Bransoletki życia

środa, 05 lutego 2020 r., godz. 10:22  |  Wersja do druku

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej prowadzi zaawansowane przygotowania do rozszerzenia marszałkowskiego programu teleopieki domowej, którym dzięki współpracy z samorządami lokalnymi można objąć wszystkich potrzebujących.

Osiemdziesięcioletnia pani Halina jest jedną z osób objętych programem na obecnym etapie. Mieszka sama. We wrześniu poczuła się nagle bardzo źle i wcisnęła przycisk SOS na swojej bransoletce. Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu – i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu.

Pan Aleksander ma 85 lat. Trafił do programu z założeniem, że w razie zagrożenia nie zostanie sam. W październiku ubiegłego roku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i upadł. Centrum operacyjne otrzymało sygnał o upadku i bezzwłocznie podjęło próbę kontaktu. Ponieważ pan Aleksander nie odpowiadał, wezwano pogotowie powiadamiając jednocześnie opiekuna, który pojawił się z zapasowymi kluczami do mieszkania i wpuścił ratowników. Pacjent, w dobrym stanie, wrócił ze szpitala po kilku dniach.

- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa, który wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu, od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z samorządowcami w całym regionie przekonując ich do partycypacji w programie. Wierzę, że do poniedziałku wszystkie gminy zadeklarują się jako partnerzy w ogólnowojewódzkim systemie teleopiekuńczym. Byłaby to właściwa odpowiedź na obecne wyzwania, a także na oczekiwania środowisk seniorskich - przekonuje marszałek Piotr Całbecki.

Wdrożonym na razie pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej - na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne - objętych jest obecnie 210 osób. Zważywszy na sygnalizowane potrzeby, to zdecydowanie za mało. Dlatego podlegający marszałkowi województwa ROPS prowadzi zaawansowane prace nad poszerzeniem programu tak, by mógł objąć wszystkich potrzebujących (na początek 3 tysiące osób z opcją poszerzenia w przypadku większego zainteresowania).

Do współpracy zaproszone zostały wszystkie gminy. Na ich deklaracje ROPS czeka jeszcze do przyszłego poniedziałku (10 stycznia). Brak takiej deklaracji sprawi, że osoby z danej gminy nie będą mogły w programie uczestniczyć. Bransoletki życia ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa.Rozszerzony program ruszy jeszcze w tym roku.

Uzupełnieniem będzie wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą pomagać starszym państwu w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych.

Źródło: Beata Krzemińska rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego