Zaloguj się | Rejestracja

Pomoc dla przedsiębiorców

czwartek, 19 marca 2020 r., godz. 08:50  |  Wersja do druku

Tarcza Antykryzysowa - tak nazywa się pakiet pomocowy przygotowany przez rząd, który ma pomóc polskim przedsiębiorcom, zmagającym się z efektami epidemii koronawirusa w Polsce. Część szczegółów projektu jest już znana.Zgodnie z ustaleniami z Rady Gabinetowej wszystko wskazuje na to, że tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców, pracowników i obywateli ma zawierać:
  • odroczenie składek ZUS, a następnie rozłożenie płatności składek na raty
  • rozwiązania dla firm transportowych - możliwość przejęcia płatności rat leasingowych przez Agencję Rozwoju Przemysł
  • zapobiegnięcie utracie miejsc pracy dla pracowników: przedsiębiorcom, którzy spełnią odpowiednie kryteria (wykażą, że ich firmy zanotowały duże straty przez epidemię), państwo pokryje koszt 40% wynagrodzenia ich pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia
  • dla samozatrudnionych, pracujących na umowę zlecenia i umowę o dzieło - państwo zagwarantuje wypłaty do wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia
  • w przypadku decyzji o kontynuacji zamknięcia szkół – zasiłek opiekuńczy przedłużony o 2 tygodnie
  • prolongata rat kredytowych, możliwa prolongata mediów (prądu, gazu itd.)
  • ustawa antylichwiarska – walka z cenami, które są kilkukrotnie wyższe niż przed epidemią
  • mikropożyczki dla przedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł oraz pożyczki i kredyty na korzystnych warunkach

Już teraz przedsiębiorcy mogą zawiesić działalność z uwagi na niepewną sytuację gospodarczą. Żeby zawieszenie było skuteczne, musi trwać co najmniej 30 dni. Działalność można zawiesić bezterminowo. Data rozpoczęcia zawieszenia działalności gospodarczej wskazana we wniosku może być datą wcześniejszą lub późniejszą niż data złożenia dokumentu. To znaczy, że nie trzeba składać wizyty w urzędzie w okresie zagrożenia epidemicznego - ważne, aby data zawieszenia była zgodna ze stanem faktycznym.

Obecnie działalność można zawiesić za pośrednictwem strony CEIDG, posiadając profil zaufany lub podpis elektroniczny. Wniosek można przesłać również pocztą tradycyjną lub umieścić w skrzynce podawczej w urzędzie, jednak w takim wypadku podpis przedsiębiorcy musi być potwierdzony notarialnie. W przeciwnym wypadku po odebraniu takiego wniosku urząd wezwie przedsiębiorcę do osobistego stawiennictwa i potwierdzenia swojej tożsamości i podpisu na dokumencie.

We wtorek, 17 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadeklarował możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. Żeby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba będzie wypełnić wniosek. W dokumencie zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje, że ulga zostanie udzielona. Wniosek będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do pojemników na dokumenty w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.


reklama

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama