Zaloguj się | Rejestracja

Nowa wystawa w Bramie Chełmińskiej

czwartek, 23 lipca 2020 r., godz. 08:53  |  Wersja do druku

Brodniccy muzealnicy przygotowali kolejną w tym sezonie wakacyjnym wystawę, którą warto zobaczyć. Tym razem, w muzealnej Galerii Brama na Małym Rynku prezentowane są prace Sigimunda Lipinskyego. Ekspozycja czynna jest od 18 lipca br.Prezentowane prace genialnego rysownika i malarza, pochodzącego z Grudziądza, Sigmunda Lipinsky’ego cenione są przez znawców sztuki. Urodzony w 1873 roku Lipinsky spędził w tym mieście swoje dzieciństwo, do roku 1887, kiedy to wraz z rodziną przeniósł się do Berlina, gdzie ukończył gimnazjum i Królewką Akademicką Wyższą Szkołę Sztuki. Znaczące miejsce w jego dziełach zajęła grafika i sztuka aktu. W roku 1931 wydał podręcznik anatomii dla malarzy "Manuale Anatomico. Per la Studio Artistico del corpo umano". W późniejszych latach poświęcił się niemal wyłącznie grafice, zaniedbując malarstwo. W 1902 r. przeprowadził się do Rzymu, w którym mieszkał do swojej śmierci, w 1940 r.

Życiorys (Wikipedia)
Zygmunt Lipinski spędził dzieciństwo w Grudziądzu przy ul. Pańskiej 15 (dawniej Herrenstraße 24). Jego ojciec, Izydor Lipiński, był kupcem i jednym z młodszych synów skrzypka i kompozytora Karola Lipińskiego. Matka Wilhelmina była wnuczką kompozytora operowego Giacomo Meyerbeera. W roku 1887 rodzina Lipińskich przeniosła się do Berlina, gdzie Zygmunt uczęszczał do gimnazjum, uzyskując w roku 1888 maturę.
Do roku 1890 uczęszczał do klasy przygotowujacej do studiów artystycznych. Od listopada 1890 studiował w Pruskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierownictwem Woldemara Friedricha, Josefa Scheurenberga i Antona von Wernera, u którego odbył studia mistrzowskie. W roku 1899 odbył w Holandii studia uzupełniające technik graficznych. W tym samym roku wygrał konkurs na projekt fresków w pałacu rodu von Moltke w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, otrzymując wielką nagrodę państwową wraz z stypendium na pobyt w Rzymie. W latach 1900-1902 współpracował z Antonem von Wernerem przy projektowaniu wystroju kopuły berlińskiej katedry protestanckiej. W tym czasie poślubił skrzypaczkę Paulę Klein, lecz po urodzeniu córki Anneliese małżeństwo się rozpadło.
W roku 1902 zamieszkał Lipiński w Rzymie. Dzięki pomocy fundacji Michaela Beera mógł przedłużyć pobyt do roku 1904, a w roku 1905 zdecydował się pozostać w Rzymie na stałe i przystąpić do Niemieckiego Stowarzyszenia Artystów (Deutscher Künstlerverein). W Rzymie poślubił Chilijkę pochodzenia niemieckiego, Elinitę Kümpel. W tym małżeństwie przyszło na świat troje dzieci. Zachęcony przez niemieckich kolegów-malarzy, zwrócił się w twórczości ku symbolizmowi. Znaczne miejsce w jego dziełach zajęła sztuka aktu. Od roku 1911 zajął się techniką akwaforty i miedziorytu, tworzył nagłówki papierów listowych i ekslibrisy.Założył szkołę malarstwa i rysunku swojego imienia, mieszczącą się przy Via Margutta 33 w pobliżu Schodów Hiszpańskich.
Podczas pierwszej wojny światowej jako obywatel niemiecki musiał przenieść się do Monachium, gdzie nawiązał kontakty z malarzami z kręgu Nowej Secesji Monachijskiej i Nowej Secesji Berlińskiej.
W roku 1919 powrócił Lipiński z rodziną do Rzymu, gdzie rozpoczął nauczanie rysunku w British Academy of Arts. W roku 1931 wydał podręcznik anatomii dla malarzy „Manuale Anatomico. Per la Studio Artistico del corpo umano“. W późniejszych latach poświęcił się niemal wyłącznie grafice, zaniedbując malarstwo.
Zmarł w Rzymie i tam został pochowany. Pozostawił czworo dzieci


reklama

Źródło: Adam Kalisz UM w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama