Zaloguj się | Rejestracja

Miasto i Gmina Górzno

czwartek, 18 czerwca 2020 r., godz. 11:43  |  Wersja do druku

Ruszyły badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W Górznie w dniu 23 września będzie się mogło przebadać 20 osób.Nawet 95% nosicieli WZW typu C nie jest świadomych swojej choroby i może przekazywać ją innym. Zazwyczaj pacjenci z obydwoma rodzajami WZW żyją w nieświadomości nawet przez lata, bo choroby te mogą nie dawać żadnych objawów, lub dawać objawy niestandardowe. Tymczasem osoby zakażone są narażone na marskość wątroby, która może przekształcić się w nowotwór. Czy nie warto więc wziąć udział w bezpłatnym programie?

Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu, czy przekłuwaniu części ciała. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć, o ile zostanie wcześnie wykryte. Tu jednak pojawiają się problemy, bo zakażeni często przez lata nie mają żadnych objawów chorobowych i nie zgłaszają się do lekarza, ostre objawy zakażenia HCV występuje u około 20-25% chorych.

W związku z przystąpieniem Miasta i Gminy Górzno do realizacji programu w zakresie przeprowadzania badań diagnostycznych krwi (w kierunku HBsAg i na obecność przeciwciał anty-HCV), Urząd Miasta i Gminy Górzno zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania diagnostyczne. Program finansowany jest w 50% ze środków województwa kujawsko-pomorskiego oraz w 50% z budżetu samorządów terytorialnych, które przystąpiły do jego realizacji.

20 osób zameldowanych w gminie Górzno może bezpłatnie w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej - Ośrodku Zdrowia w Górznie zbadać krew pod kątem wykrywania Wirusowego Zapalenia Wątroby B i C. Badanie przeprowadzi Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rypinie w dniu 23 września 2020 r. od godz. 10:00 do godz. 11:30.

Osoby, które chcą profilaktycznie wykonać badanie krwi, proszone są o zgłaszanie się do pani Urszuli Reklin w Urzędzie Miasta i Gminy w Górznie, tel. 56 644 83 60 celem dokonania wcześniejszego zapisu. Liczba miejsc ograniczona. Osoby, które w 2019 r. brały udział w badaniu krwi, nie mogą ponownie zapisywać się na badanie.


reklama

Źródło: UMiG Górzno

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej