Zaloguj się | Rejestracja

Gmina Brodnica

poniedziałek, 27 lipca 2020 r., godz. 08:05  |  Wersja do druku

W tym roku w gminie Brodnica zakończono ostatecznie budowę asfaltowej drogi ze Szczuki do Cieląt. Przygotowywana i budowana od wielu lat inwestycja nareszcie została sfinalizowana. Poprawi ona infrastrukturę drogową w obydwu wsiach i pozwoli na skrócenie dojazdu do szkoły podstawowej znajdującej się w Szczuce i do przedszkola znajdującego się bezpośrednio przy nowo budowanej drodze w Cielętach.Pierwsze podziały i wykupy gruntów pod budowę były prowadzone już kilkanaście lat temu, natomiast w 2009 roku podpisano umowę na wykonanie projektu przebudowy tej drogi. Ze względu na długość tej drogi (ponad cztery kilometry) i związane z tym wysokie koszty budowy, nie było możliwe wykonanie jej od razu i w całości. Dlatego podzielono realizację tej inwestycji na etapy.

W 2015 roku zgłoszono zamiar wykonania robót budowlanych I etapu przebudowy (od skrzyżowania z drogą powiatową w Szczuce) o długości 688 m. Dla pozostałej części uzyskano decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej od starosty brodnickiego. W maju 2016 r. podpisana została umowa o dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 tego odcinka a dofinansowanie inwestycji wyniosło 63,63 % kosztów kwalifikowanych. Dzięki tym środkom zmodernizowano 688 metrów drogi, przebudowano chodniki i zjazdy do posesji, umocniono skarpy oraz ułożono nową nawierzchnię asfaltową.

W 2018 roku na drodze wykonano kolejne prace budowlane, w wyniku których powstała nawierzchnia asfaltowa na następnym 700 metrowym odcinku, przepust pod drogą i kolektor kanalizacji deszczowej z osadnikiem piasku oraz separatorem substancji ropopochodnych. Inwestycja objęła także wykonanie zjazdów do nieruchomości i poboczy. W tym samym roku przygotowano i złożono wniosek o dofinansowanie ostatniego etapu tej inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wniosek otrzymał pozytywną ocenę i w maju 2019 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano umowę na 63,63 % dofinansowania inwestycji.

Po przeprowadzeniu postępowań przetargowych 11 marca tego roku Gmina Brodnica zawarła z Zakładem Drogowo Budowlanym z Rogowa umowę na przebudowę ostatniego odcinka drogi Szczuka – Cielęta o długości około 2,8 km. W ramach zadania powstała jezdnia o szerokości od 4 do 5 metrów oraz zjazdy z betonu asfaltowego a także pobocza umocnione kruszywem. Umowna wartość zadania wynosi 1.639.307,94 zł – znacznie mniej niż przewidywał kosztorys inwestorski. Chociaż zgodnie z umową termin zakończenia budowy przypadał na dzień 14 sierpnia 2020 r., to wykonawca zakończył wcześniej prace związane z budową. Dzięki temu mieszkańcy już mogą korzystać z nowej drogi.

Co najważniejsze ta długo wyczekiwana inwestycja znacznie poprawi infrastrukturę drogową w obydwu wsiach i pozwoli na skrócenie dojazdu do szkoły podstawowej znajdującej się w Szczuce, z kolei mieszkańcy Szczuki będą mieli skrócony dojazd do przedszkola znajdującego się bezpośrednio przy nowo budowanej drodze w Cielętach.

Gmina Brodnica zwraca się z prośbą do mieszkańców:

Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się z efektów tej inwestycji apelujemy do mieszkańców, których grunty przylegają do dróg, o niepodorywanie ich oraz nie zaorywanie rowów przydrożnych, gdyż ich znaczenie w odwodnieniu dróg a co za tym idzie ich trwałości jest zasadnicze.


reklama

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama