Zaloguj się | Rejestracja

Apel PPIS w Brodnicy

czwartek, 08 października 2020 r., godz. 08:52  |  Wersja do druku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy Danuta Kowalkowska-Szramka apeluje do seniorek i seniorów w okresie dramatycznego wzrostu zachorowań na COVID -19. Seniorzy są jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na ciężki przebieg choroby.Drogie Seniorki, Drodzy Seniorzy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w tak trudnym obecnie okresie dramatycznego wzrostu zachorowań na koronawirusa na świecie, w Polsce, województwie kujawsko-pomorskim i powiecie brodnickim, chce objąć szczególną troską i ochroną wszystkich Seniorów, którzy są jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na ciężki przebieg choroby COVID-19.

Jesteście Państwo naszymi rodzicami, dziadkami i sąsiadami – osobami szczególnie dla nas ważnymi. Obowiązek zadbania o Państwa zdrowie i życie spoczywa na nas, młodszych pokoleniach.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje o nieuczestniczenie w różnego rodzaju spotkaniach rodzinnych, jak wesela, I Komunie, urodziny, rocznice ślubu, a także w spotkaniach w klubach seniora, w których przed epidemią organizowano np. spotkania wigilijne.

Przebywajcie w miejscach publicznych tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Duże skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się nie tylko koronawirusa, ale również innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Nie bójcie się Państwo poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie innych spraw. Ograniczcie osobiste kontakty z innymi osobami. W tak trudnym czasie zastąpcie je rozmowami telefonicznymi, czy rozmowami przez Internet.

Jeżeli musicie Państwo przebywać w miejscach publicznych (m.in. sklepach, miejscach kultu religijnego, środkach komunikacji publicznej, urzędach, placówkach ochrony zdrowia, aptekach i w innych miejscach, w których nie można zachować zasady dystansu społecznego min. 1,5 metra) pamiętajcie o stosowaniu osłon ust i nosa (np. maseczek, przyłbic).

Unikajcie uścisków i podawania dłoni oraz płatności gotówką.

Pamiętajcie, Drodzy Seniorzy, o prostej czynności częstego mycia i dezynfekcji rąk (ciepłą wodą z mydłem, a kiedy nie jest to możliwe preparatem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu o stężeniu minimum 60%).

Dłonie, które dotykają wielu powierzchni, także tych zanieczyszczonych wirusem, mogą stanowić źródło zakażenia. Dotknięcie oczu, nosa albo ust zanieczyszczonymi rękami może powodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie. Dlatego unikajcie dotykania dłońmi okolic oczu, nosa albo ust.

Zadbajcie również o higienę wokół Was.

Klamki, powierzchnie stołów, poręcze, włączniki światła – te wszystkie miejsca mogą potencjalnie stanowić ryzyko transmisji wirusa. Przy użyciu wody i detergentu albo środka dezynfekującego (zawierającego min. 60% alkoholu) dezynfekujcie najbliższe otoczenie. Dezynfekujcie również swoje telefony komórkowe. Nie kładźcie telefonu na stole i nie korzystajcie z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowujcie bezpieczną odległość od rozmówcy (minimum 1,5 metra).

Szczególnie wystrzegajcie się kontaktu z osobami, które kaszlą, kichają albo mają gorączkę.

Podczas kaszlu lub kichania przestrzegajcie zasad higieny – zakrywajcie usta i nos nie dłonią, a jednorazową chusteczką higieniczną lub zgiętym łokciem. Zużytą chusteczkę należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza na śmieci, a następnie starannie umyć (zdezynfekować) ręce.

Drodzy Seniorzy zadbajcie również o dobrą dietę, bogatą w warzywa i owoce i unikajcie wysoko przetworzonej żywności. Istotne jest również picie dużej ilości wody.

Drodzy Seniorzy korzystajcie ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł wiedzy, które oparte są na dowodach naukowych: https://www.gov.pl/web/gis, https://www.gov.pl/web/koronawirus, http://www.pssebrodnica.pl.

Dopóki nie mamy bezpiecznej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, ani celowanego leczenia pozostaje tylko solidne przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, społecznej izolacji i higieny.

Z wyrazami szacunku

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy

Danuta Kowalkowska-Szramka

mgr biologii higienista epidemiolog


reklama

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama