Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z PPIS w Brodnicy

środa, 23 września 2020 r., godz. 07:59  |  Wersja do druku

Sezon na szczepienia przeciwko grypie rozpoczyna się we wrześniu i to wtedy szczepionki zaczynają być poszukiwane przez pacjentów. W tym roku poszukiwania przekroczyły szczyt ubiegłorocznego sezonu. O komentarz w tej sprawie, a także podsumowanie akcji "Szczepienie – najlepsza i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę" poprosiliśmy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy Danutę Kowalkowską-Szramkę.



Szczepienia na grypę stały się w obliczu epidemii COVID-19 jeszcze ważniejsze. Po ostatnich publicznych zachętach ze strony rządowych instytucji, rekordowa liczba pacjentów szuka szczepionek. Ale szczepionek brakuje. Duże zainteresowanie przerosło aktualne zaopatrzenie aptek i hurtowni.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Szczepionki były zakupione przez Ministerstwo Zdrowia w takiej ilości, jak to się zwykle dzieje. Zapotrzebowanie robi się według liczby zaszczepionych osób, a była ona na poziomie ponad 4% i takie zostały zrobione zamówienia. Proces produkcji szczepionki jest bardzo długi, a tymczasem zainteresowanie społeczeństwa znacznie się zwiększyło. Widzę to na przykładzie powiatu brodnickiego, gdzie szczepionka trafiła do aptek na początku września. Były to niewielkie ilości, z danych uzyskanych od przychodni poz wynika, że zaszczepiło się 386 osób z powiatu. Czekają już zakłady pracy, które wyraziły chęć zaszczepienia pracowników i dla nich niebawem szczepionki będą. Cieszę się, że zainteresowanie szczepieniami jest coraz większe i czekamy na szczepionki.

Proszę o podsumowanie kampanii "Szczepienie – najlepsza i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania zachorowaniom na grypę", którą państwo prowadziliście.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Społeczeństwo obawiało się zupełnie niepotrzebnie, kontaktów w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jest oddzielne wejście, namiot tematyczny był na powietrzu i nie było niebezpieczeństwa zarażenia się. Mieliśmy opracowane materiały edukacyjno-informacyjne w postaci ulotek, 50 osób zapisało się w rejestrze i otrzymały one ww. informacje. Na naszej stronie internetowej pssebrodnica.pl zanotowaliśmy 344 wejścia i zapoznawanie się z umieszczonymi tam materiałami. Na Facebooku odnotowaliśmy 634 odsłony, na Twitterze 354 odsłony, a na Instagramie 4 polubienia. Uważam, że w mediach społecznościowych aktywność społeczeństwa była duża. Cieszę się, że wiele osób zrozumiało, że szczepienie przeciwko grypie jest tak bardzo istotne. Teraz jest tylko ważne, żeby osoby zainteresowane zaszczepiły się. Koszt szczepionki naprawdę nie jest wysoki w porównaniu do leków i parafarmaceutyków, które trzeba kupić, gdy mamy infekcje. A grypa niesie przecież też groźne powikłania i wtedy płacimy naprawdę duże pieniądze za leki. Korzyści są niewspółmierne i będziemy zachęcać do zaszczepienia.

A jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja z koronawirusem w naszym powiecie?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Danuta Kowalkowska-Szramka: - Odnotowujemy pogorszenie sytuacji epidemiologicznej i w tej chwili mamy od początku epidemii zakażonych 63 osoby, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Na dzień dzisiejszy mamy 2 ogniska i to są ogniska rodzinne na terenie powiatu. Aktywne zakażenia zanotowano u 13 osób. Są one w izolacji - w domowej 8 osób, 5 osób jest hospitalizowanych. W kwarantannie znajdują się 224 osoby. Mieliśmy już wszystkie możliwości - zakażenia po weselu, zakażenia w zakładach pracy, szpitalu i domach pomocy społecznej. Były potwierdzone przypadki zakażeń u osób z zagranicy i osób obcej narodowości. W tej chwili pacjenci, które mają objawy chorobowe udają się do lekarza POZ. Największa zmiana polega na tym, że pacjent, który ma objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, powinien skontaktować się z lekarzem POZ w ramach teleporady. Podczas rozmowy lekarz decyduje o sposobie dalszego postępowania. W razie utrzymywania się, bądź nasilenia objawów pacjent ma trafić do gabinetu lekarza, który zdecyduje o ewentualnym skierowaniu go na badanie w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 (wymaz). Gdy wynik będzie negatywny, pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. Gdy wynik testu na obecność koronawirusa będzie pozytywny, pacjent zostanie skierowany na tzw. ścieżkę zakaźną, czyli do jednej z placówek, które zajmują się leczeniem chorób zakaźnych.

Apeluję tu do osób, które są zakażone, żeby nie unikały izolatoriów, bo najwięcej mamy przypadków zakażeń w środowiskach rodzinnych. Chory, który nie ma warunków pełnej izolacji, zakaża swoich najbliższych, poza tym osoby z jego najbliższego otoczenia muszą być poddane kwarantannie. Musimy też zwrócić uwagę, że są osoby z tzw. transmisji rozproszonej. Transmisja polega na tym, że osoba nie mająca powiązania z ogniskiem, nie wie, gdzie uległa zakażeniu. Taka osoba mogła uczestniczyć w wielu wydarzeniach, gdzie nie był zachowany dystans. Nasze stanowisko dotyczące organizacji imprez na dzień dzisiejszy jest takie, że dopóki są w powiecie osoby z pozytywnym wynikiem, to nie będą wydawane pozytywne rekomendacje. Organizator, który się nie zastosuje, będzie ponosił sam odpowiedzialność za zakażenia. Teraz są ogromnie modne 18-tki, spotkania i to również są potencjalne źródła zakażeń. Apeluję o wstrzemięźliwość i odpowiedzialność. Pamiętajmy też, że maseczka powinna zakrywać nos i usta. Znacząco poprawiła się sytuacja epidemiologiczna, jeżeli chodzi o występowanie chorób zakaźnych o etiologii wirusowej, np. wywołanych przez rotawirusy. Ma to związek z myciem rąk i dezynfekcją. O tym powinniśmy pamiętać także teraz, bo maska zabezpiecza również przed innymi infekcjami.

Przypominam, że aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19 jest utrzymywanie zasad bezpiecznego dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych. Unikajmy skupisk ludzkich, zachowujmy higienę, myjmy często ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa.

Z uwagi na zniesienie kwarantanny urzędowej bardzo ważne jest także zastosowanie dobrowolnie 14-dniowej kwarantanny prewencyjnej po powrocie z zagranicy i natychmiastowe zgłoszenie lekarzowi objawów chorobowych, a Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej kontaktu z osobą zakażoną. Jeszcze raz apeluję o ostrożność, rozsądek i odpowiedzialność wobec siebie i innych, których możemy narazić na ryzyko zakażenia. Przypominam, że oficjalne informacje na temat koronawirusa SARS CoV-2 oraz zalecenia, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich znajdą Państwo na stronach:
www.gis.gov.pl
https://www.gov.pl/web/koronawirus
http://pssebrodnica.pl/, www.brodnica.com.pl

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: PPIS Danuta Kowalkowska-Szramka

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi


WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej