej chadecji w Polsce jest potrzebna. W tej chwili polityka jest tak ustawiona, że jest tylko skrajna prawica, prawica, albo lewica, nie ma dyskusji o środku, a z badań wynika, że potężna grupa Polaków widzi to inaczej. Nasz model polityki oparty jest na partnerstwie i dialogu, a nie wymuszaniu rozwiązań, które służą określonym grupom społeczeństwa. To jest niedopuszczalne i wierzę, że w społeczeństwie nastąpi otrzeźwienie, co pokazały już protesty i będzie możliwość dialogu.

Mija rok 2020, inny niż wszystkie dotychczasowe. Jak z perspektywy senatora ocenia Pan ten rok?

Ryszard Bober, senator RP: - Na początku pandemii, sytuacja została zlekceważona, dopiero w późniejszym okresie rząd dostrzegł ten problem. Później cała ta dyskusja z wyborami prezydenckimi, termin ich został bezprawnie przełożony, wybory korespondencyjne były zupełnie nieprzygotowane i skutkowało to stratą około 70 mln zł. Wybory były dziwne, bo Władysław Kosiniak-Kamysz miał początkowo wysoką pozycję i wydawało się, że to on będzie w drugiej turze, ale później losy potoczyły się inaczej. Z tych wyborów oczywiście PSL wyciągnęło wnioski i mamy świadomość tych zmian, które zaszły, analizę tej sytuacji i Koalicja Polska jest tym elementem, który wychodzi w szerszej ofercie do społeczeństwa, aby pozostać dużym graczem na scenie politycznej. Odsunąć PIS od władzy to nie wszystko, trzeba mieć jeszcze program jak po tym wszystkim posprzątać, to co zostało zepsute. Nie chcę już wracać do sądów i do tej sytuacji, która miała miejsce - próby zawetowania budżetu Unii Europejskiej, jak również Funduszu Odbudowy, który dla Polski jest bardzo korzystny.

Zbliżają się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wielu ludzi wciąż jednak ma obawy, że rekordowo szybki czas opracowania medykamentu może negatywnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo. A przecież to nie jest pierwsza pandemia w dziejach świata, nie jest to też pandemia najstraszniejsza, ale z pewnością nie jest też ostatnia. Jaka jest Pana opinia na temat szczepień?

Ryszard Bober, senator RP: - Jestem ozdrowieńcem i pomimo tego, że przeszedłem koronawirusa, mam świadomość pozytywnego oddziaływania szczepień. Zawsze się szczepiłem przeciwko grypie, pneumokokom i jeżeli będzie taka możliwość, to będę się szczepił przeciwko koronawirusowi. Nie ma żadnych podstaw naukowych, żeby stwierdzić, że szczepionki są czymś złym i wszystkie badania wskazują, że to poprawia wewnętrzny system obronny organizmu. Są przypadki, jak przy każdym szczepieniu, że są różne symptomy, ale nie należy słuchać antysystemowych rozwiązań przeciwszczepionkowych, bo ta głupawka idzie poprzez media społecznościowe i szybko się roznosi. Ufajmy autorytetom - profesorom, naukowcom i zaufajmy im, że szczepionki są bezpieczne i służą temu, że wytworzymy poziom przeciwciał, który będzie skutkował tym, że nie ulegniemy zakażeniu koronawirusem. lub innymi patogenami.

Dziękuję za rozmowę, a czego chciałby Pan życzyć naszym czytelnikom w nowym 2021 roku?

Ryszard Bober, senator RP: - Ten rok był zupełnie inny niż wszystkie i wierzę, że ta pandemia, która dotknęła cały świat się skończy, a w nowym roku 2021 życzę przede wszystkim zdrowia, które jest najcenniejsze, satysfakcji, niech się spełniają wszystkie marzenia i osobiste i zawodowe, a Dobry Bóg niech otacza nas opieką i błogosławi na cały rok.


reklama

Źródło: Senator RP Ryszard Bober

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej