Zaloguj się | Rejestracja

Koronawirus - zalecenia służb sanitarnych

wtorek, 28 stycznia 2020 r., godz. 11:05  |  Wersja do druku

Nowy koronawirus z Chin to jeden z koronawirusów - patogenów wywołujących najczęściej objawy infekcji układu oddechowego. U dorosłych zwykle jest to niegroźne przeziębienie, ale u dzieci, osób starszych i o osłabionej odporności, koronowirusy mogą prowadzić do rozwoju zagrażającej życiu choroby. Dzisiaj osoba z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala w Świeciu, w województwie kujawsko-pomorskim.W Polsce nie stwierdzono jeszcze przypadku zachorowania za sprawą koronawirusa 2019-nCoV, którego początkowe ognisko wykryto w Wuhan w Chinach, choć osoba z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala w województwie kujawsko-pomorskim. Wirus dotarł już do Europy, stanowi więc realne zagrożenie. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje do mieszkańców powiatu oraz przebywających gości o zachowanie zasad profilaktyki, które zapewnią ochronę przed wirusem.

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, z których niektóre powodują choroby układu oddechowego u ludzi, a inne krążą wśród zwierząt, w tym wielbłądów, kotów i nietoperzy. Czasami koronawirusy zwierząt mogą ewoluować i infekować ludzi, a następnie rozprzestrzeniać się między ludźmi, tak jak obserwowano to w przypadku zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) i zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS).

Do zakażenia koronawirusami dochodzi drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zwierzęciem.

Wirus wylęga się od 2 do 12 dni (średnio 7 dni), u wielu pacjentów rozwija ciężkie zapalenie płuc. Główne objawy to: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

W celu zmniejszenia ogólnego ryzyka ostrych infekcji dróg oddechowych podczas podróży do lub z obszarów w których wystąpiły zachorowania należy:
  • unikać miejsc publicznych, zatłoczonych
  • bezwzględnie unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego
  • unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami
  • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną
  • ściśle przestrzegać zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu

Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna dotycząca koronawirusa 2019-nCoV na świecie zmienia się dynamicznie informacje i wytyczne na bieżąco są aktualizowane i zamieszczane jako aktualności na stronach internetowych:

- Głównego Inspektoratu Sanitarnego – https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brodnicy – www.pssebrodnica.pl

- Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC) - https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

reklama

Źródło: PSSE w Brodnicy

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama