Zaloguj się | Rejestracja

Wywiad z wójtem gminy Brodnica

czwartek, 05 grudnia 2019 r., godz. 13:27  |  Wersja do druku

Minął rok od ostatnich wyborów samorządowych. Dla wójta gminy Brodnica to pierwszy rok pracy w samorządzie na tym stanowisku. Jak ocenia ten czas? Co jest najtrudniejsze w jego codziennej pracy i czy tak wyobrażał sobie pracę samorządowca? Na te i inne pytania odpowiadał nam Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica.



Minął pierwszy rok kadencji nowego wójta gminy Brodnica. Koniec roku, to okres podsumowań. Jaki był ten rok dla Pana i gminy? Były jakieś sukcesy, porażki?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Pierwszy rok mojej pracy, jako wójta uważam przede wszystkim za bardzo pracowity. Udało się rozwiązać wiele problemów, zrealizować inwestycje zaplanowane w tegorocznym budżecie i skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne na kolejne projekty, co przełoży się na nasze możliwości inwestycyjne w kolejnych latach i to uważam za największy sukces. Na pewno są takie rzeczy, których mieszkańcy by oczekiwali, a ich jeszcze nie zrealizowaliśmy w kończącym się roku. Nie da się niestety wszystkiego zrobić od razu, ale wierzę, że cele jakie sobie wyznaczyłem podczas kampanii, uda się zrealizować do końca obecnej kadencji. Rok był bardzo ciężki, ale bardziej pracowity niż trudny, bo było to coś nowego dla mnie. Inaczej się zarządza w samorządzie niż w firmie prywatnej, z której przyszedłem. Nie kieruje się zyskiem, a zrównoważonym rozwojem.

Co nowego doszło do zadań samorządu i wójta w tej kadencji?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Przepisy prawa dotyczące samorządów niestety ciągle się zmieniają, co wymaga od nas dostosowywania i wdrażania zmian, jakie są wprowadzane. Mijający rok nie należy do szczególnie wyjątkowych w tym zakresie. Na pewno ważnym wydarzeniem była nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którą, wójt przedstawia radnym raport o stanie samorządu, sesje rady są transmitowane a wykazy głosowań upubliczniane. W tym roku wiele działo się wokół oświaty – w wyniku reformy zakończyliśmy działalność gimnazjum w Szczuce. Kolejne wyzwania stoją przed nami w najbliższym czasie, np. te dotyczące zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jest pan kierownikiem zakładu pracy, jakim jest Urząd Gminy Brodnica. Jak działalność urzędu jest oceniana przez mieszkańców? Czy były skargi, czy coś się zmieniło w tej kadencji?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - O ocenę działalności Urzędu Gminy Brodnica należałoby bezpośrednio pytać zainteresowanych. Z moich obserwacji poczynionych podczas spotkań z mieszkańcami w sołectwach i w urzędzie wynika, że odbiór jest coraz lepszy. Wspólnie z pracownikami staramy się, aby urząd był coraz bardziej przyjazny i otwarty dla mieszkańców. Skargi niestety się zdarzają, ale po ich analizie okazuje się, że nie wynikają one z niewłaściwego podejścia do wykonywania obowiązków przez pracowników, ale z przepisów prawa, które muszą być zastosowane w danej sytuacji.

Czy oświata gminna stoi na dobrym poziomie?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Oświata gmina to jeden z naszych priorytetów. Faktem jest, że do jej funkcjonowania musimy dokładać z własnych środków, ale też szukamy innych możliwości pozyskania środków i inwestowania w przyszłość naszych dzieci. Za przykład mogą posłużyć realizowane we wszystkich szkołach gminnych projekty unijne, dzięki którym uczniowie i przedszkolaki korzystają z różnorodnych zajęć dodatkowych a szkoły wzbogaciły się o nowoczesne wyposażenie i materiały edukacyjne.

Czytając informacje w Internecie i na stronie Gminy Brodnica, wyraźnie widać, że przywiązuje Pan dużą uwagę do inwestycji drogowych. To cały czas sprawy aktualne i pilne?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Faktycznie inwestycje drogowe są zadaniami najważniejszymi do realizacji w tej kadencji. Stanowią największą część tegorocznych zadań inwestycyjnych w naszym budżecie, bo blisko 5 milionów złotych. W ramach tych środków wybudowaliśmy blisko 3 kilometry zarówno dróg gminnych, jak i osiedlowych w różnych częściach gminy, a rozpoczęte są już kolejne w Gorczenicy i Karbowie, z udziałem środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Ten kierunek będziemy utrzymywać także w przyszłym roku. W projekcie budżetu na 2020 roku, jaki złożyłem do Rady Gminy Brodnica, na inwestycje zaplanowaliśmy ponad 15 milionów złotych, przy czym 7,5 miliona to środki zewnętrzne. Największa pula środków z wydatków inwestycyjnych w 2020 roku przeznaczona będzie również na inwestycje drogowe - na ten cel zarezerwowaliśmy 11 milionów złotych. W tej kwocie mieszczą się także koszty budowy ścieżki z Brodnicy do Osieka.

A które inwestycje są najważniejsze dla wójta gminy Brodnica?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Dla mnie najważniejszymi inwestycjami są te, których realizacji oczekują mieszkańcy. I tak jak wcześniej wspominałem, największe środki przeznaczamy na drogi, ponieważ najwięcej wniosków dotyczy poprawy i budowy dróg gminnych. Kolejnym bardzo ważnym tematem jest zapewnienie zaopatrzenia w wodę i kanalizacja. Gmina Brodnica cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu liczby mieszkańców, co wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na wodę i koniecznością systematycznego inwestowania w infrastrukturę wodociągową i kanalizacyjną. Dlatego też w przyszłym roku zaplanowaliśmy blisko 1,7 miliona wydatków na takie właśnie zadania. Nasze plany inwestycyjne obejmują również budowę oświetlenia drogowego, ale także zasób budynków gminnych. W świetlicach wiejskich w Gortatowie i Bartnikach oraz budynku urzędu gminy, przygotowane są do wykonania inwestycje termomodernizacyjne, na które otrzymaliśmy łącznie 1,157 mln dofinansowania ze środków unijnych.

Czy to był trudny rok na stanowisku? Czy tak wyobrażał Pan sobie pracę samorządowca, czy coś Pana zaskoczyło?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Był to rok bardzo pracowity i do łatwych nie należał. Praca na tym stanowisku sprawia mi przyjemność i satysfakcję. Właśnie tak sobie wyobrażałem pracę samorządowca. Nic mnie nie zaskoczyło, byłem wcześniej radnym w Brodnicy i interesowałem się pracą samorządu.

Kończy się rok 2019. Czy nadchodzący, nowy rok 2020 będzie lepszy od dotychczasowego dla gminy?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Czeka nas wiele zagrożeń - obniżka podatku z 18% na 17% będzie skutkowała mniejszymi wpływami, jak również zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Subwencja oświatowa i wynikające z niej kwoty są niewystarczające i trzeba dopłacać do utrzymania szkół czerpiąc ze środków własnych, co odbywa się kosztem innych zadań. Konstruując budżet, zwróciliśmy uwagę na dwie rzeczy - inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Planujemy też zmniejszyć dług o 1,5 mln zł.

Czy starcza Panu czasu także na życie rodzinne i realizowanie swoich zainteresowań?

Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica: - Praca wójta to nie jest praca od 8:00 do 16:00. To praca 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wójt musi być do dyspozycji, wiele spotkań odbywa się też po południu, gdy rodzina jest w domu. Jest to praca kosztem rodziny, bo sporo czasu poświęcam pracy, ale wszyscy wiedzieliśmy, że tak będzie. W wolnych chwilach staram się najwięcej czasu spędzać z dziećmi i z żoną.

Dziękuję za rozmowę.


reklama

Źródło: Adam Zalewski, wójt gminy Brodnica

Masz dodatkowe zdjęcia do tej wiadomości lub widzisz błąd - zgłoś do naszej redakcji
Komentarze: 0

polecamy firmy/usługi

WILGA.jpg
Na pograniczu trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, nieopodal Brodnicy znajduje się malownicza kraina lasów, pagórków, jezior i łąk, ostoja ciszy i pięknej niezniszczonej przyrody. To Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, a w nim Ośrodek Edukacji Ekologicznej WILGA w Górznie, ul. Leśna 12. Tel. +48 56 498 92 65, +48 668 445 699 - zobacz film

GASPOL.jpg
Nasza firma, wielopokoleniowa z tradycjami, zajmuje się dystrybucją gazu i samochodowymi instalacjami gazowymi. Prowadzimy autoryzowany serwis, sprzedaż, montaż i przeglądy urządzeń gazowych. Promocja! Zaawansowany sterownik autogaz w kompaktowej obudowie - 2100 zł.
P.U.H. *GASPOL* JASTRZĘBSCY
87-300 Brodnica, ul. Cmentarna 4
Tel.: +48 56 498 27 68, +48 508 830 221
e-mail: gaspol2@wp.pl

dzialkowicz.jpg
DZIAŁKOWICZ
centrum ogrodnicze
DZIAŁKOWICZ to największy sklep ogrodniczy w regionie Brodnicy i jednocześnie firma pokoleniowa z wieloletnimi tradycjami. Do dyspozycji Klientów oddajemy ponad 1600m2 powierzchni handlowej wraz z ogrodem oraz duży parking samochodowy. Uwaga! W ofercie karma dla ptaków.
Brodnica, ul. Gen. W.Sikorskiego 8
Telefon: +48 56 498 25 15

tartak.jpg
Tartak NARA
Opakowania drewniane
Tartak NARA - rodzinna firma powstała w 2003 roku. Produkujemy drewno budowlane: więźbę dachową, deski, kantówki - czyli dachy. W ofercie mamy także: altanki, meble ogrodowe, schody, tarasy, stelaże tapicerskie. Posiadamy suszarnię. Surowiec pozyskujemy z najlepszych drzewostanów okolicznych nadleśnictw. Nasza dewiza: solidność i umiarkowane ceny - zobacz produkty.
Tartak NARA - Brzozie 199
Tel. 056 652 65 58, fax: 056 493 58 15

reklama.jpg
Reklama w portalu
PowiatBrodnicki.pl
Wypróbuj reklamę w portalu mieszkańców powiatu brodnickiego. Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane, wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Zareklamuj się w naszym portalu... więcej

reklama