Festiwal ClassiX – druga edycja

poniedziałek, 14 września 2020 r., godz. 08:02  |  Wersja do druku

Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art., a do tego wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących. Druga edycja Festiwalu ClassiX to cztery dni, cztery koncerty i 30 artystów. W pierwszy weekend listopada Brodnicę opanuje sztuka w najlepszym wydaniu, której motywem przewodnim jest "piękno poprzez zniekształcenie", wyrażone muzyką, światłem i obrazem.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni polscy instrumentaliści m.in. klasycy Rafał Kwiatkowski, Hania Rani, Dobrawa Czocher oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego Olo Walicki, Nikola Kołodziejczyk, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz, Big Band Konglomerat.

Podczas festiwalu warstwa dźwiękowa łączona jest z obrazem i światłem. Artystą odpowiedzialnym za festiwalowy visual art jest Bartek Wójcicki - znany polski motion designer i VJ. Festiwal wpisuje się w oficjalne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Brodnicę niepodległości. Współorganizatorem festiwalu jest Urząd Miejski w Brodnicy. Partnerem Festiwalu jest m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, ZAiKS, STOART, BNP Paribas, Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Festiwal dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio PiK, Magazyn Presto, POLMIC, a RMF Classic wspiera Festiwal współpracą redakcyjną.

Szczegółowy program:

Dzień 1 – 05.11.2020 r.

Festiwal inauguruje koncert genialnego polskiego wiolonczelisty - Rafała Kwiatkowskiego. Zaczynamy od klasyki, żeby pokazać fundament innych gatunków muzyki prezentowanych podczas Festiwalu - każdy z nich mniej lub bardziej dosłownie czerpie z klasyki, dlatego
trzeba ją poznać i posmakować.

Dzień 2 – 06.11.2020 r.

Drugi dzień Festiwalu to ukłon w stronę współczesnych kompozycji i aranżacji utworów Grzegorza Ciechowskiego. Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie coraz szerszy krąg słuchaczy. Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako coraz prężniej rozwijający się gatunek "modern classic" reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter. Niezapomnianych wrażeń dostarczy towarzysząca artystkom wizualizacja autorstwa Bartka Wójcickiego z Pushka Studio.

Dzień 3 – 07.11.2020 r.

Trzeci dzień Festiwalu to święto muzyki elektronicznoeksperymentalnej z elektryzującą podróżą wgłąb rytmu. „Llovage” (tłum. lubczyk) to niezwykły duet elektroniczny na kontrabas i perkusję. Olo Walicki i Jacek Prościński zaskakują i zachwycają jednością tworzonego organizmu elektro-akustycznego. Wykonując klasyczne partie kontrabasu i perkusji, w czasie rzeczywistym nagrywają warstwę elektroniczną live – dlatego chwilami brzmią jak kwintet lub sekstet. Misternie usnute kompozycje i spektakularne aranżowane części, muzycy dopełniają pakietem autorskich sampli dźwiękowych, w których wystąpili m.in.: Kira Boreczko-Dal, sopran oraz Mikołaj Trzaska, instrumenty stroikowe.

Dzień 4 – 08.11.2020 r.

Koncert finałowy to performance audiowizualny, gdzie dwudziestu dwóch artystów, m.in. Nikola Kołodziejczyk wraz z Big Bandem Konglomerat, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz i Mat Kwiatkowski zabiorą słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż po stylach i gatunkach. Podczas koncertu odbędzie się prapremiera "Symfonii Brodnickiej" Mata Kwiatkowskiego – dyrektora artystycznego Festiwalu. Kompozycja ta została napisana na specjalne zamówienie Burmistrza Brodnicy, z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy. To widowiskowy utwór na wiolonczelę, skrzypce, elektronikę, głos oraz 19- osobowy Big Band, łączący w sobie estetykę klasyczną, jazzową i współczesną. Kompozytor połączył siły z młodym polskim motion designerem – Bartkiem Wójcickim, poruszającym się w obszarach nowych mediów, tworząc warstwę wizualną dopełniająca muzykę.

BILETY DO KUPIENIA w Brodnickim Domu Kultury, Salonach Empik oraz na goingapp.pl

Festiwal ClassiX – druga edycja :

Źródło: Adam Kalisz Urząd Miejski w Brodnicy