Gmina Brodnica

poniedziałek, 03 lutego 2020 r., godz. 08:57  |  Wersja do druku

15 milionów złotych to kwota przeznaczona na inwestycje w tegorocznym budżecie Gminy Brodnica, z tego połowa, bo ponad 7,5 miliona, pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych np. z budżetu Unii Europejskiej, z budżetu państwa oraz od innych jednostek samorządu terytorialnego. To rekordowy budżet.

Najwięcej środków (prawie 11 milionów) zaplanowano na inwestycje drogowe, w tym na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, przy drodze wojewódzkiej nr 560 z Osieka przez Gorczenicę do Brodnicy realizowaną wspólnie z Miastem Brodnicą i Gminą Osiek. Ścieżka będzie miała szerokość 2,5 metra i długość 6,63 kilometra. Na jej wykonanie pozyskano dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO. Wykonawcą tej inwestycji jest firma Transbruk Barczyński Sp. z o.o. z Pigży. Umowa na budowę ścieżki została podpisana 10 grudnia ubiegłego roku, a plac budowy przekazano wykonawcy 21 stycznia. Zgodnie z umową wartość inwestycji to 4.844.322,81 zł, a zakończenie jej budowy ma nastąpić do 30 kwietnia 2021 r.

W trakcie realizacji są dwie inwestycje drogowe w Gorczenicy i Karbowie, na które otrzymano 50 % dofinansowania z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. Umowy na przebudowę dróg zawarte były pod koniec 2019 roku, a roboty budowlane mają zostać zakończone 15 maja 2020 r. Rozpoczęta przebudowa drogi gminnej o długości 394 metrów w Gorczenicy, łączącej drogę wojewódzką nr 560 z drogą gminną Kominy - Gorczenica, obejmuje wykonanie 5-metrowej jezdni oraz jednostronnego chodnika z kostki brukowej o szerokości 2 metrów i długości 371 metrów. Wykonawcą zadania jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane Sp. z o.o. z Brodnicy, które złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu z ceną 588.913,34 zł.

Bardziej zaawansowane prace toczą się w Karbowie, gdzie firma Usługi Ogólne-Budownictwo, Krzysztofa Gółkowskiego z Brodnicy wykonuje przebudowę ulicy Sezamkowej, łączącej ul. Wąwozową z ul. Graniczną. Za 608.907,76 złotych powstaną tam 653 metry jezdni z kostki brukowej o szerokości od 5 do 6 metrów.

Kilka dni temu Gmina Brodnica ogłosiła przetarg nieograniczony na przebudowę drogi gminnej Szczuka - Cielęta. To ostatni etap tej inwestycji, obejmujący niemal 3 kilometry drogi o nawierzchni asfaltowej i szerokości od 4 do 5 metrów, na który otrzymano 1,5 miliona złotych dofinansowania z PROW. Wykonawcy mogą składać oferty na wykonanie tej inwestycji do Urzędu Gminy Brodnica do godziny 10:00 dnia 12 lutego tego roku. Zakończenie robót planowane jest do 14 sierpnia 2020.

Przed Gminą Brodnica przetargi na przebudowę dróg na osiedlu domów jednorodzinnych w Kruszynkach (również z dotacją około miliona złotych ze środków Funduszu Dróg Samorządowych), na modernizację ulicy Wąwozowej w Karbowie z dofinansowaniem z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz kolejny etap ulepszenia nawierzchni ulicy Małgorzatka, we współpracy z Nadleśnictwem Brodnica. Projektowana będzie inwestycja budowy chodnika w Moczadłach.

Dużo dzieje się także w zakresie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. W tym roku zaplanowano blisko 1,7 miliona wydatków na takie właśnie zadania. Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Szymkowie wykonywana przez firmę Usługi Ziemne Wodno-Kanalizacyjne Marek Sławiński z Lubawy, na terenie stacji uzdatniania wody w Szymkowie. Nowe naziemne i stalowe zbiorniki retencyjne będą miały pojemność użytkową 700 metrów sześciennych, średnicę około 10,14 metrów i wysokość całkowitą także 10 metrów każdy. Koszt tej inwestycji to ponad milion złotych, a zakończenie prac planowane jest na 15 maja tego roku. Obecnie wykonane są żelbetowe płyty fundamentowe pod nowe zbiorniki i trwa montaż zbiorników.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na kolejne inwestycje - budowę sieci wodociągowych w miejscowościach Gortatowo, Kominy, Karbowo i Wybudowanie Michałowo oraz sieci kanalizacyjnej w Szabdzie, o łącznej długości 780 metrów wodociągów i 1.300 metrów sieci kanalizacyjnej. Także na to zadanie pozyskano 400 tysięcy złotych ze środków unijnych z PROW-u. Aby zabezpieczyć nieprzerwany dostęp do wody dla mieszkańców, planowane jest również w tym roku przygotowanie i wykonanie odwiertów pilotażowych i studni dla stacji uzdatniania wody w Szymkowie oraz budowa pompowni wody dla wsi Bartniki.

Źródło: Justyna Klimowska sekretarz UG Brodnica

Tegoroczne inwestycje w gminie Brodnica/fot. nadesłane: