Zaloguj się | Rejestracja

Uroczystości w Brodnicy

wtorek, 11 sierpnia 2020 r., godz. 09:18  |  Wersja do druku

18 sierpnia 2020 roku świętujemy 100. rocznicę bitwy polsko-bolszewickiej pod Brodnicą. Tegoroczne uroczystości odbędą się na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim o godz. 16:00. W asyście żołnierzy 4, Brodnickiego Pułku Chemicznego burmistrz Brodnicy i starosta brodnicki złożą kwiaty w imieniu mieszkańców Brodnicy i regionu.W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki, by bronić z takim trudem wywalczonej niepodległości. Zwycięstwo polskich wojsk 15 sierpnia w bitwie określanej mianem "Cudu nad Wisłą", było najważniejszym i przełomowym momentem wojny. Ale i bitwa pod Brodnicą, będąca starciem zbrojnym, które miało miejsce 18 sierpnia 1920 roku między oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Jarosława Witolda Aleksandrowicza i rtm. Ignacego Miełżyńskiego, a wojskami bolszewickimi z 12 Dywizji Strzelców pod dowództwem komendanta Rewy, wspartymi przez oficerów niemieckich to ważne zwycięstwo polskich wojsk.

W bitwie rozbitych zostało 7 pułków nieprzyjaciela. Zdobyto 3 sztandary, 21 karabinów maszynowych, wielu jeńców, amunicji i wozów. Według relacji zamieszonej przez korespondenta wojennego w Kurierze Poznańskim (nr 200 z 1 września 1920), Bitwa pod Brodnicą stoczona przez oddziały wielkopolskie i pomorskie, była najważniejszym momentem w walkach z bolszewikami na Pomorzu (...) Dzięki tej bitwie zdołano w szybkim tempie zająć Lidzbark i Działdowo, nawiązując na południe od tej miejscowości łączność z armią gen. Sikorskiego, zamykając w ten sposób krąg, otaczający nieprzyjaciela. (...) Całe masy wojsk bolszewickich zmuszono do przejścia granicy pruskiej, odcinając je od rosyjskich sił głównych.

Z uwagi na sytuację epidemiczną, uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy odbędą się na cmentarzu wojskowym w Lasku Miejskim o godz. 16:00. W asyście żołnierzy 4, Brodnickiego Pułku Chemicznego burmistrz Brodnicy i starosta brodnicki złożą kwiaty w imieniu mieszkańców Brodnicy i regionu. Odbędzie się również ponowny pochówek 4 polskich żołnierzy, poległych w bitwie 100 lat temu. Szczątki poległych zostały ekshumowane z mogiły w Szabdzie przez służby współpracujące z Instytutem Pamięci Narodowej.

W ramach obchodów rocznicy bitwy wydano "Brodnicką Jednodniówkę", którą opracował Marian Chwiałkowski, historyk i regionalista, na co dzień pracownik Urzędu Miejskiego w Brodnicy. Gazeta trafi do brodnickich szkół, instytucji kultury, jednostki wojskowej. Poza tym, muzeum w Brodnicy przygotowało wystawę "Krwawa Gwiazda nad Brodnicą”, którą od 18 stycznia można zwiedzać w Bramie Chełmińskiej.


reklama

Źródło: Urząd Miejski w Brodnicy

Uroczystości w Brodnicy 2019:

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama