PSP w Brodnicy informuje

wtorek, 11 lutego 2020 r., godz. 10:46  |  Wersja do druku

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy szpiku kostnego dla pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jako dawca komórek macierzystych dajesz choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć.

Starszy ogniomistrz Jacek Zdunowski, funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy został dawcą szpiku kostnego. Rejestracji w fundacji DKMS dokonał kilka lat temu, podczas zainicjowanej przez jednego z brodnickich strażaków, akcji informacyjnej. W grudniu 2019 roku otrzymał informację, że jest "bliźniakiem genetycznym"chorej na białaczkę dziewczynki. Bez namysłu zgodził się na przekazanie jej swoich komórek macierzystych.

Po szeregu szczegółowych badań stawił się w szpitalu, aby podarować drugiej osobie szpik kostny. Na co dzień ratuje życie ludzkie w służbie, udowodnił, że nieść pomoc można w każdej chwili. Jacek jest bardzo szczęśliwy, że mógł w ten sposób pomóc drugiemu człowiekowi, który otrzyma szansę na powrót do zdrowia. Podkreśla, że na białaczkę może zachorować każdy z nas, bez względu na wiek i płeć. Zachęca do oddawania szpiku - to nie boli. Każdy może pomóc i uratować życie drugiej osoby.

Źródło: PSP w Brodnicy

Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film