Zaloguj się | Rejestracja

Mammograf działa od roku

czwartek, 13 lutego 2020 r., godz. 09:06  |  Wersja do druku

Brodnicki szpital od roku 2019 prowadzi diagnostykę raka piersi w pracowni mammograficznej z nowoczesnym sprzętem, przekazanej przez Powiat Brodnicki w październiku 2018 roku. W ubiegłym roku skorzystało z badań 839 pacjentów.Mammografia to radiologiczne badanie piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium. Jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem i nie wymaga znieczulenia. Tradycyjnym aparatem można wykryć guzki wielkości od trzech milimetrów. Mammografia zalecana jest głównie dla kobiet po 35-40 roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany. Badanie wykrywa bardzo małe, milimetrowe zmiany, obrazuje kształt guza, dobrze uwidacznia zwapnienia, czyli mineralne złogi wapnia.

Urządzenie, które zostało zakupione w całości przez Powiat Brodnicki, to model Selenia Dimensions HOLOGIC. Oferuje on wyjątkowe cyfrowe obrazy mammograficzne, które przenoszą nas na następny poziom w obrazowaniu piersi. Teraz będzie można zaoferować pacjentom tomosyntezę piersi – przełomową technologię, która rewolucjonizuje wykrywanie nowotworów piersi. W aparacie Selenia Dimensions zastosowano wiele technologii upraszczających obsługę urządzenia. Jest też wysokiej rozdzielczości monitor do wyświetlania obrazów piersi i łatwo zdejmowana osłona twarzy pacjentki ułatwiająca pozycjonowanie.

Mammograf Selenia Dimensions marki Hologic, wraz z zainstalowaniem, kosztował 659.541 zł, a przystosowanie pomieszczeń, w których pracuje urządzenie - dodatkowe 85.485 zł. Łącznie wartość inwestycji wyniosła 745.026 zł i została sfinansowana w całości z budżetu Powiatu Brodnickiego. To jeden z najnowocześniejszych systemów mammograficznych, na który składa się nie tylko lampa rentgenowska z detektorem, ale również stacja technika i monitory diagnostyczne wraz z oprogramowaniem, które służą lekarzowi do interpretacji obrazu. Aparat jest dostosowany do różnych warunków anatomicznych pacjentek, a także pacjentów, bowiem około 1 proc. populacji mężczyzn również choruje na raka piersi. Urządzenie w brodnickiej pracowni umożliwia przeprowadzenie badań osób na wózkach inwalidzkich. Ma również możliwość rozbudowy o funkcję 3 D, czyli obrazu przestrzennego.

Badania profilaktyczne raka piersi to nie są jedyne działania w zakresie wczesnego wykrywania raka w brodnickim szpitalu powiatowym. ZOZ realizuje m.in. "Program profilaktyczny - wczesne wykrywanie raka jelita grubego". Projekt jest przedsięwzięciem realizowanym przez ZOZ Brodnica od stycznia 2018 roku. Głównym jego celem jest zwiększenie udziału mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w wieku aktywności zawodowej, w programie profilaktycznym wykrywania raka jelita grubego do roku 2020. Grupą docelową przedsięwzięcia stanowią osoby pracujące narażone na występowanie czynników negatywnie wpływających na stan zdrowia w miejscu pracy, w szczególności osoby powyżej 50 roku życia. oraz osoby pozostające bez pracy z przyczyn dotyczących stanu zdrowia.


reklama

Źródło: Starostwo Powiatowe w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama